tezina beba+kontracepcija

Lidija

Postovana doktorice,

Uskoro cu roditi po treci put: prva beba je bila teska 3650g, druga 4250g. Pitam se dali ce ova biti jos veca, pa me zanima od cega zavisi tezina beba pri radjanju. I jos nesto: od ovog sam foruma zakljucila da velik broj pacijentica koristi Cilest, a buduci da drugarica zastupa Scheringove preparate, savjetuje Logest, kao veoma niskodozazni kontraceptiv, ja ipak zeljim Vase misljenje uz podatak da sam prije koristila Stediril D, ali u sredini ciklusa javilo se tamnosmedjo krvarenje, (zbog cega?) pa sam ih prestala piti. Hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Težina djece ovisio brojnim faktorima: genetskim predispozicijama, protoku krvi kroz majčinsku i posteljičnu cirkulaciju, spolu djeteta, tjelesnoj težini roditelja prilikom rođenja, zdravlju fetusa i trudnice, kroničnim bolestima rodilje itd, itd. Postoji pravilo da su muška djeca teža od ženske, te da je svako naredno dijete veće porođajne težine.
Što se tiče Vašeg krvarenja tijekom primjene oralnih kontraceptiva ono je najčešće posljedica nedostatne razine hormona. Što se tiče Scheringova preparata možete pokušati sa primjenom Logesta koji je veoma sličnog sastava do sada korištenim tabletama. Svakako, prije uvođenja bilo kakve terapije savjetovala bih upčiniti laboratorijske pretrage (KKS,SE,ŠUK, koagulogram, jetrene probe, urin sa sedimentom).