timacenje

Klara

Postovana dr.Kupesic, u 13+2 tijednu trudnoce bila sam na ultrazvuku i receno je da je:
BPD:25.1-12.4
CRL:71.9-13.2
Ut:SA+
Sto to znaci?(sto su BPD, CRL).

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
BPD pretpostavlja biparijetalni dijametar (širinu glavice), CRL dužinu tjeme-trtica, a SA srčanu akciju. Liječnik je ukazao da je širina glavice proporcionalna gestacijskoj dobi od 12,4 tjedna, a dužina tjeme-trtica odgovara gestacijskoj dobi od 13,2 tjedna. Srčana akcija smatra se urednom. Za zaključiti je da je UZV nalaz primjeren trajanju trudnoće.

Mija

Postovana doktorice,

Pred 2 god. imala sam ranicu na grlicu materice. Papa test je otkrio benigne promjene. Prepisana mi je terapija Geonistin. Nakon terapije uraden mi je bris i otkrijena je Candida. Nju sam lecila Dymikonom i canestenom. U sklopu Papa testa uraden mi je i kolposkopski pregled.
Ginekolog je rekao da je sve u redu.Nakon 6 meseci bila sam na pregled zbog bolan odnos i prepisana mi je mast Betadine ali lekar kaze da nije strasno jer svi odnosi dosad su bili pomalo bolni.(psihicki utjesaj).
Sada imala sam ranicu u dijamerar 2cm kazu da je velika.Rezultati papa testa su bile benigne promjene.Na oba testa. Uradjen mi je laser i nadam se na najbolje.Zanima me dali HPV je jedini krivac za ranicu ili moglo bi da bude nesto drugo i na sta vi sumnjate. Uporedna bakterija nema po brisu.Znam da sanse za otkrivanje HPV su 30%. Promenila sam lekar i kaze da ovolika ranica ne moze da bude 1god stara. Znaci da prvi nije me detaljnije pregledao ili!!???

Unapred zahvaljuem!

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Canesten nipošto nije izbor pri liječenju "ranice" na grliću maternice, već bi svakako trebalo učiniti Papa nalaz i mikrobakteriološku analizu cervikalnog obriska. Tek nakon identificiranja uzročnika ciljanom terapijom može se očekivati uspjeh prilikom provođenja terapije i izlječenje. U Vašem upitu ne navodite dali je učinjena izolacija i tipizacija humanog papiloma virusa, te kakav je rezultat ove pretrage. S obzirom da Vas nisam osobno pregledala u opstetričkim zrcalima ne mogu komentirati o Vašoj ranici i njenoj starosti.