Toxoplazmozis

Jelena

Sve čestitke povodom osnivanja ovako humanog sajta i sve najiskrenije pohvale Vama gosp.Kupešić.
U Sječnju sam imala spontani pobačaj u drugom mjesecu trudnoće, ustanovljen mi je pozitivan titar na toxoplazmozu. Posljednje dvije analize pokazivale su da je IgG < 1:40,a IgM je negativan. Molim Vas da mi odgovorite da li postoji opasnost od ponovnog pobačaja i koliku bih pauzu trebala da napravim do sljedećeg začeća.

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođo Jelena,

Vaš nalaz koji navodite govori u prilog negativizacije uzročnika toksoplazmoze. Ipak, kao osnovnu sigurnosnu mjeru u narednoj trudnoći treba suzbiti kontakt s fecesom mačaka (oprez u kontaktu s kućnim ljubimcima). Očito je da ste se Vi inficirali tijekom trudnoće što je rezultiralo spontanim pobačajem u prvom tromjesečju. Najčešće anomalije ploda koje se povezuju s ovakvom infekcijom su anomalije centralnog nervnog sustava, psihomotorne smenje, kalcifikacije moždanih struktura, hidrocefalus (vodena glava) i dr.
Smatra se da biste nakon prezentacije ovakvog negativnog nalaza mogli planirati naredno zanošenje u intervalu od 6 mj do godinu dana. Svakako osim već učinjenih seroloških pretraga na toxoplasmozu, preporučili bi se dodatni uobičajeni pregledi (Papa nalaz, ginekološki pregled i ultrazvuk). Puno sreće u narednoj trudnoći.

Daniela

Štovana Dr Kupešić!

Još jednom zahvaljujem na prijašnjem odgovoru, i molim savjet vezano za toxoplasmozu. Naime, obzirom da sam upravo u periodu između ET i testa ßhcg a imam mačku za kućnog ljubimca, zanima me da li sam mogla biti ranije inficirana toxoplasmozom a da to ne znam (sada ne mijenjam pijesak mački već to radi suprug). Koliko ima mjesta zabrinutosti?

Užasnuta Daniela

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Daniela,
Toxoplasma je dosta nezgodan mikroorganizam koji se prenosi kontaktom sa domaćim životinjama prvenstveno mačkama i može imati neugodne posljedice u trudnica. Vrijeme infekcije veoma je teško spoznati i jedino serološke pretrage nam mogu odgovoriti na to pitanje. Ukoliko planirate trudnoće i naročito ukoliko ste podvrgnuti IVF postupku s ETom toplo bih Vam savjetovala da se suzdržite kontakta s Vašim kućnim ljubimcem ma koliko to bolno bilo, dok ne potvrdite da Vaša maca nije kliconoša i da niste inficirani toxoplasmom gondii. Iako je feces primarno sijelo ovih klica ipak treba biti maksimalno oprezan i u ostalim kontaktima s mačkama , a bilo bi najbolje i u potpunosti izbjeći.