Trombofilija

Verica123

Molim Vas ..Mozete li mi protumaciti nalaz:
Faktor V-leiden , homozigot za normalni alel
Faktor II-protrombin, homozigot za normalni alel
MTHFR, Heterozigot
PAI-1, 5G/5G genotip
Mutacija u genu za faktor koagulacije V Leiden, NIJE detektovana
Mutacija u genuza faktor koagulacije II,Protrombin, NIJE detektovana
Pacijent je heterozigotni nosilacmutacije C677T u genu za metilentetrahidrofolat reduktazu MTHFR
Mutacija u genu PAI-1 NIJE detektovana

Molim vas sta je ovo MTHFR..hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, MTHFR gen proizvodi enzim nazvan metilentetrahidrofolat reduktaza. MTHFR mijenja folnu kiselinu tako da je tijelo može koristiti. Folna kiselina se prerađuje kroz različite enzime u tijelu u oblike folata koje tijelo može koristiti poput metiltetrahidrofolata. Svi geni dolaze u paru, a heterozigoti su nosioci jednog normalnog gena i jednog mutiranog. U većini slučajeva normalni gen preuzima funkciju proizvodnje enzima, što ne ostavlja nikakve posljedice po organizam.

Judita2333

Postovani,iza sebe imam jedan spontani pobačaj.
Imala sam kiretazu nakon koje sam dobila neke komplikacije.Radilo se o stvaranju ugrušaka te kako mi je objašnjeno pulsirajućih krvnih žila.
Obzirom da s tatine strane imam slučaj dubokih genskog tromboza a majka mi ima hemangiom,liječnici su bili suglasni poslati me na pretrage za trombofiliju.
Pretragama je ustanovljen normalni tip gena za faktor V i II,dok je za PAI-1 utvrđen delecijski genotip 4G/4G te za ACE delecijski genotip(DD).
Mišljenje jednog ginekologa je da bi radi svih popratnih stvari uveo barem najmanju dozu heparina a drugi tvrdi da pokušam još jednom ostvariti trudnocu bez heparina.
Molim Vas za trece mišljenje.
Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne mogu dati točan odgovor na Vaše pitanje. Delecijski genotipovi na PAI 1 (4G/4G) i ACE nose nešto veći rizik za trombozu, no to ne znači da će do nje i doći, kao što se ne može znati da li je ona bila uzrok spontanom pobačaju (najveći broj spontanih je uzrokovan slučajnom genetskom greškom). No, budući na obiteljsku anamnezu i raniji spontani pobačaj bilo bi dobro u idućoj trudnoći uzimati antikoagulantnu terapiju.