Trombofilija

Maja1301

Poštovani, u 26. sam tjednu spontane, prve i, do sada, uredne trudnoće.
Molila bih Vas tumačenje nalaza, tj. imam li trombofiliju i je li potrebna nekakva terapija?

Faktor V Leiden G/G=wt/wt
Faktor II protrombin (G20210A) G/G=wt/wt
MTHFR (C677T) C/C=wt/wt
PAI-1 (4G/5G) 4G/4G=mut/mut
fibrinogen 4,6 g/L
aPTV 0,78 l
slob.protein S 0,35
protein C 1,01
lupus antikoagulant neg.
kardiolipinska antitijela klase IgG 4,0
kardiolipinska antitijela klase IgM 3,2

Hvala
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigot ste za mutaciju PAI-1. Homozigoti za 4G/4G (PAI-1) alele su relativno česti i imaju blago povećani rizik tromboembolije i opstetričkih komplikacija. Terapija nije potrebna.

Pahuljica1603

Postovani doktore. Nakon treceg pobacaja uradeni su mi nalazi na trombofiliju pa ako mi mozete objasnit znacenje.
Normalni tip gena za faktor V
Normalni tip gena za faktor II
MTHFR za C677T normalni tip gena CC
PAI-1 insercisko-delecijski genotip 4G/5G
ACE insercijsko-delecijski genotip ID.

Da napomen ovaj treci pobacaj je bio kompletni u 10+3tjedana trudnoce.
Prvi i drugi su napravljeni radi dijagnose hidrops fetalisa oba u 15 tjednu trudnoce. Imam curicu od 7 godina trudnoca s njom je bila uredna osima sto ke zavrsena carskim rezom.
Koje bi mi pretrage jos.preporucili da ucinim.
Unaprijes hvala. S postovanjem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi ne govore u prilog trombofiliji. Uzroci fetalnog hidropsa mogu biti kromosomopatije, metaboličke bolesti, te virusne ili bakterijske infekcije. Imunološki uzrokovani hidrops najčešće se javlja kod Rh senzibilizacije, kada krvne grupe majke i djeteta nisu kompatibilne. Savjetujem da uradite TORCH test (toxoplazma, rubeola, citomegalovirus, herpes simplex), kariotipizaciju (genetika) Vas i supruga, te testove senzibilizacije.