Trombofilija i trudnoća

Stella33

Poštovani,
u 6.om mj. ove godine zatrudnila sam pomoću ivf-a, stimulirani ciklus. Prije toga je bilo još par pokušaja, što inseminacija, što prirodnjaka, no bez uspjeha. Trudnoća se razvijala do negdje 8.og tjedna, ali kako sam drugi ultrazvuk radila tek u 11.om tjednu na preporuku liječnika, plodu je stalo kucat srce i morala sam na medikamentozni prekid trudnoće. Missed ab. Upućena sam na neke pretrage, između ostalog i kariogram (koji još uvijek čekam) i trombofiliju. Nađen mi je heterozigot za MTHFR A1298C i homozigot za mutaciju PAI-1 4G/4G. Danas mi je opet rađen transfer, isto stimulirani IVF. Na terapiji sam euthyroxom, 25-50, hashimoto, i timalen kapi za oči zbog glaukoma. No najviše me muče ovi zadnji nalazi na trombofiliju. Za sada, tek par dana, od početka ciklusa pijem andol pro100. Da li je to dovoljno? Da li ću morati uvesti neku jaču terapiju, i ako da, da li se to uvodi po dokazanoj trudnoći ili prije? I da, obzirom su mi rekli da folna kiselina u mom slučaju nije dobra, pijem folate 400od solgara.
Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti za PAI 1 4G/4G imaju blago povećan rizik tromboembolije. Povezanost nasljedne trombofilije i uteroplacentarne tromboze koja vodi neželjenim ishodima trudnoće kakvi su gubitak ploda, preeklampsija, intrauterini zastoj rasta i abrupcija posteljice- kontroverzna je. Antifosfolipidni sindrom je jedina trombofilija za koju je sigurno utvrđeno da izravno utječe na gubitak trudnoće, oko liječenja svih ostalih trombofilija vode se rasprave. Andol je dovoljna profilaksa za Vaš tip nasljedne trombofilije.

Zvezdicka

Postovani, imala sam 5 spontani pobacaja ,svi u 5oj nedelji,posledni u 8oj,srce je prestalo da kuca, ima jedno dete rodzeno,i mi je utvrdzena mutacija na gena mthfr c 677t heterozigot,mutacija gena mthfr a1298c heterozigot i fii g 20210a hererozigot, jel moze dati odgovor,jel treba primati u narednoj trudnoci nes

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazima vi nemate trombofiliju, no obzirom na anamnezu bilo bi poželjno uzimati antikoagulacijsku terapiju. Bilo bi preporučljivo potražiti savjet genetičara.

Melania

Poštovani,

Molila bi vas mišljenje:
Faktor V Leiden - Normalan tip
Faktor II protrombin - Normalan tip
MTHFR - Normalan tip
PAI-1 - Homozigot 4G

Antitrombin III - 1.09
(ref.raspon 0,75-1,25)
Protein C - 1,28
(ref.raspon 0,65-1,40).

Da li po ovim nalazima imam trombofiliju i da li je prilikom IVF-a potrebna terapija po ovom nalazu?

S poštovanjem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti za PAI1 (4G) imaju nešto veću sklonost za razvoj tromboze, no to ne znači da će do nje i doći. Savjetujem konzultaciju s hematologom u vezi primjene antikoagulantne terapije u trudnoći.