Trudnoća

Xcs22

Poštovani, vrlo sam zabrinuta oko situacije u kojoj se nalazim. Naime, dečko i ja smo imali nezaštićen odnos posljednja tri dana (dva su bila plodni dani a treći je bila ovulacija). Nije došlo do ejakuliranja ali je odnos prekinut desetak sekundi prije. Koliko su velike šanse za trudnoću?

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da nije došlo do ejakulacije tijekom odnosa (u rodnicu) ne postoji mogućnost trudnoće.

Zamisljena2708

Postovani, jucer sam radila test i pokazuje da sam trudna iako mi M kasni sami jedan dan. To su sretne vijesti. Medjutim, u medjuvremenu sasvim slucajno takodjer prije 2 tjedna (koliko je i proslo od zaceca) sam vadila krv zbog sumnje na toksoplazmozu. Rezultati su dosli jutros i oni su pozitivni, i Igg i Igm oba pozitivna na tokso.. Sada, razmisljajuci unatrag ja sam radila pretragu na tokso i druge viruse radi pojacanog cvorica u vratu, koji se prvi put povecao ima 4 - 5 tjedana.
Simptome slicne prehladi (asocijacija na tokso) sam imala prije 2 puna mjeseca.
Zabrinuta sam, naravno, radi rezulatata i radit cu test avidnosti kao daljnju pretragu ali u medjuvremenu, moze li me tjesiti to sto sam vjerojatno nesto prije zaceca vec ulovila tokso (iako kratko) i sto sada imam vec antitijela u istom preriodu kada je doslo do zaceca - 2 tjedna od nalaza)???
Ne znam sto da mislim, sad slijedi avidnost (ili nesto slicno, neko titranje) pa ginekolog, ali ja u medjuvremenu ne znam bi li se veselila ili plakala.... Pomagajte.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, treba uraditi test aviditeta - starosti infekcije. Budući da je Igg pozitivan, infekcija se desila prije trudnoće, i ne bi trebala predstavljati opasnost. Provjerite to određivanjem aviditeta.

Antonija185

Poštovani doktore,

Trudna sam 29.tjedana. u posljednjih mjesec dana otprilike uvijek me izmedju 12 i 13h uhvati nekakva slabost doslovno moram prileci. Sta god da radila uu tom periodu moram 15-ak min prileci i to prodje. Slabost u nogama i tijelu opcenito. Narocito kod stajanja na mjestu kad mi se pocne crniti pred ocima i kad sjednem i dalje ne prolazi.poceo me bio tako obljetai znoj nekoliko minuta i onda to sve prodje kroz 15-20min. Mjerim si svaki dan tlak, mrvicu je inace nizi ali nista posebno nizak. Pijem Athyrazol za hipertireozu i opcenito se dobro osjecam, sa trudnocom je sve ok za sad. Usput, jucer kako sam iz ducana nosila malo teze vrecice cijelim putem me zatezalo sa desne strane pupka i danas sam nekoliko puta osjetila isto to zatezanje samo jace vise kao nagla bol. Da li se trebam brinuti?
Hvala unaprijed na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve što navodite normalne su pojave u toj fazi trudnoće. Normalno je da osjećate udarce djeteta, i poneku kontrakciju maternice. Važno je da nema krvarenja, sukrvice ili da ne krenu trudovi.

lary2

Postovani doktore,

nalazim se u 40+4 tjednj trudnoce po UZV (po amenoreji je 42+4). Krvni tlak mi je 100/60 (inace je nizak); albumini u mokraci neg. Nalaz CTG mi je uredan (reaktivan, 120-130 frekvencija). Amnioskopski je mljecna plodova voda,
Trudova nemam, osjetim kontrakcije maternice koje se umire kod promjene polozaja (kad legnem). Osjetim uredne pokrete ploda. Beba je okrenuta glavom u zdjelici. Na nalazu jos pise da sam prohodna 1/2clanka, 1pp. Cerviks u nestajanju.
Ono sto me zanima je slijedece : da li je inace praksa da se trudnica hospitalizira kod ovakvog nalaza? ili je za trudnicu bolje da porod ceka u svom poznatom okruzenju kod kuce?
Takodjer, koliko se ceka prije indukcije poroda kod ovakvog nalaza?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporučljivo je početi s indukcijom prenošene trudnoće 10 dana nakon termina. Dakle sa 41 tjedan i 3/7. Budući da Vam je amnioskopski utvrđena mliječna plodova voda, sigurno se ne radi o prenošenju. Mliječna plodova voda je samo u terminu, a kasnije, ukoliko dođe do prenošenja voda se počinje bistriti. Amnioskopskim pregledima to se jasno vidi.