trudnoca

tea

Cijenjena doktorice Kupresic,
trudna sam 20 tjedana i na pregledu mi je receno da mi je grlic zatvoren ali za jedan clanak uloziv. Bila bih Vam zahvalna kad biste mi to pojasnili i rekli koliko je to ozbiljno.

Unaprijed zahvaljujem,
Tea

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
ovaj nalaz može se smatrati normalnim za ovu fazu trudnoće. Bilo bi svakako poželjno učiniti transvaginalnu ultrazvučnu cervikometriju kako bi se procjenila duljina, oblik i izgled cervikalnog kanala. Također bi valjalo isključiti postojanje cervikalne infekcije (bris na klamidiju, mikoplazmu, ureaplazmu, aerobe i anaerobe) i materničnih kontrakcija (elektromiografija).

tea

Zahvaljujem na odgovoru i ujedno me zanima jos zahtjeva li transvaginalna ultrazvucna cervikometrija neki specificni UZV ili se moze napraviti bilo kojim vaginalnim UZV-om.

Napominjem da su nalazi cervikalnih briseva negativni ali u posljednja dva dana ponekad osjetim probadanje u predjelu rodnice.

Takodjer bih Vam bila zahvalna ako biste mi rekli oko kojeg tjedna trudnoce se smatra normalna pojava Braxton-Hicks kontrakcija i koja je normalna ucestalost takvih kontrakcija (recimo maximalna ucestalost koja nije zabrinjavajuca).

Hvala

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Braxton Hicksove kontrakcije javljaju se već početkom trudnoće, ali se ove kontrakcije javljaju neritmično, sporadično, bezbolne su i rijetke, te stoga nemaju kliničkog značaja i ne moraju Vas zabrinjavati.