trudnoća 40+

Mila007

Poštovani,

imam dvije trudnoće i dva poroda. Željeli bismo još djece. Napravila sam sve nalaze i sve je ok i dobili zeleno svjetlo. U međuvremenu je cijela obitelj preboljela covid. Obzirom na godine (42) i trenutnu epidemiološku situaciju koliko je sigurna trudnoća u ovoj situaciji? Ukoliko bi kroz kraće vrijeme i zatrudnjela, mene najviše muči jeli se trudnoća u ovim godinama teže podnosi,ako ima pravila? Prva i druga trudnoća bile su mi jako različite, u prvoj jutarnje mučnine, a u drugoj 4 mjeseca konstantnih mučnina, gađenja i gubljenja na težini itd..No sve je dobro ispalo. Molim stručan savjet. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Vaše godine nisu nikakva prepreka trudnoći. Iako se mora uzeti u obzir da postoje neki povećani rizici (hipertenzija, šećer), mnoge žene iznad 40 godina imaju uredne trudnoće i porode. Potrebne su samo redovite kontrole i ukoliko bude potrebe terapija.

Mila007

Poštovani doktore hvala na brzom odgovoru!
Zaboravila sam samo napisati kako mi je ginekolog rekao kako bi bilo obvezno načiniti nifty test. To bi svakako učinila. U sve idem pozitivno no uvijek postoji i druga strana, pa me zanima što ako test ispadne loš?.. Kakav je postupak ukoliko se odluči prekinuti trudnoća ako su zbilja neke teške anomalije?
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Nemojte o tome niti razmišljati.

Mila007

Dobro jutro,
zaboravila sam još nekek detalje. Naime, prebolila sam covid, muž također. Rečeno je da pričekamo oko 3mj s pokušajima začeča. Ja sam dosta umornija nakon toga i kao da sam pala u neku depresiju,postala plačljiva, zatim zamišljena. Dr.mi je propisala citram, najprije 5 mg pa 10mg, jer se isti može piti u slučaju da zatrudnim. Još nisam počela piti lijek niti sam ikada pila nešto takvoga. Što vi mislite o tome? Hvala još jednom!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mišljenja sam da je u prvom tromjesečju trudnoće najbolje izbjegavati bilo kakve lijekove. Ako pak krenete s antidepresivima, bolje je pričekati s trudnoćom, dok Vam se raspoloženje ne popravi.

dada1979

Postovani ja imam 43 godine (1979 godiste)
Prvu menstruacija sam dobila kad sam imala 9 godina,imala sam preuranjeni pubertet.
Menstruaciju jos uvijek imam nekad svaki drugi mjesec nekad svaki trajanje je cca 4 dana.
Muz ima 50 godina.(1971 godiste)
Nisam rađala nikada.
Sada razmisljamo o djeci.
Po vasem misljenju da li ja i muž s obzirom na godine i sve to mozemo uopce imati djecu.
Da li moze biti komplikacija s obzirom na godine i koliko bi rizicna trudnoca bila,da li bi dijete imalo anomalije,D.sindrom i slicno.
Molim vas iskreno mi odgovorite.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rizik za trudnoću je nešto viši nego kod mlađih, ali nema razloga da ne bi mogli zatrudnjeti i iznijeti trudnoću do termina. Potrebna je samo redovita kontrola. Što Downovog sindrom tiče, možete uraditi Harmony., Panoramaili Nifty test.