trudnoća i CIN

Branka

Poštovana,
Molim Vas da me savjetujete u slijedećem. Prije trudnoće papa mi je uvijek bio dobara. Nakon trudnoće jaka upala -CIN I, terapija vaginaletama protiv upele, drugi papa isto, treći papa OK, kontrola nakon 6 mjeseci. Doktorica rekla nema prepreka trudnoći. Sada trebam napraviti ponovno papu a u dogledno vrijeme htjela bih i trudnoću. Molim Vas da mi kažate koje bi sve eventualno pretrage (klamidija, HPV, urealitika...- te pretrage nisam nikad radila) trebalo napravit prije trudnoće i da li postojanje CIN-a ima kakve veze i opasnosti u trudnoći. Puno Vam hvala za Vaše vrijeme.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Opisano odstupanje u Papa nalazu (CIN I) nije prepreka za planiranje trudnoće. Ipak, ukoliko postoji sumnja na postojanje bilo kakve vaginalne ili cervikalne infekcije bilo bi uputno učiniti cervikalne obriske kako biste u trudnoću ušli izlječeni i neopterećeni uzimanjem antibiotika. Naime, svaka neliječena upala može komplicirati tijek trudnoće i izazvati neželjene posljedice.