TUMAČENJE NALAZA

Poštovani,
molim Vas ako možete dati svoje mišljenje u vezi nalaza ultrazvuka koji je moja mama radila prije nekoliko dana. Ona je u menopauzi, ima 56 god. te do sada nije imala nikakvih ginekoloških problema. Zadnju menstruaciju je imala prije 4 godine. Nalaz je sljedeći:

Uterus ispružen mjeri 62.9 x 36.4 mm, u kavumu istmično susp.tvorba 20 x 10mm (endometralni polip?)

Adnexa
Lijevi i desni jajnik b.o
U.C.Douglasi nema slobodne tekućine

Unaprijed hvala na odgovoru.
Lijepi pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Najvjerovatnije se radi o polipu u sluznici maternice. Potreban je operativni zahvat, histeroskopija, te ablacija opisane tvorbe, te patohistološka verifikacija.
Ako se doista radi o polipu nakon ablacije neće biti potrebna nikakva terapija.

fibi

Poštovanje, molim Vas da mi pomognete, zadnja mjesecnica mi je bila 22.07.2014, i sada mi kasni(trudna nisam, jer kosristim zastitu), a 22.08.2014. god. sam radila hormonalni status, i ovo su nalazi : FSH-3,3 , LH-8,0, estradiol-626, progesteron-24,1, prolaktin-480, testosteron-1,1 i kortizol-468. Molim Vas da mi odgovorite kakvi su mi nalazi i da li je uredu sve, da li se trebam brinuti ? Unaprijed, Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije u redu. Ne radi se o trudnoći. Ciklusi su vam anovulacijski i vjerovatno imate pcos.
Savjetujem pregled i UZV kod svog ginekologa.

fibi

Hvala vam puno, bila sam na pregledu uradili su mi UZV , i doktorica mi je rekla kako je u pitanju pcos, nista zabrinjavajuce,i da bih trebala piti oralne kontraceptive,nekih
2-3 mj. i da ce se ciklusi vratiti u normalu, i da, ovo mi se po prvi put desava,9 godina vec dobivam menstruaciju, i ovo se samo sada mi desava,nikad prije nije,pa me zanima da li se to može iszlijecit i hocu li imati problema sa trudnocom.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na našim stranicama imate temu i članke o PCOS pa se malo informirajte.

Noranora

Molim Vas za tumačenje nalaza:

Vagina elastična u spekulima soor colpitis, uterus normalne veličine adnexa uvećana

Uterus 7,ocm endom 1,2 cm adnexa desna 3,8 cm lijevi 3,6 cm, oba policistična

DG: OPC, Soor colpitis

Većinu razumijem, ali mi gotovo uvijek piše da je adnexa uvećana. Zanima me što to zapravo znači i što bi moglo biti uzrok tome? Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, adnexa su jajnici i jajovodi. Njihova veličina ovisi o dobi žene i o fazi ciklusa. Normalni volumen jajnika je između 2 i 8 kubična centimetra. Duljina je od 20 do 37 mm, U vrijeme oko ovulacija dominantni folikul je oko 25 mm, pa s njime raste i volumen jajnika.