ultrasonografski pregled fetusa

nara30

Poštovani,

trenutno sam u 31 tjednu trudnoče.

dana 01.03. ( 27 tj. trudnoče) bila sam na pregledu kod svog ginekologa, sve se dojmilo da je ok - do krajnje stavke da tjekom redovnog pregleda u bolnici - na ultrazvuku napomenem occ. rog l.komora 9 mm - gdje sam ostala uplašena, sve se svelo na to da nije ništa strašno,

dana 22.03 pregled u bolnici nalaz je slijedeći:

gestacijska dob: 30 tjedana

biometrija

bpd. 77mm - 31 tj
fl: 59 mm - 30 tj i 5 d
ac: 264 mm - 30 tj i 3 d

stav ploda: glavicom
posteljica: straga

fetalni color doppler

RI a. umbilicalis: 0,59

Napomena : occ rog 9 mm

da ja nisam napomenula da je zadnji put ginekolog spominjao neki occ rog, specijalistica u bolnici nebi niti primjetila.

ponovo postavljam isto pitanje : odgovor je da se radi o cisti - ništa drugo!!

Molim Vas da mi pojasnite nalaz,? Da tražim drugo mišljenje? Jednostavno više neznam šta da radim, tj. šta mogu napraviti?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, pitanje je da li se radi o cisti ili o dilataciji lateralnih( okcipitalnih) moždanih komora.
Mislim da se radi o ovom drugom. Granica ventrikulomegalije je od 10-12 mm a iznad 15 mm se radi o hidrocefalusu.
Nažalost ne možete ništa napraviti nego pratiti uz pomoć uzva.
Svakako treba vidjeti i druge moždane strukture.
Savjetujem uzv prefled na Klinici u KB Sveti Duh ili Petrova.
No ako se radi o dilataciji ventrikula, još uvijek se radi o normalnom dozvoljenom odstupanju.

Vallenaa

Postovani.

Bila sam na uzv mozga bebe trenutno u 33tj.

BPD 81,6
AC 287,5
FL 63,5
HC 296,3
ACMRI = 0,67-0,81

U straznjem dijelu glavice i moguce prosirenje ventrikula 13,9x23,6mm.

Da li to znaci da je u pitanju hidrocefalus?
Hvala.