umjetna oplodnja

Lidija

Da li je u Hrvatskoj moguca umjetna oplodnja neudatih zena i ako je gdje mogu dobiti vise informacija o tome.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Prema važećem Zakonu o humanoj reprodukciji na Centrima za liječenje neplodnosti možemo skbiri samo o bračnim ili izvanbračnim parovima (koji zakonski imaju jednaka prava). U slučaju drugačijih okolnosti morate uputiti zamolbu Etičkom povjerenstvu ustanove u kojoj se želite liječiti s detaljnim obrazloženjem, dokumentacijom, i sl. U slučaju povoljnog rješenja poduzima se primjereni postupak medicinski pomognute oplodnje. Ipak, trebam napomenuti da se u ovakvom specifičnom slučaju možete obratiti samo dvjema ustanovama koje imaju banku sjemena (Klinika Petrova i Vuk Vrhovec).