upale

Yvonne

Kako se moze pomoci kod ginekoloskih problema, upala, iscjedaka i sl. Hvala.

Doc. dr. S. Kupešić

Poštovana gospođice Yvonne,
Svaki iscjedak koji govori u prilog upalnih promjena rodnice i/ili grlića treba energično liječiti kako ne bi prešao u kronični oblik. Kao i u svakom liječenju neophodno je otkriti uzročnika, te učiniti mikrobiološke pretrage cerviksa (uobičajeno je učiniti bris cerviksa na Chlamidiju, Mycoplasmu, Ureaplasmu, aerobe i anaerobe), te svakako Papa nalaz.
U slučaju sumnje na virusnu infekciju (promiskuitetne skupine pacijentica) mora se posumnjati na virusnu infekciju (najčešće HPV) , te se u takvim slučajevima može raditi i tipizacija virusa u visoko specijaliziranim ustanovama. Nema univerzalnog lijeka, već se mora provoditi ciljana terapija koja daje najbolje rezultate. Puno uspjeha u liječenju, uz napomenu, - za uspješno liječenje nužno je pravovremeno javiti se liječniku .