Uranjela menstruacija

zenoid

Poštovani. Prije svega naglasila bi da sam u mjesecu januaru jednom koristila hitnu kontracepciju, koja izgleda nije ni bila potrebna kako sam dobila odgovor ovdje, a kasnije i kod svoje doktorice. Ciklus mi nije bio uredan ni prije, a ni u posljednjih nekoliko mjeseci. Znalo se dešavati kašnjenje i više od 10 dana. Menstruacije su mi bolne i jake, uz intenzivne grčeve i otečene grudi. Često imam odnose, uglavnom sa zaštitom. Par puta sam imala nezaštićen odnos, bez posljedica. Posljednji cikuls je počeo 12.04. i trajao do 11.05. kada sam dobila novu menstruaciju, po kalenadru (odnosno kalendar aplikaciji) uranilo je dva dana. Naglasit ću da je ciklus u mjesecu martu (početak marta) trajao 40 dana. Menstruacija koja je počela prije 5 dana je prilično drugačija jer nemam nikakvih bolova niti promjena na tijelu, i nije toliko jaka kao dosadašnje koje sam imala. Zanima me postoji li razlog ga brigu u bilo kojem slučaju. Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenome nema razloga za brigu, ali ako su Vam ciklusi neredoviti savjetujem da uradite analizu hormona.

Minica83

Poštovani, dobijam menstruaciju na 26,7 dana. Zadnjih par meseci mi se dešava da porani, bude i 24 og dana. Ovog meseca sam dobila 23 eg dana, popila sam pilulu za dan posle zato što je partner ejakulirao u mene. Imam li razloga za brigu? Da li je to previše kratak ciklus? Imam 38 god i 1 dete. Jajnici su mi u redu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na dob, nije neuobičajeno da se ciklus skratio. Pilula za dan poslije je dodatno utjecala na remećenje ciklusa. Nema razloga za brigu.