ureaplazma

ivanna

Zanima me da li ureaplazma može uzrokovati neplodnost?

dr. Miro Šimun Alebić, spec.gin

Poštovana, uloga ureaplazme u neplodnosti je ješ predmet diskusije i u stručnim krugovima, zbog visoke učestalosti i u zdravoj populaciji. Ipak, ako je vaše pitanje usmjereno na potrebu za liječenjem, mišljenja sam da je liječenje dokazane ureaplazmatske infekcije potrebno.
Lijep pozdrav!

Dm0005

Poštovani,

Pravila sam briseve i otkrivena mi je ureaplazma.kako sam na godišnjem van grada gdje mi je doktor,rekao mi je da slobodno nakon godišnjeg odmora dođem po recept za sumamed. Zanima me možemo li prije te terapije sumamedom momak i ja imati odnose sa kondomom ?
Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Možete.

Dm0005

Poštovani,

Da li se ureaplazma prenosi oralnim sexom te da li je dovoljna samo terapija Sumamedom ili je potrebno da paralelnom s tim koristim i vaginalete ?
Hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dovoljna terapija je Sumamed. Ureaplazma se ne može prenijeti oralnim putem.

stels02

Postovani,
Na brisevima mi je pronadena ureaplazma te sam za njeno lijecenje dobila antibiotik Doksiciklin, 12 dana po 2 tablete svakih 12 sati i ginekologica mi je rekla samo da ih ne pijem na prazan zeludac. Medutim u ljekarni sam saznala da se nebi smijela izlagat suncu i pit mljecne proizvodi i legnut se nakon sto ih popijem i mnogo toga.
Nakon sto sam procitala upute sam saznala da su teske za zeludac, a posto mi je ginekologica otisla na godisnji imam tri pitanja.
1. Imam dogovorenu gastroskopiju 9.8. te dali ce to imati nekakav utjecaj na nju posto su tablete jake za zeludac?
2. 23.8. idem na putovanje u Spanjolsku pa dali ce biti nekih problema tamo jer sam cula da tablete imaju jos veliki ucinak i nakon uzimanja?
3. Hoce li te tablete rijesiti moj problem s vaginalnim gljivicama zbog kojih sam prvobitno isla raditi briseve jer se s njika borim vec jakodugo ili ce mi ga samo pogorsat?
Unaprijed hvala na odgovoru! happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, popijte terapiju kako piše u uputama (najbolje uz mlijeko) i neće biti nikakvih problema. Sunce izbjegavajte samo tijekom primjene lijeka (dakle 12 dana). Nakon primjene lijeka moguća je gljivična upala, stoga savjetujem da uzmete neki od vaginalnih antimikotika.

Nici

Pozdrav,
17.1.2022 g bila sam pozitivna na ureaplazmu i gljivice candidu, liječila sam se s doklicinom 10 dana, partner summed 3 dana te sam koristila rojazol vag i macmiror cimolex kremu kroz 7 dana.
10.3.sam ponovila briseve i bilo je negativno te je također i partner ponovio i bio je negativan na ureaplazmu.

13.5 sam opet pozitivna na ureaplazmu i candidu, liječnik mi je prepisao rojazol vag 1x7, diflucan 1x1 te opet antibiotike.

Zanima me da li je moguće da smo oboje bili negativni zbog utjecaja antibiotika, pošto sam doznala da je dečko promiskuit (imala sam dva puta odnose s njim nakon odrađenog brisa), imao je dvije cure u isto vrijeme. Ako se ona nije liječila da li je moguće da je on sada to meni opet prenio ili je u meni možda problem radi slabog imuniteta jer imam upalu bolest crijeva.

Također, sam 1.5 i 7.5. imala odnos s novim dečkom dali je moguće da sam ja to njemu sada prenijela ukoliko je bio u meni pola minute te kasnije je stavio kondom, a drugi put smo imali odnos bez zaštite te je evakuirano vani?
Da li se sada i novi partner trebao liječiti kao i ja?
Da li se ovo može rješiti prirodnim putem da ne pijem opet antibiotike u kratkom periodu s obzirom na moju bolest?
Koliko dugo bi trebala sada koristiti zaštitu?

Nezz jel glupo pitanje..jel se moze biti razlog prljave ruke ukoliko ih partner nije oprao?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ureaplazma se prenosi spolnim putem. Ona se može ponovo vratiti nakon izlječenja, to najviše ovisi o imunitetu. Terapija je potrebna ako je koncentracija ureaplazme u uzorku viša od 10 na 4.