ureoplazma

sanja

Poštovana doktorice,

Planiramo IVF, ali mi se ponovo pojavila ureoplazma. Popili smo terapiju Doksiciklina i za to vrijeme nismo imali odnose. Moje pitanje glasi: dali se i kod muža može provjeriti dali je izlječen od ureoplazme, budući smo mi spremni odreći se seksualnih odnosa dok se ne obavi postupak IVF, jer se bojimo da se opetovano ne pojavi. Koliko prezervativ može spriječiti ponovnu zarazu u slučaju da se jedno od nas nije izlječilo?
Hvala na odgovoru.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovani,
Bilo bi idealno ponoviti da lije nalaz Ureaplazme negativan i da li je došlo do potpunog izlječenja prije nego li krenete u IVF postupak. Smatram da je mehanička zaštita prezervativom primjerena za zaštitu kako bi se preveniralo prenošenje Ureaplasme s jednog na drugog partnera.