utjecaj stresa na bebu

osjetljiva

Postovana doktorice,

Trudnica sam u 23. tjednu trudnoce.
Za razliku od brojnih poznanica koje u su "blazenom stanju" bile koncentrirane iskljucivo na sebe i svoje dijete i nisu dopustale da ih ista izbaci iz takta, ja, na zalost, ne mogu ostati imuna na ljude i zbivanja oko sebe te povremeno reagiram pretjerano osjetljivo (najcesce se radi o nekim postupcima supruga ili blize rodbine). Iznerviram se, nerijetko i rasplacem, a kasnije mi je, iako sam svjesna da nista ne bi trebalo biti vrijedno nerviranja, a pogotovo zdravlja i zivota mog djeteta, dosta tesko doci k sebi.

Jako me muci da li takvo privremeno psihicko stanje majke moze negativno utjecati na dijete i u kojoj mjeri. Primjecujem da nakon takvih "ispada", moja, inace zivahna, bebica prilicno utihne tj. broj pokreta koje osjecam smanji se znatno u odnosu na dane bez stresa.

Unaprijed hvala na odgovoru

M.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Svakako bi bilo poželjno tijekom cijele trudnoće biti pošteđen stresa i neraspoloženja. Ukoliko to ipak nije moguće preporučila bih Vam da, svakako u dogovoru s liječnikom, uzmete blagi sedativ, npr Diazepam (Apaurin) koji će osim sedacije imati pozitivan učinak na neželjene kontrakcije maternice.