utrogestan

djurdjica_9

Poštovani, sutra ulazim u 13.tjedan trudnoce. Zbog hematoma sam koristila utrogestan vaginalno 3x2. Danas sam bila na pregledu, hematom se povukao i doktor je rekao da postepeno ukidam utrogestan (da mogu poceti 3x1 pa 2x1 pa ukinuti). U kutiji imam jos 10 tableta pa sam mislila raaporediti dva dana 3x1, dan 2x1 i onda 1x1 do kraja. Ili je bolje da idem na varijantu 2x2 par dana pa 1x2 dok ne potrosim? Takodjer me zanima trebamo li koristiti zastitu za vrijeme odnosa? Unaprijed hvala na odgovorima!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za vrijeme odnosa ne trebate koristiti zaštitu. Utrogestan potrošite po prvoj shemi.

january100

Poštovani,
u uputama za Utrogestan sam pročitala da se u prvom tromjesečju smiju koristiti samo vaginalnim putem iako je meni rečeno da, ukoliko nemam uvjete za vaginalnu primjenu, ih mogu uzimati oralno.
Moja ja pretpostavka da je tako zbog mogućeg utjecaja na majku (vrtoglavice i mučnina) ali me zanima je li to točno?
Zanima je jer postoji mogućnost da neću uvijek imati uvjete za vaginalnu primjenu (pr. posao, putovanje i sl).
Smije li se oralno uzimati par dana za redom (3x1 tijekom par dana)?

Unaprijed hvala i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mogu se uzimati i oralno i vaginalno. Kod oralnog uzimanja mogu se javiti nuspojave (pospanost, vrtoglavica)