uzv mjere u 22 tjednu trudnoće

martina22

poštovani, danas sam bila na pregledu, inače imam gestacijski dijabetes pa vas molim dali su ove mjere u redu

BPD 4,8 (20+5)
HC 18,5 (20+6)
AC 17,7 ( 22+4)
FEMUR 4,7 (23+4)

težina 520 grama

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mjere su u redu za amenoreju.

martina22

hvala puno na odgovoru, i dalje ću imati pitanja na ovu temu? možete li iz ovih mjera izračunati veličinu bebe? znači beba sa 520 g nije preteška za razdoblje od punih 22 tjedna trudnoće?

hvala

martina22

oprostite zaboravila sam napisati da sam trudna punih 22 tjedna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije preteška. Dijabetička dijeta dalje uz redovito kontroliranje guk profila.

martina22

poštovani doktore ovaj put nisu mjere, već bolovi strašni........počelo me boliti u dijelu lijevog boka, otišla na hitnu, sa bebom je sve u redu, ali u urinu imam infekcije tj, bakterije koje uzrokuju bolove bubrega. od ginekologa nisam dobila nikakav lijek, pa vas molim da mi rečete koju bi tabletu smijela uzeti da mi ublaži bol pošto sam trudnica u 26 tjednu. u petak idem vaditi urinukulturu.

hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite Lupocet ili Spasmex.
Svakako treba napraviti urinokulturu i dok čekate nalaz krenuti s terapijom.
Istu ev. revidirati po dolasku urinokulture. Urološki čaj svakako.

martina22

poštovani, danas sam bila na ultrazvuku. danas smo napunili punih 30 tjedana

mjere su nam

BDP 7,4 (29+4)
HC VIH 6,9 (29+3)
AC 25,05 (29+1)
FEMUR 4,9 (26+4) dali su mjere u redu? muči me ovaj HC?

težina 1300 g KČS (+) dali je težina u redu za 30 tjedana bebe jer imam gestacijski dijabetes?

poprečni kosi - to je valjda položaj bebe ? dali je on u redu? dali se beba još uvijek može okretati pa zato takav položaj? u kojem tjednu beba mora biti okrenuta glavom prema dolje?

unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Fl mjere su za 26 tjedna ili ste pogriješili u pisanju?
Nema veze kako je dijete okrenuto u tom tjednu trudnoće.
Nakon 32. Tjedna zauzme definitivan stav kod prvorotki.

martina22

nisam pogriješila sve sam točno prepisala iz ultrazvučne knjižice, šta to znači? da mi je beba manja ili? šta je to femur? ste na to mislili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Natkoljenična kost je femur. To je značajno odstupanje od ostalih mjera. Ako je doista tako savjetujem pregled i uzv nalaz u bolnici.
Manji femuri idu sa nekim kromosomskim anomalijama. Savjetujem da pitate detalje svog ginekologa.

martina22

pa zar mi doktor odmah nebi rekao da nešto nije u redu? i još sam ga pitala jeli sve u redu, rekao je da je. sad sam se baš zabrinula.

šta sve spada pod te kromosomske anomalije

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne bi se više dopisivao. Lijepo otiđite kod svog doktora i pitajte ga. Pozdrav.

martina22

a kad gledam 22 tjedan trudnoće, onda mi je fl bio za 23 tjedna, a ostale mjere za 20 tjedana? zašto je tu takvo odstupanje? zar nebi doktor odmah reagirao?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pitajte njega. Zaista ne znam. Vjerovatno neki lapsus.
Lijep pozdrav.

maturantica

Postovani dr.,
Moj ultrazvuk prije 4 tj pokazivao je:
BPD 4,10cm 18+3
AC 13.84cm 19+2
FL 2.86cm 18+5
EFW 267g 18+6
FL/AC 20,64%
FL/BPD 69,61%

Medutim danas, 4tj nakon kao da je velika glava, a mali femur, pa me zanima vase misljenje za ove mjere buduci da je razlika glave i femura, gledajuci procjenu termina poroda, 13 dana sad
BPD 5,74cm 23+4
AC 18,28cm 23+1
FL 3,70cm 21+5
EFW 527g 22+4
FL/AC 20,21%
FL/BPD 64,40%

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mjere su unutar fizioloških granica odstupanja, a treba uzeti u obzir i standardnu pogrešku pri mjerenju.