Varikozitet

Dina

Poštovana dr. Kupešić,

prateći ovaj forum nisam naišla na sličan problem pa vas molim za mišljenje. U 30. sam tjednu svoje prve trudnoće i prije otprilike dva mjeseca primijetila sam na spolovilu, na velikoj usni s desne strane, proširenu venu u duljini oko 2 cm koja je dosta ispupčena i ima čvoriće. Inače, na toj strani već 8 godina imam povećanu Bartolinijevu žlijezdu koja mi nikad nije stvarala probleme, osim što se može napipati u veličini trešnje pa je ginekologica smatrala da ne treba ništa poduzimati.
Molim vas da mi odgovorite hoće li i kako ta proširena vena utjecati na porođaj i može li se sada nešto poduzeti.
Napominjem da na nogama nemam vidljivih vena te da u dosadašnjem tijeku trudnoće nisam imala nikakvih problema.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru i želim vam ugodan ljetni odmor.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Opisana promjena na vanjskom spolovilu ne bi smjela nepovoljno utjecati na planiranje dovršenja trudnoće. Preporučila bih da učinite ginekološki pregled kojim bi se trebala ustanoviti priroda opisane lezije (varikozitet - proširenje vene ili povećana Bartolinijeva žlijezda). Nakon uvida u lokalni nalaz liječnik će postaviti definitivnu dijagnozu i uputiti Vas u daljnje praćenje i ev. savjetovati primjenu terapije.