virus

tina

doktorice-da li je moguce da virus HPV bez ikakvog lijecenja ,ukoliko nisu prisutne popratne pojave tipa upala uzrokovanih bakterijama isl.,potpuno sam od sebe nestane?i da li je moguce uopce i biti zarazen virusom bez ikakvih upala i simptoma?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Moguć je nastup spontanog izlječenja od virusa HPV, isto kao što je moguće imati HPV infekciju i nemati nikakvih subjektivnih smetnji. Naime, ukoliko pacijentica procjeni da pripada rizičnoj skupini (promiskuitetno ponašanje ili odnosi s osobama visoko rizičnog spolnog ponašanja) bilo bi uputno učiniti virusološkog testiranje i u slučaju pozitivnog nalaza učiniti tipizaciju virusa. Veoma Vas često na to mogu navesti odstupanja u Papa nalazu koji se savjetuje redovito kontrolirati.