vodene kozice

gordana i mirela

Molim Vas da nam odgovorite na dva pitanja. Nas smo dvije trudne mame čija djeca idu u isti vrtić u kome su se pojavile vodene kozice.
Naime, jedna od nas je prebolila vodene kozice u djetinjstvu i trudna je 20 tjedana (placenta previa), a druga je trudna 30 tjedana i nije preboljela vodene kozice (otvorena za članak prsta).
Zanima nas koliko su štetne vodene kozice u trudnoći, s obzirom na to da ih je jedna preboljela a druga nije?

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovane Gordana i Mirela,
Vodene kozice uzrokuje virus (variccela-zoster virus) koji može prijeći posteljicu i oštetiti dijete. Ako ste preboljeli vodene kozice, s obzirom na to da imate trajan imunitet, ne treba te se bojati niti za sebe niti za vaše dijete. Međutim, ako niste preboljeli vodene kozice, a bili ste u kontaktu sa zaraženom osobom javite se hitno svom ginekologu koji će vas zaštititi davanjem specifičnog imunoglobulina (ako se dokaže da nemate antitijela na virus variccela-zoster)