zatrudniti s anemijom?

silvia

Poštovana docentice,
Da li krvna slika sa E, hemoglobinom, hematokritom, UIBC, TIBC ispod normale, a sa s-željezom iznad normale (pa me doktor uputio neka uzimam dodatak B-kompleks da bi mi se krvna slika popravila) može utjecati na plodnost? Je li i to možda razlog moje neostvarene druge trudnoće, jer takvu krvnu sliku imam od prve trudnoće (prije je uvijek bila uredna)?
Unaprijed hvala na odgovoru!

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Siliva,
Anemija se ne smatra uzrokom neplodnosti, ali uzroci anemije mogu biti faktori koji onemogućavaju nastup trudnoće (poput mioma, disfunkcionalnih krvarenja i dr). Prema tome treba isključiti ginekološku bolest kao uzrok anemije odlaskom kod ginekologa i ultrazvučnim pregledom. Ukoliko ginekološka bolest nije uzrokom aniemije treba se obratiti internisti ili hematologu i korigirati anemiju, a potom planirati trundoću.