zatvor stolice

Andreja

Poštovana doktorice,

već 5 dana patim od zatvora stolice, kao da mi probava ne funkcionira. Pijem dosta tekućine, raznoliko se hranim, probala sam čak i sa Mg-Donat mineralnom vodom,no ništa.
U 12. tjednu trudnoće sam,a čitala sam da je u trudnoći čest slučaj lijenih crijeva. Ne želim se naprezati jer me strah hemeroida, čula sam da je i to često u trudnoći.
Mokrim jako često, skroz normalno.

Neznam više šta da radim, da li smijem popiti neki laksativ (imam Dulcolax kod kuće)?

Hvala.

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
S obzirom na ranu trudnoću preporučila bih ukoliko je to moguće izbjeći primjenu laksativa, već pokušati prehranom ili "narodnim lijekovima" regulirati stolicu. Ukoliko to nije moguće možete pribjeći primjeni laksativa, po mogućnosti sirupa (ali za svaki sirup u uputama pogledajte postoji li kontraindikacija za primjenu u trudnoći).