ZELIM I JA BITI MAJKA !!!

Maja

Postovana Doktorice,
ja sam Vam pisala ranije,ali evo sad se javljam ponovo,posto sam pri-
kupila sve nalaze.Posto primate mnogo pisama,ja cu Vam napisati sve
sto smatram da je bitno da sagledate moju situaciju i da me posavetujete.

Ja imam 39 godina,prvu menstruaciju sam dobila u 14 godini,rodila sam
troje dece od toga je ostalo zivo jedno.Takodje sam imala i tri poba-
caja,namerna.Sada sam vec druga godina u drugom braku i ne mogu da
ostanem trudna.I ranije nisam lako ostajala trudna vec posle tri do pet
godina.Sem zadnjih tri trudnoce koje su bile sve za tri godine.Sto se
tice menstruacija nisu mi redovne,ciklus mi dolazi na 12 do 28 dana.
Zadnja menstruacija me stvarno zabrinula,jer ja retko kad imam bolove,
a ovaj put,to jest pre tri dana kad sam prokrvarila,bez prestanka ih
imam,ponekad to prelazi u toliko jake da mi se cini kao da mi seku dno
materice.Osim sto imam bolove i boja krvi je cudna.Nije uobicajeno
crvena ili bordo,vec je ovaj put od prvog dana skoro crna(tamno braon),
ne krvarim mnogo(normalno),takodje kroz tu krv se nalazi mnogo ugru-
saka,nisu veliki ali ih je puno.To bi bilo sve sto se tice mojih tegoba.Moj
suprug je jedinac,mi nismo jaki finansijski,tako da ne mogu otici kod
privatnih lekara,a kod drzavnih se mora cekati po mesec do dva na red,
ja nisam mlada pa da mogu da cekam.Strah me da nedodje klimaks,pa sta cu onda !?

Molim Vas za savet sta da uradim,jer ja ne znam da Vam opisem u kak-
vom strahu zivim, da cu zakasniti da postanem majka,a to je ono sto svaka zena u zivotu,najvise zeli.Unapred Vam hvala.
sa postovanjem Maja

Ovo su prepisi sa nalaza,kao i temperaturna lista do danasnjeg dana:

Dobila 25 dan ciklusa (uvece kasno).11.novembar
Temperaturu merila od 26 dana ciklusa(racunam kao prvi novog)12.novembar

m>dani menstruacije
+>imala odnos

12.nov. 36,4 m 22.nov. 36,6
13.nov. 36,0 m 23.nov. 36,9 +
14.nov. 36,3 m 24.nov. 36,5 +
15.nov. 36,6 m 25.nov..36,4 +
16.nov. 36,1 26.nov..36,6 +
17.nov. 36,6 27.nov..36,4
18.nov. 36,7 + 28.nov. 36,1 m
19.nov. 36,5 + 29.nov. 36,3 m
20.nov. 36,5 + 30.nov. 36,5 m
21.nov. 36,4 +
--------------------------------------------------------------------

NALAZI HORMONA: 7 dan 14 dan 21 dan
======= ======= ======
Estradiol (E2) 553,1 168,1 168,1
LH 3,8 6,6 2,62
FSH 4,77 3,19 2,33
Prolactin 226 185 212
progesteron 0,48 28,7 5,96
Testosteron 0,51 / /

--------------------------------------------------------------------
VAGINALNI BRIS:
Patogene bakterije i gljivice nisu izolovane

CERVIKALNI BRIS:
Patogene bakterije i gljivice nisu izolovane
--------------------------------------------------------------------

NALAZ ULTRAZVUKA:
D.O.prom.28*25mm,multicistican
L.O.prom.32*16mm,paraovar.cisticna form.26mm sa proliferacijama unutar.
U cuglasu malo tecnosti.
--------------------------------------------------------------------

PREGLED URINA:
pH>5,0
Rel.gustina>10
Eritrociti>2-3
Leukociti>4-5
Epitelne celije>plocaste
Cilindri>0
Kristali>0
Bakterije>malo
--------------------------------------------------------------------

NALAZ KRVI:
Hemoglobin>120
Eritrociti>4,1
Hematrokrit>0,36
MCV>89
Leukociti>8,5
Trombociti>257

Sedimentacija eritrocita>20mm/1h
--------------------------------------------------------------------

LEUKOCITARNA FORMULA:
Segmentirani>0,38
Monociti>0,20
Limfociti>0,42
--------------------------------------------------------------------
CA125(karbohidratni antigen)>6,1 U/ml
--------------------------------------------------------------------

Doc dr. sc. S. Kupešić

poštovana,
Vaši nalazi ukazuju da se vjerojatno radi o anovulaicjskom ciklusu. Ipak dvije činjenice smatram važnijim od priloženih nalaza:
1. navodite da se je ultrazvučnim pregledom prikazala cistična lezija promjera 26 mm koja ima papilomatoznu protruziju.
2. nedostaje nalaz spermiograma Vašeg supruga.
Naročito je važno ponoviti ultrazvučni pregled kako bi se provjerila veličina i izgled lezije na jajniku (važno učiniti radi zdravlja) i obratiti se liječniku kako bi Vam objasnio porijeklo opisane strukture. S obzirom da su Vaši hormonski nalazi zadovoljavajući da bi se uključili u postupak liječenja neplodnosti i stimulaicju ovulacije neophodno je dogovoriti analizu spermiograma Vašeg supruga, te po potrebi učiniti i ispitivanje prohodnosti jajovoda. Tek nakon ovako koncipiranih pregleda moći će se pristupiti daljnjoj obradi i terapiji.