BOLOVI U DONJEM DIJELU TRBUHA

johnnyboy

Poštovani, zadnji pregled kod ginekologa obavila sam prije dvije godine, ali kako sam djevica napravio mi je samo uzv i rekao da ništa ne vidi, tada sam imala bolove s donje desne strane trbuha. Unazad 8 mjeseci konstantno osjećam bolove u donjem dijelu leđa, tupe bolove s lijeve i desne strane trbuha te stalnu mučninu koju ne ublažuju ni tablete. Radila sam urinokulturu koja je uredna. Ovaj mjesec mi je mjesečnica prvi puta kasnila 10 dana, a nikada ne kasni i 12 dan menstruacije još imam svijetlo smeđi iscjedak. Na internetu sam vidjela da su to simptomi raka jajnika, a kako već duže vrijeme imam te simptome jako sam se uplašila jer u obitelji imam povijest raka. Molim vas koje pretrage mogu napraviti i može li nešto drugo uzrokovati te simptome?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Smetnje koje imate nemaju veze s rakom jajnika. No morate napraviti UZV pregled i Ca 125 marker za početak s obzirom na obiteljsku anamnezu.

tanja.popo

Poštovani, zadnja menstruacija je bila 26.9., i trajala je do 30.,ciklusi su mi 27,28 ili 29 dana.
Odnos sam imala 2.10 , bez zaštite, ali bez ejakulacije u meni,ne znam da li je to neka sigurnost.
Već par dana osjećam lagane bolove u donjem djelu trbuha,slične onima za vrijeme menstruacije ali jače koji su me zabrinuli jer za vrijeme ovulacije nikad nisam imala ovakve simptome i nikad bolovi nisu ovoliko trajali,ovulacija je prošla uglavnom. Znači osjećam blage do pojačane bolove u donjem dijelu trbuha desno,navečer mi zna biti mučno i pojavi se vrtoglavica. Čitala sam da bi to mogao biti prvi od znakova trudnoće. Iako nije došlo do ejakulacije u mene. Ili biste rekli da je neka upala,cista ili slično pa da odem kod ginekologa?
Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, simptomi koje navodite vrlo su nespecifični tako da ne mogu reći o čemu se radi, ali prema datumu zadnje menstruacije sigurno nisu posljedica trudnoće. Moguće da se radilo o ovulaciji, ali obzirom na lokaciju boli moguće da je i slijepo crijevo u pitanju. Savjetujem posjet liječniku.

KoPitaNeSkita

Postovani, zadnju menstruaciju sam imala 3.6. Inace imam redovne cikluse, 28-30 dana. Odnose smo ja i muz imali redovito jer radimo na bebi (doduse, neoptereceno, nismo konkretno gadjali plodne dane). Zadnji put odnose smo imali ima mozda nekih 5 dana, prije toga, nekoliko puta takodjer. Zadnja tri dana osjecam neodredjene bolove jako nisko u trbuhu (kao neka kratka blaga probadanja) i takodjer u grudima (u grudima nesto jaca probadanja i trenutna). Takve simptome u pms-u nisam imala do sada. Sljedecu menstr. ocekujem oko 1.7., da li je rano jos uvijek napraviti kucni test?
Također imam jedno usputno pitanje. Naime, moja je majka u 30-im godinama imala tumor na jajniku i to jako velik. Prije nego sto je to otkrila jedino sto je primjetila bio je blagi osip na bradi. Ja u zadnjih godinu dana imam taj neobican osip na bradi, kao nekakvu vrstu dermatitisa ali blagu. Da li osip na bradi moze biti ginekoloski vezan?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, još je malo prerano za test. Pričekajte još kojih tjedan dana. Osip na bradi nema nikakve veze s genitalnim traktom.

ketty3

Poštovani,
Imam 26 g. Unazad 3 dana javili su se bolovi u donjem desnom dijelu trbuha (predio jajnika). Zadnja menstruacija 22.6 bolovi se pojačavaju pokretom odnosno promjenom pokreta, kad sjednem kad se dignem kad hodam u ležećem položaju kao da ih i nema. Inače imam bolne ovulacije naročito u desnom jajniku zbog kojih doslovno ne mogu hodati no potraju dan ili dva a sada su već tu 3 i pol dana. Papa test je trenutno u izradi čekam nalaz. Iscjedak sam primjetila da je proziran pa naslućujem da je u pitanju ovulacija no ipak sam zabrinuta jer su bolovi dosta intenzivni i na desnoj strani iako je to po meni nisko za crijeva ili nešto drugo, temperaturu nemam. Sto mislite je li u pitanju ovulacijska bol? Moze li trajati nekoliko dana? Trebam li se javiti lijecniku? Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenim datumima, moglo bi se raditi o bolovima koji su povezani s ovulacijom, no bez pregleda to ne mogu tvrditi. Ponekad na mjestu ovulacije dođe do jačeg krvarenja, a rijetko i do krvarenja u trbušnu šupljinu što može izazvati jače bolove. Ukoliko bol ne bi popustila za dva, tri dana ili se pojačavala, javite se liječniku.