BOLOVI U DONJEM DIJELU TRBUHA

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o dismenoreji, dakle bolnoj menstruaciji. Rezultat je lokalnog djelovanja prostaglandina.
Ne trebate posjetiti finekologa, no svakako za to postoji razni oblici terapije.

lovedublin

Postovani,
unatrag par mjeseci imam bolove u donjem dijelu trbuha koji traju i po par dana bez prestanka i nevezani su za menstrualni ciklus.bol je toliko jaka da ne mogu ni stat na lijevu nogu.smanjuje se kod uzimanja analgetika al ne u potpunosti.prije par mjeseci naden mi je cin3 pa je ginekolog napravio kolposkopiju i pritom skinuo sav promijenjen dio,bio je stvarno mali dio zahvacen.nakon 3 mjeseca ponovila sam kolposkopiju i papa test,sad je cin1.
trebala bi ponovit papa test u ozujku.prije par dana primjetila sam neku deformaciju na zdjelicnoj kosti s lijeve prednje strane,negdje iznad jajnika.povremeno je ta izraslina dosta bolna,s tim da imam i bolove u donjem dijelu kraljeznice svakih par dana.trenutacno boravim u Irskoj a dogovoren termin kod svog ginekologa je tek za 2 mj.imam li razloga za brigu da je nesto ozbiljnije i dal bi ranije trebala otic kod ginekologa il eventualno koje da pretrage ovdje u Irskoj napravim za pocetak.
Puno hvala,lijep pozdrav !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem da napravite pregled i ginekološki ultrazvuk. Za početak.

anonimna1234

Pozdrav
Imam pitanje,dobila sam zadnju mentruaciju 1.1.2015. S tim da sam i prije menstruacije i za vrijeme menstruacije imala spolni odnos sa deckom( nijedan put nije zavrsio u mene) trebala sam dobiti menstruaciju prije 2dana ali jos nista.tocnije trebala sam dobiti 28.1.2015. Ovih dana osjecam se umorno,pospano,imam neke vrucine tj.temperature valjda unutarnje i desi mi se tu i tamo pokoja bol u doljnjem djelu trbuha.Pa me zanima dali je mogucnost trudnoce ili je neka upala upitanju?
unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

srkica

Postovani,
imam 24 godine i od pocetka puberteta problema sa mensturacijama i simptomima policisticnih jajnika. Prije 3 godine nakon svih nalaza endokrinolog mi je preporucio uzimanje diane35 i sve je bilo dobro do prije nekih godinu dana kada su mi se poceli javljati tupi bolovi u donjem djelu trbuha. Otisla sam ginekologici i uzv mi je utvrden osim cisti na oba jajnika, intramuralni miom 12.1 mm no doktorica je rekla da to nije uzrok boli i da me nebi trebalo nista boljeti. No bolovi nisu prestali. Javljaju se tijekom cijelog ciklusa svaki mjesec, jako rijetko se dogodi da me tipa 3 dana nista ne boli. Bol je otprilike kao da trebam dobiti menstruaciju, tupa, osjetim obrise maternice i jajnika najcesce desnog, ponekad uz zutkasti iscjedak. U 9 mjesecu radila sam opet uzv i samo desni jajnik je policistican, lijevi vise nije, miom je sad 15,9 mm. Papa test je uvijek uredan. Mozete li mi nesto savjetovati, bol nije ne izdrziva ali mi jako smeta i prilikom spolnog odnosa, primijetila sam da mi se i raspolozenje mijenja i jako sam razdrazljiva tijekom te boli. Sto da radim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Anonimna ako su ciklusi na godišnjoj razini redoviti onda se ne radi o trudnoći. O uzrocima kašnjenja pročitajte u prijašnjim postevima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Srkica možda je miom submukozni a ne intramuralni pa su bolovi od njega.
Svakako je moguća i upala u ginekološkom sustavu.

anonimna1234

Ali evo doktore dani idu ja nisam jos dobila vise nemam nikakve tako receno pred menstrualne tegobe.Inace ranije sam imala problema sa cistama al vec 2god je sve uredu. Uvijek ih tocno dobijem.zanima me vas savjet.dali da uradim test pa ako je negativan da idem na ginekoloski pregled? Dali je uopce moguce ostat trudna za vrijeme menstrruacije bez da muskarac "zavrsi" u vaginu? LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Napravite test i na pregled.

lelica07

Postovani,
Imam problem i vise ne znam kome se obratiti. Naime, valjda oduvijek nakon spolnog odnosa osjecam bol u donjem djelu trbuha. Ne odmah i ne za vrijeme odnosa, krene par sati kasnije i traje cak i po dva dana, tupa bol, kao grcenje pred menstruaciju... nekad me zaboli i za vrijeme odnosa - pogotovo ako je sa kondomom, a ponekad i bez - imam problem sa suhocom rodnice (pijem lidynette 20, imam 27 god). Svaki put kad dodem ginekologu zbog tih bolova, nakon pregleda i transvaginalnog uzv kaze da je sve u redu a mene boli. Prije godinu dana sam zbog bolova takoder u trbuhu ali drugacijih zavrsila na hitnoj te su mi obavili i vaginalni pregled + uzv i uzv abdomena, krv, urin...ugl sve je u redu. Papa test je uvijek uredan. U 11.mj sam namolila da me posalju na cervikalne briseve - takoder sve uredno. Zadnji transvaginalni uzv prije tjedan dana - sve uredno... evo dva dana nakon zadnjeg odnosa opet se grcim u bolovima. Neznam vise kome da idem. Posumnjala sam na endometriozu - prije pilula sam uvijek imala urednu menstruaciju i bez znacajnih bolova te je moj ginekolog rekao da su pilule terapija endometriozi te stoga misli da nije to.

Jel moguce da je to sve posljedica vaginalne suhoce? Ako da, kako si mogu pomoc? (U pocetku je sve super, samo se nakon kratkog vremena brzo osusim).

Ako nije, sto dalje, kome da idem na kakav pregled?

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste višekratno pregledani i napravili svu obradu onda problem nije ginekološki.
Moguća je suhoća kao uzrok bolnog odnosa no ne i grčevi.
Sugeriram pregled kirurga i urologa jer su sustavi blizu ginekološkog.

lelica07

Zaboravila sam napisat da iste takve bolove osjecam i kod bilokakve druge penetracije tipa Papa test, transvaginalni ultrazvuk i sl...

Dejan Šakoronja, dr. med.

U obzir dolazi anatomski kratka i uska rodnica.

lema123

dobar dan,zadnja menstruacija mi je bila 13.05 imala sam odnos 1.06 nisamo koristili zastitu nekoliko minuta ( i sve je bilo u redu ) poslije samo nastavilii sa zastitom ali je tada jako stomak zaboli da sam jedva dosla sebi naime bol je bila u dnu stomaka,toliko jaka( probadajuca) da sam preblijedila , to je trajala nekih 15- min. da bi poslije bilo sve u redu, i da bi ustala ujutru da bi imala neki cudan osjecaj u donjem dijelu stomaka evo vec par dana, pa me zanima da li moze biti uzrok da sam trudna i da li bi mi se bas na dan odnosa moglo to desiti da je simptom trudnoce.Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne radi se o trudnoći.

nikolina2005

Postovani. Imala sam spontani 1.1.2015. Nisam ni znala da sam trudna. Nakon toga dobila sam tri menstruacije posljednja je bila 23.5. Imam redovne spolne odnose i ne stitimo se ni na koji nacin. Zadnjih dva dana osjecam bol u donjem djelu trbuha a prije toga me par dana probadao jajnik. Dali je moguce da sam trudna i dali je prerano za napravit test

Dejan Šakoronja, dr. med.

Test napravite u vrijeme očekivane menstruacije. Nikako ne prije.

MJ123

Poštovani,
može li test za trudnoću pogriješiti ako sam nakon 8 tjedana od spolnog odnosa provjerila da li sam trudna?
Naime, negativan je.. ali sam primjetila da sam se malo udebljala. I menstruacija mi je uranila 2 dana, ali trajala je 5 dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Ne umišljajte si.

Zaja

Postovani,
Imam redovit ciklus menstracije sbakih 30 dana zadnji puta sam imala 18.06 i traje 4-5 dana nakon zavrsetka menstracije sve do danas imam bolove u donjem dijelu trbuha to jest ja mislim da su jajnici ide mi bijeli isjecak sve do danas su bili blagi bolove danas su najjaci.imate li vi neki savjet ili lijek. Jos da napisem cula sam da je kantarijino ulje dobro za to pa sam koristila i to nekoliko puta. I da dosam zadnju odnos sam imala u aprilu mjesecu i mislim da se ne radi o trudnoci jer imala sam sve redovite menstracije. Ocekujem vas odgovor, savjet ili neki lijek.
Hvala unaprijed