Cerviks

Anameri

Pozdrav.
U 23. tjednu trudnoće sam. Danas mi je doktorica vaginalnom sondom mjerila duljinu cerviksa te je napisala od 2.4-3.3 cm. Cerviks je T oblika te je rekla da nisam otvorena.
Koristim 2x1 utrogestane vaginalno.
Recite mi kako je moguće da prvi put pokaže duljinu od 2.4, drugi put 3.17, a treći 3.3 cm..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan, a u svim mjerenjima, pa tako i uzv postoje standardna odstupanja.

Anameri

Poštovani doktore,
danas sam na pregledu saznala da mi je cerviks prešao iz T oblika u Y te sad iznosi 24,5 mm. Prije 10 dana sam zbog gestacijskog dijabetesa završila u bolnici gdje su mi radili CTG gdje se nisu vidjele nikakve kontrakcije, a meni se unazad 4 tjedna već javljaju bh kontrakcije.
Smatrate li to uzrokom otvaranja te koliko je moj nalaz loš? Doktorica je preporučila samo strogo mirovanje ( wc - krevet) i Utrogestan od 200 mg x2.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući, ali potrebno je mirovanje i terapija koju ste dobili uz češće kontrole.

ReginaPhalange

Poštovani,

na zadnjem pregledu u 16. tt ginekologica je izmjerila duljinu grlića maternice 37mm, T oblika i posteljica je straga, do uu.
Iza sebe imam jednu uspješnu trudnoću prije 8 godina i jedan spontani pobačaj bez kiretaže. U ovoj trudnoći nemam tegoba, imala sam ureaplazmu, na kontrolnom brisu je nema, koristila sam Utrogestan do 12. tjedna zbog pritiska u trbuhu.
Je li grlić od 37mm skraćen za 16. tjedan trudnoće te trebam li mirovati? Isto tako me zanima posteljica, pomiče li se ona spontano prema gore, jer se sjećam da u prvoj trudnoći niti u ranijim tjednima nije baš išla do ušća. Nažalost moja doktorica je na bolovanju pa je ovo bio izvanredni i dosta brzinski pregled na kojemu nisam mogla ništa pitati. Bilo kakva preporuka će svakako dobro doći.

Zahvaljujem i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Posteljica će se vremenom povući prema gore, a cerviks je u redu. Nije potrebno mirovanje i nema razloga za zabrinutost,

cella92

Poštovani, 14.12. Na anomaly scanu cerviks 34mm preporuceno mirovanje, kojeg se iskreno nisam bas pridrzavala. Terapija utrogestan 3×200 + Mg. 27.12. Na pregledu utvrdeno skracivanje cerviksa na 24 mm, poslana u bolnicu. Tamo je utvrden sljedeci nalaz pustena kuci na strogo mirovanje. Cerviks 1/2 ckanka, smeksan, vaginalno ušće ulozivo za jagodicu prsta do uu koje je održano. Vanjsko c ušće zjapi. UZV: KČS poz + TT oko 470, cervikometrija TVS, blavi v oblik unutarnjeg c usca. 24 mm c kanal. Vodi zadak. Uredan rast i FD.
Moje pitanje je koliko to mora bit strogo tj moram li biti bas priljepljena za krevet jer me vec sada sve boli od lezanja?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izbjegavajte tjelesne napore i dulje stajanje. Ne morate cijelo vrijeme ležati.

Mirela2011

Poštovani, trudna sam 16+6 mirujem zbog prethodnog pobačaja u 21.sedmici kad mi je prolabirao vodenjak. Danas mi se javio bol u desnoj preponi, može li to da ukazuje na skraćenje cerviska?
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, taj simptom nije povezan s bilo kakvim promjenama na cerviksu.

Mirela2011

Poštovani, hvala Vam na odgovoru.
Možete li mi reći koji su simptomi skraćivanja cerviksa?

Ivo Balenović, dr. med.

Trudovi dovode do promjena na cerviksu (skraćivanje i otvaranje). Najčešći simptomi su bolovi, krv i sukrvica.

Leandra

Postovanje imam 35 god. Druga trudnoca 26 tjedna cerviks skracen 13mm. Sve briseve su ok. Uterus smeksan golemina odgovara amnorei. Usce zatvoreno. Po vama dal je rizicno. Molim vas za odgovor.

andrija777

Poštovanje, muško sam, ali ne mogu nigdje naći odgovor na ovakvo slično pitanje, pa evo. Čekamo 5. bebu, supruga je u 24. tjednu. Zasad je sve u redu. No u ove 4 prethodne trudnoće, supruga je radila 4 serklaže. Sad kod 5. trudnoće je konačno jedan doktor presjekao i rekao da ne treba s obzirom na nalaze ove trudnoće. Čak se i pitao zašto je u nekim dosadašnjim trudnoćama rađena serklaža. Znamo da je kod neke trebalo, a opet znamo da su kod neke preventivno radili serklažu. No, ponavljam, kod ove trudnoće nema serklaže, 24. tjedan je, cervikometrija 45 mm, t oblik ... Mene kao supruga koji je 4 trudnoće proveo bez odnosa, sad jako muči pitanje da li u ovoj trudnoći smijemo imati spolne odnose? Naime, ne znam kako smo preživjeli 4 trudnoće bez, ali ovo je već za ne podnijeti. Ludo se volimo i svaki dan nam je sve teži i teži po tom pitanju. Hvala Vam lijepa, srdačan pozdrav.

andrija777

Pozdrav,
molim Vas samo odgovor na pitanje gore. Hvala.

Mmmarija

Postovanje. Druga mi je trudnoca i na pregledu u 27+2 sedmici,ustanovljena mi je otvorenost vanjskog usca za 1cm, unutrasnje usce zatvoreno, a dr nije rekao nista za duzinu cerviksa pa pretpostavljam da je uredno. Prepisao mi je mirovanje ali ne strogo, i bez naprezanja i odnosa. Kontrola tek za 5 sedmica. Zanima me koliko je moje stanje zabrinjavajuce? Mnogo mi ta otvorenost utice na psihu, stalno brinem i razmisljam da li ce doci do prijevremenog poroda itd.. da li mogu sjedenjem izazvati jos vise otvaranje cerviksa i da li povremeno bezbolno stezanje stomaka ( nekad jednom nekad ni jednom u toku dana) moze izazvati otvaranje? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan za drugorotku. Nema razloga da bi došlo do prijevremenog poroda.

crna00

Poštovani, trudna sam 31+1. Druga trudnoća. Na pregledu 1.8.2022. doktorica mi je rekla da se otvaram i dobila sam terapiju Nifedipin 20mg , pola tablete ujutro i pola navečer. Nalaz je sljedeći: cerviks 1čl. Ušće prohodno do unutarnjeg ušśa koje je zatvoreno. Ne palpira se vodeća čest. Uterus eutoničan kod pregleda, odgovara amenoreji.
Cervikalni dio Y oblika 3,96 cm. Mirovanje!!
TAUZV: Situs transversus.

Također doktorica sumnja na upalu. U Rodnici se nađe obilno žuto zelenkastog iscjetka, uz blago crvenilo cerviksa i rodnice. Colpitis mycotica ppi.
Uzeti su brisevi te urin, no još nije stigao nalaz. Doktorica mi ie odmah prepisala antibiotik Azitromicin kroz tri dana te Geonistin vaginalete.

Zanima me koliko je nalaz zabrinjavajuć, te moram li strogo mirovati, te da li je potrebna navedena terapija?
Također što se tiče upale i danih antibiotika da li je bolje pričekati nalaze ili da svakako pijem navedeni antibiotik?

Hvala unaprijed.

sanidica

Postovani,da li koristenje utrogestana u trudnoci kasnije utice na lose otvaranje pri porodjaju ? Hvala