Cervix

Ivo Balenović, dr. med.

Budući da se radi o placenti previji koja prekriva ušće maternice, porod će se dovršiti carskim rezom.

Ek145

Poštovani,
Naime trudna sam 29+3.
Zadnjih 2 puta doktor je ustanovio da mi je cervix skraćen.
Cx = 33mm "V" kolabiran.
Vulva rotkinje urednog prikaza. Rodnica sr prostrana, uredne stijenke, u spekulima se prikazuje uredna sekrecija / koloracija sluznice. Palp-porcija skraćena 2/3 čl retroponirana, zatvorena.
Prošli tjedan sam bila na brisevima i dao mi je dalacin kremu i arilin. Ovaj tjedan je isto cervix ostao. I dao mi je Plendil terapiju da iskoristim kroz 14 dana znaci 2x dnevno tableta (inače imam niski tlak od početka trudnoce), te mi je dao ferrum sirup (kojega trebam kotistiti jer sam po krvnim nalazima anemična malo 2x dnevno sveukupno 30 ml dnevno trebam piti)
I napisao mi je mirovanje.
Od svega toga mene najviše zanima vezano za taj Plendil, naime mene je malo strah to koristiti i dali po vašem mišljenju je to nužno. Počela ga jesam piti, ali sam tek danas pročitala da nije namijenjen trudnicama.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, liječnik Vam je dao terapiju Plendilom kao prevenciju eventualnih prijevremenih trudova. On se može uzimati u trudnoći.

ana_16

Poštovani,
ovu trudnocu sam ostvarila uz pomoc Femara tableta (uzimala sam samo tbl 5 mg dnevno od 5.-9.dana ciklusa jednu ujutro jednu navecer). Od 16.tt imam grceve kao menstrualne. Na mjerenju u 18.tt cerviks 38 mm unutarnje usce T oblika. Od terapije dobila Utrogestan 200 mg ujutro i 200 mg navecer i magnezij chelat od Solgara 3 tbl dnevno i mirovanje. (Smije li se prema potrepi povecati umos magnezija?)
27.tt cerviks je na 33 mm unutarnje usce i dalje T oblika i dalje uzimam terapiju i propisano mi je mirovanje. Iako ja po kuci napravim sto trebam ali pazim da ne dizem nista tesko i da puno ne sjedim. Cijelo to vrijeme sam imala bolove kao menstrualne ali doktorica je rekla da je to njvj senzibilizirana maternica. Ugl sam htjela pitati je li moja duljina cerviksa dobra za trenutne tjedne (28 tt) i koliko trebam dozirati svoje dnevne aktivnosti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvažnije je da je ušće zatvoreno. Duljina cerviksa je unutar fizioloških granica. Nije potrebno strogo mirovanje, ali izbjegavate teže tjelesne napore.

ana_16

Postovani, trenutno sam u 33 tt, imala sam dva dana bolove u ledjima koji su se sirili na stomak. U roku tjedan dana cerviks mi se skratio sa 30 mm na 20 mm ali i dalje sam zatvorena. Uzimam uztrogestan 3x200 mg dnevno. Zanima me mogu li poceti koristiti i Roidakal magnezij jos 3 tjedna da se nesto slucajno ne pokrene prije vremena?

Ivo Balenović, dr. med.

Slobodno možete koristiti magnezij.

ana_16

Poštovani,
na zadnjem pregledu doktorica mi nista nije objasnila samo zapisala u trudnicku. Zanima me Vaše mišljenje je li to ok nalaz za 35 TT.
Unaprijed se ispricavam ako nesto krivo napisem jer mi nije bas citak rukopis od doktorice.
Uterus normotonus, R. dio smekšan, skraćen rehoponuran (?).

Ivo Balenović, dr. med.

To je uredan nalaz za 35 tjedana. Cerviks je retroponiran, što znači usmjeren prema straga.

IdaC

Postovani doktore,
Molim Vas za misljenje. Trudnica, 26+0 tt, svakodnevno imam bolove koji su jaceg intenziteta (mogu se trpiti) po dnu stomaka. Obicno se javljaju u vecernjim terminima i pocinju sa strana prepona kao prerezivanje i zatezanje i zavrsavaju u tacki iznad stidne kosti. Takodjer mi se desava da se tokom tih bolova jedan dio stomaka stvrdne i izgleda kao loptica. Da napomenem da sam bila hospitalizirana i da je doktor na osnovu nalaza urina i vaginalnog pregleda zakljucio da imam jaku upalu vulvovaginitis (imam i zut iscjedak) i upalu mokracne besike. Terapija antibiotik Zinnat i Neo-penotran forte vaginatorije i probiotik. Oba usca su zatvorena, cervix 38,1mm. Da naglasim sa sam od 8 tt na mirovanju zbog obilnog krvarenja uzrokovanog pucanjem hematoma i od terapije koristim duphastone 3×1, roidakal 2×1, apaurin pp, promama duo. Takodjer mi je doktor rekao da ti bolovi su mi uzrokovani fetalnim pokretima jer se do sada nisu vidjele kontrakcije na uz. Molim Vas za misljenje sta bi moglo uzrokovati bolove pored sve terapije koju koristim i da li mogu imati kontrakcije a da se ne vide na uz? Da li se Zinnat i neo penatron forte mogu koristiti u isto vrijeme i jesu li opasni za plod (4 dan mi je terapije a trebam 7 dana koristiti navedene lijekove)?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dobili ste odgovarajuću terapiju koja ne može štetiti plodu i trudnoći. U ovoj fazi trudnoće osjećaju se pokreti/udarci djeteta te Braxton Hicksove kontrakcije. One ne otvaraju ušće maternice nego pripremaju maternicu i cerviks za porod. Budući da je cerviks zatvoren nema razloga za brigu (zbog eventualnog prijevremenog poroda).

IdaC

Postovani doktore,
Hvala Vam na odgovoru. Ako mogu jos samo da Vas pitam kako da razlikujem te BH kontrakcije od okretanja i guranja bebe (prvorotka sam)?Posteljica mi je prednja i beba je u horizontalnom polozaju.

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

BH kontrakcije obično traju od 30 sekundi do 2 minute, podsjećaju na menstruacijske grčeve, nepredvidive su i neritmične.

Zdenka2

Poštovani, danas sam bila na kontroli trudna sam 27+2, grlić je 2.26 skratio se i duž grlica je otvoren doktor mi je preporučio strogo mirovanje nikako da ne ustajem iz kreveta, pijem duphaston, apaurin od 5mg, i biscopan. Za 5 dana mi je kontrola, kolike su šanse da će me poslati u bolnicu? Da li postoji ikakva šansa da iznesem trudnoću i rodim bebu živu i zdravu? Ovo mi je druga trudnoća , prva je završila spontanim pobačajem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, držite se liječnikovih uputa i nema razloga da ne dogurate do termina.