Fetalni color dopler

majasci

Poštovani,

imam 32 godine, ternutno sam u 33+6 tjednu trudnoće. Uz napomenu da sam dugogodišnji hipertoničar, te u trudnoći pijem Aldomet 2x500 mg/dn + 1x250mg/dn po potrebi.Danas sam radila utrazvuk, sa slijedečim rezultatima:

BPD: 81 mm - 32 tj i 6 d
FL: 66 mm - 33 tj i 5 d
AC: 308 mm - 35 tj
Primj.pl.vode
TT 2400 gr
Stav ploda: glavicom
Posteljica: sprijeda

Fetalni color doppler:

Napomena je bila samo na slijedečoj stavci:

RI a. umilicalis: 0,53

Doktor mi je rekao da je glavica bebe malo manja.... te je odmah napravio zbog toga color dopler. Malo sam ostala zabrinuta, dali je sve uredu? Pogotovo s tom stavkom od color dopplera...jer mi doktor nije htio baš puno objašnjavati nalaz ultrazvuka.

Molim Vas za Vaše mišljenje. Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, fali mi nalaz RI kroz arteriju cerebri mediju da se vidi CUR. Vrijednosti RI kroz arteriju umibilikalis su uredni za tu dob, kao i tjelesna težina fetusa.
Savjetujem UZV kontrolu i CTG zapis kao i fetoplacentarne protoke kroz dva tjedna.

majasci

Poštovani,

09.02. sam opet bila na kontroli kod ginekologa, trudnoča 34 tj i 6 d, sve je kod pregleda bilo uredno, nalaz CTG-a je 140/min.
Opet je rađen ultrazvuk, i ovaj put je RI a. umbilicalis bio 0.47 , te Indeks amnionske tekućine (AFI) je 12.

Interesira me kako to da se vrijednost RI a. umbilicalis snizila ( jer tjedan prije je bilo 0.53), dali je ova sada vrijednost po zadnjem ultrazvuku u granici normale, i šta utječe na te vrijednosti?

Dogovoreno je da za dva tjedna će se raditi detaljnjiji ultrazvuk.

Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, RI se mjenja sa tjednima trudnoće, te je u ovom dijelu trudnoće normalnih vrijednosti.
Savjetujem svakako češće fetoplacentarne protoke i CTG zapise.

majasci

Poštovani,

molim Vaše mišljenje za nalaz urina. Unaprijed hvala.

BIOKEMIJA MOKRAČE
(Jednokratni uzorak urina)

Kreatinin, uzorak urina : rezultat 16,97 mmol/L
Ukupni proteini / Kreatinin : rezultat 0.015 g/mmol (Ref. interval < 0.024)
Ukupni proteini, uzorak urina: rezultat 0.260 g/L

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nalazi su uredni. Pretpostavljam da se sumnja na preeklampsiju koja se mora isključiti kao mogući uzrok malo manjeg ploda i malo nižih vrijednosti AFI-ja.
Svakako je važno kontrolirati i vrijednosti krvnog tlaka, i postojanje eventualnih edema.
Savjetujem ležanje na lijevom boku gdje se povećava uteroplacentarni protok .

majasci

Poštovani,

24.02. mi je opet rađen ultrazvuk sa slijedećim rezultatima:

Gestacijska dob / amnoreja: 37 tjedana

BPD: 87 mm - 35 tj i 4 d
FL : 71 mm - 36 tj
AC : 327 mm - 37 tj

Stav ploda: glavicom
Posteljica: sprijeda

AFI: 17

RI a umbilicalis: 0,53

Zanima me, zašto se dešava, da vrijednosti mjerenja nekada odgovoraju gestacijskoj dobi (kao primjer ultrazvuk od 09.02.), a sada na ultrazvuku je razlika po tjednima za BPD i FL?
Unaprijed hvala.

majasci

Oprostite, zaboravila sam Vam napisati vrijednosti ultrazvuka od 09.02.

Gestacijska dob: 34 tj i 6 dana

BPD: 85 mm - 34 tj i 6 d
FL : 67 mm - 34 tj
AC : 310 mm - 35 tj I 1 d
AFI : 12
RI a. umbilicalis: 0,47

Dejan Šakoronja, dr. med.

iPostovana, vrijednosti su uredne, od AFI indeksa,RI, kao I biometrijskih mjera. Vrijednosti bip,AC,FL su softverski odredjene na uzv aparatima, te se vrednuju pre a raznim autorima. Rezime svega je da dijete nije ugrozeno u maternici, te je funkcija posteljice jos uvijek zadovoljavajuca. Savjetujem da se dijete monitorira I ctg zapisom.

AnyB

Poštovani 16.03.2015. rađen mi je fetalni color dopler iz razloga što je nalaz ctg-a pokazao da je beba tahikardična sa 160 otkucaja u minuti. Vrijednoti koje su dobivene :
GEST.DOB 34+4 TT
UZV DOB 36+2 TT
BDP 95,8 - 37+1 TT
FEMUR 72 - 36+4 TT
AC 318 - 37 TT
AFI 17
ART. UMBILICALIS RI: 0,64
ART.CEREBRI MEDIA RI:0,84
FD uredan
PLODNE VODE uredno
TT: 3000g
Zanima me dali su te vrijednosti normalne, jer mi je doktorica pisala uputnicu za vađenje hormona štitnjače TSH i fT4 jer je meni stalno jako vruće, pa ona kaže da možda samo to utječe na bebine otkucaje srca.

Bila bih Vam jako zahvalna ako mi možete reći dali je sve u redu i ima li razloga za zabrinutost.

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svi parametri su uredni. Nek vam napravi CTG zapis da se vidi srednja bazalna frekvencija ploda.

saky1984

Postovani zanimalo bi me dali su mjere moje bebe uredne:

Mjere su radjene u 32 tt

BPD 8,4
FL 6,45
AC 29,7
W 2150
RI a.u 0,68
AFI bo

Stav ploda: glavicom
Posteljica: sprijeda

mene najvise zanima mjere od RI, dali je kako treba? Prvi put sam to primjetila u trudnickoj a ginekolog mi nije nista za to rekao.
Hvala unaprijed

saky1984

samo da se nadovezem meni pise AURI ne pise RI a.u. neznam dal je to neka razlika

a mjere sa uvz od mjeseca ranije su
29 tt
BPD 7.54
FL 6,03
AC 25,65
W 1500
tu nema te mjere AURI

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni su protoci za taj tjedan kao i mjere i AFI index. Ne brinite.

nina0005

Postovani,
Na redovnoj kontroli se doktorica zabrinula oko protoka pupcane vrpce te me poslala na hitni pregled u kbc.
Sad sam 37+5 tjedana
Nalaz je bio slijedeci:
BDP 97mm FL70mm AC 352 cm, VAT uredan i CTG reaktivan
Ri a.umb 0.59
Ri a.c.med 0.58

Na hitnom pregledu nekoliko sati kasnije:
Ri a.umb 0.67
Ri a.c.med 0.78

Rekli su mi da dodjem ponovo za 3 dana na kontrolu.

Da li je prema ovim vrijednostima sve ok s protokom? Beba je aktivna i dosada je uredno napredovala?

Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Drugi protoci su uredni. Postupite kao što vam je rečeno. Bilo bi dobro napraviti i CTG u međuvremenu.

Ddeeaa

Poštovani, bila sam na utz u 32+2 tjednu i došli su mi slijedeći nalazi :
BPD 74 mm (dolih.)
FL 62 mm
AC 300 mm
TCD 41 mm
VAT uredan
Posteljica straga, nisko
RI a.umb. 0,61
RI a.c.med. 0,86

Doktor kaze da je glavica manja. Da li su podaci zabrinjavajuci po Vama?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Mjere su nešto manje ali je to unutar fizioloških odstupanja.

LanaA30

Poštovani, ispričavam se na stalnim pitanjima happy Na zadnjem pregledu rađen mi je kolor dopler, za protok. Doktorica kaze da je na granici, da moram kontrolirati pa me brine. Da li su nalazi uredni?! Tjedan: 30 Težina bebe: 1.600 kg (prema parametrima svima uredna veličina).
Tlak: 125/80, 130/80, 135/75 - varira
Ri a.umb 0.75-0.80
Ri a.c.med 0.80 Hvala puno unaprijed i sve najbolje u Novoj godini!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu, protoci su uredni. Protoci mogu postati patološki tek kod teškog fetalnog zastoja u rastu.