hormoni LH i FSH

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi ženskih spolnih hormona su uredni za 3. dan ciklusa, osim testosterona (muški spolni hormon) koji je povišen. Potrebno je odrediti vrijednosti progesterona 21. dana ciklusa. Na temelju tog nalaza znati će se da li imate ovulaciju, što je preduvjet trudnoće.

Getsbi

Zdravo. Radila sam hormonski status 3 ci dan ciklusa. Rezultati su sledeci

FSH 8,55 mIU/ml ( 1,98 - 11,3 )
LH 10,8 mIU/ml ( 1,1 - 11,6 )
E2 43,7 pg/ml ( 26,5 - 160 )
PRL 10,6 ng/ml ( 1,9 - 25 )
AND 3,21 ng/ml ( 0,7 - 3,5 )
DHEAs 380 ug/dL ( 80 - 390 )
TST 43,6 ng/dl ( do 80 )
TSH 2,87 uIU/ml ( 0,4 - 4,5 )
FT4 15,4 pmol/L ( 9,5 - 25 )
INSULIN 7,23 uIU/ml ( 2,0 - 17,0 )

Radila sam i pre godinu dana isto LH je bio vislji od FSH. Hocu vase misljene i sta i dal treba jos da se ispituje. Imam 31 god i zelim postati mama.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Savjetujem da odredite vrijednost progesterona 21. dana ciklusa. Na taj način se dokazuje ovulacija.

Jela31

Postovani, molim Vas za tumacenje vrijednosti ovih parametara:
FSH 2.4 (Luteinska faza 1.4-5.5)
LH 2.4 (Folikularna faza 2.4-6.6)
Estradiol 253 (Sredina ciklusa 124-1468)
Progesteron 0.3 ( Folikularna faza <1.0, Luteinska faza 3.8-50.6, postmenopauza <0.7)

Imam 29 godina, a nalazi me interesuju zbog opsteg zdravstvenog stanja, dok me trudnoca trenutno ne interesuje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su uredni za prvu fazu ciklusa (prije ovulacije)

Jela31

Postovani,
Hvala puno na odgovoru. Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

january100

Poštovani,
zanima me vrijeme vađenja FSH i LH hormona. Danas mi je 3.dan ciklusa ali nisam stigla izvaditi hormone pa bih otišla sutra (4.dan). Koliko sam do sad pročitala, preporuka je da se vade 3.dan ali da se može i do 5.dana.
Međutim, moji ciklusi su skraćeni (25-27 dana; zadnji je bio 27) pa me zanima utječe li dužina ciklusa na rezultate navedenih hormona? Odnosno, je li u redu da sutra vadim hormone ili da sačekam neki drugi ciklus? Bojim se da bi sljedeći ciklus 3.dan mogao spadati pod vikend pa da ću morati opet čekati.
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete ih izvaditi 4. dana ciklusa. Vrijednosti će biti vjerodostojne.

italia

Poštovani,
već godinu dana nezaštićenih odnosa ne uspijevam ostati trudna. Napravila nalaze spolnih hormona 4. dan ciklusa, te vas molim da mi malo objasnite situaciju, te da li postoji mogučnost začeće prirodnim putem. Imam 41 godinu.
prolaktin: 190 mlU/L
FSH: 19 IU/L
LH: 15,4 IU/L
Estradiol 227 pmol/L
Testosteron 0,61 nmol/L
AntiMullerov hormon: 12,9 pmol/L
Hvala puno