kašnjenje menstruacije

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je to bila prava menstruacija ne postoji mogućnost trudnoće. Savjetujem da ipak uradite test da se isključi implantacijsko krvarenje.

lb711

Molim vas za pomoc i neki savjet.
Imam 19 godina. Inace sam imala menstruacije da kasne po par dana najvise do 5/7 dana uz to su bile jako bolne menstruacije. Moja doktorica mi je predpisala kontracepcijske tablete. Te tablete sam pila 7 mjeseci i menstruacije su bile tacne i bez vecih bolova. Kontracepcijske tablete sam prestala piti u maju, poslije toga sam imala redovne menstruacije. Odnosi su bili par puta i uvijek sa zastitom. Medjutim sada mi kasni menstruacija dva mjeseca ( zadnja menstruacija mi je bila u 9 mjesecu).
Na pocetku 10 mjeseca sam imala odnos sa deckom sa zastitom. Polovinom 10 mjeseca sam bila na kontroli kod doktora i rekao je da je sve uredu, dao mi je provjeriti stitnjacu jer mi je u zadnje vrijeme dosta opadala kosa, nalazi su bili uredu. Pred kraj 10 mjeseca sam obavila test za trudnocu koji je bio negativan. Mene sada brine to sto mi menstruacija kasni evo dva mjeseca. U zadnje vrijeme imam obilan iscjedak koji je providne boje, vecu potrebu za mokrenjem. Molim vas za savjet.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u vrijeme kada je urađen, test je vrlo pouzdan. To znači da trudnoću možemo isključiti gotovo sa 100% sigurnošću. Vjerojatno je u pitanju hormonski disbalans. Savjetujem da uradite analizu hormona.

Ivyca

Poštovani,
Zadnja menstruacija mi je bila 25.11. i trajala je 7 dana (10.11.) s time da cca.tjedan dana prije nego sam je dobila sam završila na Ninur antibiotiku jer sam imala užasne bolove koji su došli samo odjednom. Počeo me jako trbuh boljeti (sredina pa se sve spojilo sa zdjelicom) i jajnici. Bol je bila toliko prpbadajuća da nisam mogla se pomaknuti s mjesta. Doktorica opće prakse mi je prepisala Ninur i Acipan (za trbuh) te se stanje poboljšalo nakon koja 3 dana iako mi u trbuhu bilo kao da imam kamenje narednih nekoliko dana. Menstruacija je zakasnila tada 2 dana i bila je izrazito obilna i tamna.
Sada mi menstruacija kasni 3 dana (trebala je doći 23.12.), ali nisam imala nikakvih simptoma do prije 3 dana kada je i trebala doći. Tada me je opet počelo boljeti u jajnicima,ali kao da trebam procuriti, i osjećaj žarenja je bio prisutan i kao da bi eksplodiralo sve u njima. Drugi dan je bilo bolje, ali mi se javilo učestalo mokrenje i čim osjetim imalo da imam u mjehuru moram ići na WC. Grudi su me tek sad počele boljeti (3 dan.) Također, s partnerom sam imala nezaštićene odnose i to prvi dan je bio 17.12. Sad si mislim da nisam trudna možda iako su tada bili već neplodno dani. Test nisam napravila s obzirom da mi je tek 3.dan kašnjenja, a i kolika je mogućnost da 6 dana prije menstruacije ostanem trudna i odmah osjetim simptome trudnoće? Da li je to ikako moguće?! Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Simptomi trudnoće se mogu osjetiti tek nakon implantacije zametka koja se dešava desetak dana nakon oplodnje.

bosko11

Poštovani.
Djevojka mi je zadnji put imala menstruaciju 20.11, trajala je do 25og. Imali smo odnos 29og i u toku odnosa prilikom ulaska penisa culi smo da je doslo do pucanja kondoma. Odmah smo prestali, nije doslo ejakulacije. Bila je bolestna ovaj mjesec, pila je razne tablete, antibiotike, primala je infuziju itd. Cak je bila i pod stresom. Ocekivala je menstruaciju oko 22og.12., (prije nekada od tablete nekih nije imala menst 2-3 mjeseca) al ima 2 dana pojavljuje se nekada krv u mokraci, boli je stimak, grudi isto kao da ce dobiti al ne dobija... Sinoc smo imali odnos zasticeni, sve je normalno nije doslo do puknuca, al je bila bijela tekucina iz vagine, nije obilno, samo malo je bilo. Citali smo na nekim forumima da je ta tekucina pred menstruaciju. Da li vi smatrate da je to tako i da ce nastupiti menstruacija? I nadam se da nije moglo doci do trudnoce toga 29og, jer smo odmah prestali, a nije bilo ejakulacije, sta vi mislite? Veliko Vam hvala. Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Ne mogu znati kada će nastupiti menstruacija. Za to bi trebalo obaviti pregled.

bosko11

Veceras je dobila menst. Imala je bolove u stomaku, grudima... Kasnila je 11 dana. Je l to znaci da nema trudnoce? Hvala Vam puno

Ivo Balenović, dr. med.

To isključuje trudnoću.

lb711

Pozdrav!
Već sam vam jednom pisala 28.11.2020
Savjetovali ste mi pregled kod doktora jer je vjerovatno bio hormoski disbalans, bila sam se narucila kod svog ginekologa dao mi je termin 9.12.2020 medjutim dobila sam menstruaciju 8.12.2020 nakon duzeg vremena. Kada sam htjela da se narucim ponovo na pregled med sestra po telefonu mi je rekla da sacekam i vidim da li ce menstruacija opet kasniti iduci mjesec ili ako bude sve uredu da ne trebam ni dolaziti.
Januara sam dobila menstruaciju 18.1.2021 do 23.1.2021, ta menstruacija mi je bila blaga, bez nekih bolova i nije bilo puno krvarenja, skoro da sam mogla i dnevni ulozak nositi.
Februara nisam dobila menstruaciju, sada je evo Mart jos uvijek nisam dobila menstruaciju, pa me zanima da li je to normalno?
Unaprijed vam se zahvaljujem za odgovor.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da uredite analizu hormona (spolni hormoni, hormoni hipofize i štitnjače). Kad se poremeti hormonska ravnoteža dolazi do remećenja menstrualnog ciklusa.

lb711

Štitnjaču sam skoro radila i bila je uredu, morat cu se sama pozanimati i provjeriti spolne hormone u laboratoriju, jer moj ginekolog mi ne naručuje nikakve pretrage samo mi želi dati kontracepcijske tablete da pijem kako bi mi menstruacija bila redovna.
Zanima me vaše mišljenje kao doktora, da li ja moram stvarno piti te kontracepcijske tablete da bi imala redovne menstruacije, jer ja se iskreno malo bojim nuspojava zbog dugotrajne primjene tih tableta.
Hvala vam još jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Oralna kontracepcija je uobičajena terapija za regulaciju ciklusa. Naravno, odluka o korištenju je na Vama.

DANDYY

Pozdrav. Menstruacija mi danas kasni vec 5 dan. Prije 3 tjedna imala sam tesku upalu grla i pila sam antibiotike , nakon toga imala alergijsku reakciju na njih i opet tablete pila, stalno izlozena stresu jakom u zadnje vrijeme.
Imala sam odnose 7. 8 i9.3 a trebala dobiti 10.3., prekinutim snosajem.

Da li postoji mogucnost da sam trudna ili mi se sve poremetilo zbog bolesti i stresa

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnosi su bili u vrijeme neplodnih dana, tako da je stres poremetio ciklus.

DANDYY

Postovani , da se nadovezem na zadnje pitanje.
Naime imam trenutno tvrdu stolicu i to me muci vec 6 dana. Danas je pocelo popustati ali se pojavip jednom crveni iscjedak. Da li je i to moguce od stresa, ako su bili neplodni dani i nije trudnoca

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da uradite test na trudnoću i tako otklonite svaku sumnju.

malena_emina

Postovani, imam sljedeci problem. Naime, u zadnje vrijeme imam problema sa izostankom menustracije koja zna da kasni cak po tri mjeseca. Da bi vam lakse bilo prilazem Vam datume mjesecnica u prosloj godini 16 april 2020, 22 maj 2020, 29 juni 2020, 16 august 2020, 17 oktobar 2020, 9 decembar 2020 i poslije toga nisam dobila menustraciju do danas. Također, imam odnose koji su neredovni ali nezasticeni, i radila sam test za trudnocu koji je negativan bio. Da li postoji rizik od trudnoce jos uvijek iako je test bio negativan i koji razlog moze biti za izostanak menustracije ovako dugo ako nije trudnoca, i sta mi savjetujete? Da li trebam uraditi jos jedan test za trudnocu ili? Iskreno, ne zelim trudnocu sada, pa je svaki savjet dobrodosao. Unaprijed se zahvaljujem, LP.

malena_emina

I dodala bi jos samo da ejakulacija bude van (da dodam i ovo posto sam rekla da imam nezasticeni odnos). U zadnjih mjesec dana takodjer pijem caj vrkutu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu što ste naveli, najvjerojatnije se radi o hormonskom disbalansu. Savjetujem da uradite hormonsku obradu.