kašnjenje menstruacije

Paranoicna20

Postovani
menstruacija mi kasni 8 dana pa sam zabrinuta jer su mi ciklusi inace poprilicno uredni svakih 30 dana. Na godisnjoj razini se dogodio jedan od 39 dana. Trudnoca je iskljucena (dva testa negativna). Inace sam pod vecim stresom unatrag dva tjedna. Unatrag pet dana osjecam znakove pms-a:povecana zelja za slatkim, teze grudi, a prije 3 dana sam imala bolove u jajnicima i grceve ali jos nista od menstruacije. Nakon toga nije bilo nikakvih bolova. Imam li razloga za brigu? Trebam li se javljati lijecnici?

Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom vjerojatno se radi o hormonskom disbalansu uzrokovanom stresom. Ukoliko menstruacija ne nastupi u idućih tjedan dana, javite se liječniku radi terapije kojom će se potaknuti krvarenje.

BarberTZ

Pozdrav.Zanima me koliko je potrebno dana kašnjenja menstruacije da bi postojala mogućnost trudnoće.Imao sam zasticen odnos sa djevojkom 13.12.2019.Imala je bolove u grudima,povracala dva puta,glavobolju.I 01.01.2020 dobila je menstruaciju koja je trajala 6 dana.Mada ne znam da li je to menstruacija pošto sam čuo za to implatacijsko krvarenje.Pa me zanima vaše mišljenje.Inače ta menstruacija je imala više krvarenja nego prije.Prije odnosa imala je problema gdje je išla ginekologu i rekao joj je da je mogućnost ciste na jajnicima ili upala slijepog crijeva.Ali nije nastavila dalje sa liječenjem.Međutim maloljetni smo oboje.Te se plašimo trudnoće.I nije u mogućnosti uraditi test ili otići ginekologu.Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, krvarenje koje traje 6 dana, a uz to je obilno sigurno nije implantacijsko. Radilo se o menstruaciji i trudnoće je isključena.

BarberTZ

Uredu,hvala vam na odgovoru.Međutim ciklus joj traje 28 dana.Trebala je dobiti 29.1,međutim još nije.Koji bi mogli biti simptomi kašnjenja.Inače stalno je pod stresom i ima porodične probleme,te ima probleme sa jajnicima.Bila je prije odnosa kod ginekologa te joj je rekao da postoji mogućnost ciste na jajnicima ili upala slijepog crijeva.Liječenje nije nastavila,popila je tablete koje joj je propisao i bolovi su se ublažili.Ima simptome PMS-a od 30.1 bolovi u grudima,bolovi u donjem dijelu trbuha i leđima.Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Stres je najčešći razlog hormonskog disbalansa, a time i remećenja menstruacijskog ciklusa.

Sciencefr

Poštovani,
Imam 22 godine,
Posljednja menstruacija bila mi je 12.4.2020., ciklusi mi u prosjeku traju 25-27 dana i u poslijednjih 9 mjeseci su bili redoviti. Menstruacija mi traje otprilike 7 dana. Spolne odnose imala sam dan prije i dan poslije ovulacije, metodom prekinutog snošaja, dakle bez zaštite, a dečko i ja sigurni smo da se ejakulacija u mene nije dogodila. Dana 4.5. popodne samo se trenutno pojavio smeđkasti vaginalni iscjedak koji se poslije tog nije pojavljivao. Menstruacija je trebala biti dana 8.5., dakle kasni 5 dana. Dana 11.5., treći dan kašnjenja, napravila sam test trudnoće (First Sign duo) koji je bio negativan. Imam sve simptome koji prethode dolasku menstruacije. Prije dolaska menstruacije bila sam po stresom, uglavnom zbog toga.
Zanima me koliko dugo trebam čekati da ponovim test.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u vrijeme kada je učinjen, test je vrlo pouzdan. Ako menstruacija ne nastupi u idućih 5 dana, ponovite test.

dj1212

Pozdrav, imam 26 godina i dosta problematične menstruacije. Nikad ne znam kada trebaju nastupiti dok ne vidim da je dosla. Na proslom pregledu ginekolog je rekao da nisu policisticni jajnici.
Naime, u ovom mjesecu svibnju imala sam sve simptome menstruacije (bolne grudi, pritisak u trbuhu) no slobodno mogu reći da ju nisam dobila. Dobila sam nešto u obliku crvenosmeđeg iscjetka koji je trajao par dana i to bi bilo sve. Trebala je doći prije otprilike 12 dana (pratim koliko mogu pošto ke neredovita).Do pravog, intenzivnog krvarenja nije doslo(i inače je krvarenje jako oskudno). S obzirom na godine koje imam, pomalo me brinu tako neredoviti ciklusi. S dečkom imam redovite odnose s upotrebom prezervativa svaki put, tako da smatram da trudnoća ne može biti razlog izostanku ovaj mjesec, barem tako mislim. Molim Vas za savjet. Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na navedeno vjerojatno se radi o hormonskom disbalansu. Savjetujem da uradite analizu hormona.

matea99

Poštovani,
imam 21 godinu, prvu menstruaciju dobila sam s 11 godina. Tokom osnovne škole ciklusi su bili donekle redoviti(koliko se sjećam), u srednjoj
isto tako, osim jednog perioda kad menstruaciju nisam imala 3 mjeseca. Zatim normalni ciklusi i sad unazad nekoliko mjeseci opet neredoviti. Ciklusi mi variraju, zna proći 40+dana od početka zadnje menstruacije. Evo mog kalendara: 1.3.-pocetak menge, 9.4.-pocetak 2.menge--znaci ciklus u trajanju od 40 dana; zatim 27.5.- 49 dana traje ciklus.
Moram naglasiti da nisam bila ni pod kakvim stresom, jedino sam se malo udebljala u karanteni, međutim ništa posebno(pišem ovo jer sam pročitala da može utjecati na kašnjenje).
Jesu li takvi ciklusi normalni i trebam bi potražiti pomoć liječnika da se to malo ustabili?? I inače 1.dan je jako bolan.

matea99

I da ovaj ciklus me malo zabrinjava jer su mi inace bili na svakih 30 dana.
Ne pijem nikakve lijekove, ne pusim

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da je u pitanju hormonski disbalans. Savjetujem da uradite kompletnu hormonsku analizu (hipofiza, jajnik, štitnjača)

matea99

U redu, hvala Vam. Obavit cu to

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

DM123

Poštovani, posljednji spolni odnos sam imala 4.6.2020. Nakon sat vremena popila sam ellaone pilulu jer je odnos bio rizičan. Menstruaciju sam trebala dobiti 15.6. , ali ona kasni 7 dana. Dečko nije ejakulirao u mene, a također je i test na trudnoću bio negativan ( napravila sam ga četvrti dan od izostanka menstruacije - 19.6.). Zadnju menstruaciju sam imala 16.5. Zanima me da li postoji mogućnost da sam ostala trudna ili je normalno da menstruacija kasni toliko nakon ellaone pilule? Inače nemam točnu menstruaciju, zna kasniti 2, 3 dana.
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na vrijeme kada ste uradili test, on je veoma pouzdan, tako da trudnoću možete isključiti. Vjerojatno je pilula uzrok kašnjenja menstruacije.

Enicy_Ak

Poštovani doktore, menstruacija mi kasni 4 dana, iako imam redovite odnose sa partnerom uvijek koristimo i zaštitu i prekinuti snošaj, također izbjegavamo odnose u plodnim danima. Zadnju menstruaciju sam imala 18.06, a spolni odnos sa partnerom nakon plodnih dana 5.07. zatim još nekoliko puta tokom mjeseca (uvijek sa zaštitom i prekinutih snošajem).
Sada mi menstruacija kasni i zabrinjava me to jer inače nemam takvih pojava kašnjenja, trenutno osjećam laganu vlažnost i blagi iscjedak. Molim vaš savjet,hoće li menstruacija doći ubrzo i imam li razloga za brigu? Hvala vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom, uzrok kašnjenju nije trudnoća. Pričekajte menstruaciju, trebala bi doći.

Enicy_Ak

Poštovani doktore, hvala vam na vrlo brzom odgovoru!
S obzirom da mi sada menstruacija već 5. dan kasni, a osjećam se kao da nemam nekih simptoma da bi ju mogla ubrzo dobit jer nemam ni grčeve, ni bol, ni nadutost jedino blagi iscjedak. Uznemirena sam jer ne znam koliko je još u redu čekati da menstruacija dođe. Trebam li raditi test na trudnoću ako nisam imala odnos u plodnim danima, a sve odnose koje sam imala tijekom mjeseca su bili sa zaštitom i sa prekinuti snošajem?
Hvala vam još jednom na odgovoru.