obilno krvarenje

Nada

Poštovana doktorice
Imam 45 godina. Nisam rodila i nisam imala pobačaj.Krvarim već petu godinu u dugim ciklusima (prosjek 45 dana, a prošlo ljeto od 27.06. do
30.08.) Svakih dvadeset dana od 2 do 6 dana obilno krvarim uz ugruške veličine glavice novorođenčeta i uz jake bolove. Pauza između
krvarenja iznosi 3 do 5 dana i onda opet iznova. Godine 1998 upućena
sam na kiretažu s dijagnozom metrorrngia prolongata. U materijalu je
nađeno krvi, sluzi i izljuštenog pločastog i cilindričnog epitela. Nakon kiretaže još sam više krvarila. Liječena sam Proverom, Stedirilom N i
Primolut nor. Ništa mi nije pomoglo. Na ponovljenom color dopleru prošle
godine nađen mi je miom promjera 2,5 cm na trbušnoj strani maternice.
Papa test je stalno uredan, nalazi štitnjače uredni, tumorski marker
uredan, jedino mi je hemoglobin pao na 111. Kad mi je dijagnosticiran miom poslana sam na nove hormonalne pretrage koje su pokazale
vrijednosti: FSH=49,9, LK=34,8 i estradiol=0,146. Moja liječnica uporno odbija da me pošalje na operaciju uz obrazloženje da sam premlada i da nalazi pretraga ne upućuju na operaciju. Napominjem da sve vrijeme radim, osim dan ili dva kada je krvarenje najobilnije i bolovi najjači. Molim da mi savjetujete što da napravim, jer ovo više nr mogu izdržati.

Hvala Nada

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Hormonski nalazi ukazuju na perimenopauzalne tegobe, a veličina mioma nije tolika da bi iziskivala odstranjenje uterusa. Stoga treba razmišljati u dva smjera:
1. pokušati provoditi hormonsku terapiju (estrogensko progesteronska suplementacija, s obzirom da je ustanovljen porast razine gonadotropina), uz detaljno laboratorijsko praćenje i procjenu debljine sluznice maternice.
2. ukoliko hormonska terapija neće rezultirati smanjenjem krvarenja bilo bi poželjno razmisliti o ablaciji endometrija putem histeroskopije. Ovom se metodom u potpunoj anesteziji koagulira aktivni sloj endometrija, te se tako onemogućava nastup menstraucije (jajnici ostaju netaknuti kao i maternica u cjelini). Približno 50 do 60 posto pacijentica nepovratno gubi menstruaciju ili ima tek oskuno m. krvarenje, a kod preostalih pacijentica bitno se umanjuju subjektivne tegobe u vidu jakih menstruacijskih izljeva.