pitanje za ginekologa

azuro

Sake godine radim PAPA test i uvijek mi je kako ginekologica kaže uredan. Imam 63 godine i već godinama oko analnog otvora imam noćni svrbež, peckanje, pa ćak se koža nekoliko puta gulila, na tim mjestima i krvne podlive. Skrenula sam pažnju ginekologici za te probleme i uputila me dermatologu, kao i da uradim bris cerviksa, u kojem nalazu piše da je izolovana normalna flora, kao vaginalni bris koji glasi u ispitivanoj kulturi izolovana normalna flora. Napomena: D.P.Trishomonas vaginalis epitelne stanice. Dala mi je terapiju. Dermatologica me uputila na određene pretrage, urina, stolice na candidu, koja je izolovana, zatim imunološke pretrage, i određene pretrage krvi, koje ću odnijeti dermatologici. Interesuje me da li su ti problemi svrbeža, žarenja itd. oko analnog otvora vezani sa D.P. trishomonas vaginalis epitelne stanice. Napominjem imam i unutrašnje hemoroide koji povremeno krvare. Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako da navedena perianalna svrbež može imati veze s infekcijom trihomonas vaginalis.

nives12311

bok... imam 22 godine, pijem lyndinette 30 vec 8 mjeseci. prije 4 dana mi se pojavio smeđi iscjedak i bol u donjem dijelu trbuha. zadnju tabletu trebam popiti u utorak i u petak bi trebala dobiti menstruaciju.. zbog cega taj iscjedak i sta vi mislit bi li trebala nastaviti piti tablete i ubuduce? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako nastavite sa pilulama dalje. Radi se o probojnom krvarenju koje će se povremeno pojaviti a ne umanjuje učinak kontracepcije.

pticica2012

pitanje ....prvi dan prošle menstruacije mi je bio 7.6. dakle prošli mjesec , imala sam spolni odnos sa dečkom 16.6. kada se dogodio mali problme, nakon što smo završili sa seksom, malo smo se pomazili a da nismo ni primjetili da je perzevativ ostao u meni, možda kojih 2-3 minute, dečko je reko da kad je vadio spolovilo van da mu se učinilo da je onda spao kondom, međutim ja sam jako u brigi.... trebala mi je ovih dana doći menstruacija , i "došla je " tj kratko 6.7. dakle prije 2 dana ... ali nakon toga više ništa , dali bi trebala biti u brigi da sam možda trudna.... bila bi zahvalna na brzom odgovoru .... HVALA

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da nema velike koristi od teoretiziranja. Nije vam došla menstruacija, imali ste rizičan odnos tijekom plodnih dana, dakle svakako savjetujem test na trudnoću.

Iines

Nakon sinoćnjeg odnosa kondom je skliznuo i ostao u meni. Inače sam rodila prije 10 mj (kolovoz ,2011) i dalje dojim.Prva menstruacija mi je bila odmah nakon završetka lohije, a druga 13.06. Zanima me postoji li šansa da sam ostala trudna i koje su mi mogućnosti što se tiče pilule za dan poslije ukoliko i dalje želim dojiti.
Unaprijed Vam hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne vjerujem da ste trudni. Svakako možete uzeti pilulu za dan poslije. Neće utjecati na dojenje.

elenica22

Ovako...Svaki mjesec imam redovitu menstruaciju, no sad mi kasni već otprilike dva dana. Imala sam više odnosa s dečkom, no nismo koristili nikakvu zaštitu, već kad je on osjetio prekinuli smo i tako više puta, no u međuvremenu je on mokrio najmanje jednom i malo smo pričekali pa smo tek onda išli drugi put. Jeli moguće da predejakulat uzrokuje trudnoću ili da ostane ejakulata od prethodnih odnosa te da to uzrokuje trudnoću. Planiram napraviti test GraviGnost mini i to ujutro, ali me zanima dali mi može pokazati točno ako ga napravim sada kad mi menstruacija kasni već dva dana, ili da još malo pričekam. Za sada ne osjećam nikakve promjene na tijelu, jedino što malo češće mokrim i to je sve. Hvala unaprijed... happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, koristite najnesigurniji način zaštite. Radi se o tome da dio ejakulata nakon ejakulacije ostane u uretri a može se biti neki put dovoljan da dođe do trudnoće, pogotovo ako uslijede višekratni odnosi. Svakako ako vam menstruacija kasni tri dana da će test biti vjerodostojan.

Iines

Poštovani!
Javila sam Vam se nedavno s pitanjem vezanim uz pilulu za dan poslije i dojenje. Poslušala sam Vaš savjet i nabavila i popila EllaOne sinoć. Ono što mene zanima (a doktorica koja mijenja moju mi nažalost nije mogla/znala pojasniti) jest što slijedi sada nakon što sam ju popila, točnije što mogu očekivati. Navodno bi trebala uslijediti menstruacija pa me zanima hoće li biti isto i u mom slučaju iako dojim i za koliko bi ju trebala očekivati?
Hvala Vam još jednom na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Trebala bi doći kroz 10 - tak dana.

Mireeela

postovani doktore treba bi vasa pomoc juce sam isla kod ginekologa na pregled i reko mi je da imam iza ljevog jajnik tumorni cvor totalno sam se sokirala kad je reko al je pojasnijo da je to miom eh sad ja nemam pojma sta to znaci, radila sam i komplet ultrazvuk stomaka nalazi uredni, znavi ovako pise na nalazu ginekologaa Uterus u AVF homogeno strukture 38x30x32mm , endomitiji troslojni, straga tm cvor 17x14, desni jajnik uredan 28x23mm sa folikulom od 16x16mm , ljevi jajnik uredan 20x16 mene intersuje sta mu znaci miom ja zivim u irskoj i bila sam na ultrazvuku kod ginekologa u martu i nista mi nije reko, a sad je taj cvor 1.5cm il mm nisam sigurna, ja sam kontala da imam rak cim je reko tumor molim vas objasnite sta trebam da radim jeli potrebna operacija imam jos 2 sedmice odmora tako da stavno razmisljam o tome, imam blage bolove u ljeovj strani u predjelu jajnika...

hvala ljepo
mirela

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana miomi su dobročudni tumori i ima ih do 40 posto žena. Vaš miom te veličine ne zahtijeva nikakvu terapiju niti operativan zahvat. Potrebne su samo redovite kontrole i uzv pregled svakih 6 mjeseci.

romela

Poštovani,
trenutno sam 37+3 tjedana trudna, dijagnosticirana mi je kolestaza. ctg je do sada uredan, uzv i protoci su uredni.
enzimi su bili povišeni, pa su bili u trendu pada, današnji nalazi pokazuju da su opet porasli.
bilirubin je 30, ast je 101, alt je 130, alkalna fosfataza je 271, ggt je normalan 25.
pitanje je dal da trazim inducirani porod, jer se bojim komplikacija koje su moguće? da li je uopće moguće traziti inducirani porod s ovim vrijednostima?
Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako se javite u bolnicu. Bit će potrebna hospitalizacija i intenzivno daljnje praćenje ploda. Naravno uz sve što ste naveli. Mislim da će se kolege u bolnici vrlo brzo odlučiti na indukciju poroda ukoliko će parametri holestaze još porasti, te ukoliko dozvoli opstetrički nalaz.

maayaa

Poštovani,

Moja majka ima 52.god. Prije 3 mjeseca je počela piti Novofem iz razloga prekomjernih valunga,vrtoglavica i ne redovitih mjesečnica (svaka 2-3mj.).
Jedino poboljšanje je prestanak valunga,a psihičko stanje joj se dosta pogoršalo. Ginekolog joj je jučer preporučio uzimanje Activelle tablete.
Trenutno koristi i ostale lijekove:seroxat,helex,bilobil forte,neurobion forte,bisobel i aspirin protect .
Neurolog i psihijatar smatraju da svi njeni zdravstveni problemi uzrokuju hormoni.

Molim Vaše mišljenje,da li da uzima Novofem ili da počne piti Activelle tablete.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, osobno bolja su mi iskustva uz Activelle. Ostalo prepušt kolegama psihijatrima da donesu svoj sud.

xena-ng

Imala sam sinoć i jutros odnos,nije koristio kondom,i nije svaki put poslije odnosa isao na wc podaprati ga,poslije dr.odnosa je kratko bio u vagini pa je onda iza i tako 3 puta,pa se bojim dali postoji mogucnost da ostanem trudna ako da kako da popijem tabletu pošto je ned. i koju za protiv trudnoce? hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana tablete za postkoitalnu zaštite mogu se dobiti samo uz liječnički recept. Istu svakako savjetujem jer postoji šansa za trudnoćom. Sutra se javiti svom ginekologu za recept.