Problemi nakon kiretaže

SKY17

Postovani doktore,

u zadnjoj sam fazi dobivene terapije za prestanak krvarenja, dakle trenutno pijem 2x1 duphaston, a krvarenje je prestalo prije 8 dana.

Duphaston bih trebala piti jos 4 dana.

No nuspojave su sad vec izrazito tesko podnosljive - teska glavobolja i mucnina, do te mjere da ne mogu ni na posao.

Pitanje: prekinuti terapiju ili (pokusati) izdrzati do kraja? Laicki ne znam sto mi moze vise nastetiti, forsiranje terapije do kraja ili prekid uzimanja terapije?

Unaprijed hvala na odgovoru i srdacan pozdrav!

SKY17

Dodatak prethodnom pitanju: bi mozda imalo smisla smanjit na 1 tabletu duphastona dnevno?, bi li to funkcioniralo?

Hvala i lp.

SKY17

Ili mozda zamijenit duphaston s proverom koju sam ok podnosila?, ako se to smije, i ako se sad kod mene ne radi vec o totalnoj prezasicenosti hormonima..

Oprostite na hrpi podpitanja, ginekologica mi radi tek u petak i ne znam sto uciniti..

LP i hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na opisane nuspojave savjetujem da prestanete s terapijom. Ne može se ništa desiti ukoliko ne popijete Duphastone do kraja.

SKY17

Hvala Vam na brzom odgovoru.

Na kraju sam ipak nastavila piti duphaston, jer mi je bilo nesto bolje.

No jutros sam unatoc redovnom uzimanju terapije prokrvarila smedje, uz blage grceve.

Znaci li to da i tako duphaston nema ocekivano djelovanje i da ga nema smisla dalje piti? (Maknimo na stranu nuspojave). Ili je to neka vrsta probojnog krvarenja?

Stvarno se osjecam kao posebno zeznut slucaj.

Hvala i srdacan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Duphatonom se 'imitira' prirodni ciklus. On zaustavlja rast endometrija uzrokovan djelovanjem estrogenih hormona. Prestankom uzimanja Duphatona (progesterona) nastupa krvarenje. Ukoliko se krvarenje javi i tijekom uzimanja Duphastona moguće da je u pitanju relativni manjak hormona koji ne može održati sluznicu intaktnom. Ukoliko počne prava menstruacija prekinite s uzimanjem tableta. Ništa se ne može desiti ako krvarenje nastupi tijekom uzimanja Duphastona.