serklaža

Mirela2011

Poštovani, kako se pripremam kroz koji mesec za narednu trudnoću nakon dva pobačaja i kako me čeka serklaža, možete li mi reći kako dolazi do komplikacija zbog serklaže? Znam da je moguće tokom intervencije dobiti infekciju, ali me interesuju i drugi riziki i kako do njih dolazi?
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, osim infekcije moguće komplikacije (vrlo rijetke) su: krvarenje, pucanje vodenjaka, oštećenje vrata maternice.

Mirela2011

Poštovani, da li se u Hrvatskoj, Bosni ili Srbiji izvodi Shirodkar serklaža? Pošto čitam da je možda bolja opcija od mcdonald serklaže...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne znam radi li itko (i gdje) Shirodkar serklažu. To bi trebali pitati u bolnici gdje pripadate.

RedQueen

Poštovani, zbog konizacije i prijevremenog poroda u 29. tjednu u drugoj trudnoći, u 14. tjednu urađen mi je serklaž. Sad sam 16. tjedana i imam kontrakcije. Nisu bolne, javljaju se u 4-5 navrata dnevno, kad krenu traju 10-ak minuta i javljaju se nekoliko puta u tom periodu. Od terapije pijem Duphastone 3x2, magnezij, Polygynax vaginalno svaku drugu noć. Brisevi i urinokultura uredni prije zahvata, poslije nisam još ništa od nalaza vadila. Trebaju li me brinuti kontrakcije?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko nema krvi/sukrvice nema razloga za brigu. No, kako je vaša trudnoća rizična savjetujem češće preglede.

Mirela2011

Poštovani, trudna sam 18+1 cerviks je dužine 12mm sa tunelizacijom pre tri nedelje je bio 33m T oblika, u petak mi rade serklažu, kolke su šanse da uz serklažu i mirovanje izguram trudnoću makar do 32 nedelje?

Mirela2011

Da kazem samo jos i da je spoljne usce zatvoreno.

Ivo Balenović, dr. med.

Trebalo bi biti sve u redu.

Mirela2011

Poštovani, serklaža mi je učinjena pre desetak dana, samo sam dva dana imala sluzni sekret sa malo krvi, bez bolova...tokom intervencije primila sam profilaksu od 2g Azarana(Longaceph) pa potom jos dva dana u bolnici po 2g, mislite li da je to dovoljno? Kada bi trebalo ponoviti briseve, uk, kks? Brisevi su bili sterilni 10 dana pre intervencije, inace to je bio treci put da su radjeni od pocetka trudnoce i stalno su sterlni...
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je dovoljno. Serklaža je urađena u sterilnim uvjetima i smatram da briseve nije potrebno ponavljati.

Mirela2011

Postovani, dali je normalno skoro 3 sedmice nakon serklaze povremeno osettit savove? Posto mi se javio problem sa mokrennem a urinokultura je sterilna, desi mi se nekad nakon mokrenja da osetim savove, ne znam koliko je to normalno?
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Važno je da se ne otvarate. Otvaranje je popraćeno krvi/sukrvicom. Da li se ušće maternice otvara može se ustanoviti jedino pregledom.

Mirela2011

Postovani, nema nikakve krvi ni sukrvice, samo nelagoda, povrememo osevajnje savova i povremeno probadanje kroz cerviks, da li je to normalno?

Ivo Balenović, dr. med.

To je sve normalno.

Mirela2011

Postovani, ponovila sam briseve 5 sedmica nakon serklaze i nadjena je bakterija entercoccus feacalis, koliko je ovo ozbiljno i moze li se brzo i uspesno izeciti? Crp mi je 3, le 9 a neutrofilni granulociti 80, da li je doslo do upale?
Pozdrav

Mirela2011

Inace pored ove bakterije pise da ima rerkih leukocita, gram + bacili, epitelne celije, da li je doslo do upale?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, enterokok može biti prisutan u rodnici i u pravilu nije potrebno liječenje. No, budući da se kod Vas radi o rizičnoj trudnoći savjetujem terapiju prema antibiogramu.

Mirela2011

Postovani, terapija je sinacilin 3x500mg 11dana i vaginalete amliciln+nistatin 10 dana, mislite li da ce to biti dovoljno? Moze li ta bakterija ugroziti sav serklaze i divesti do ponovnog otvaranja ili neceg goreg? Preplasena sam, hvala Vam na odgovorima

Mirela2011

Samo bih se jos nadovezala na neutrofilne granulocite koje su 81.6 a normalni su do 73.2 to je u % a neutrofilni granuolciti koji su oznaceni sa # su 7.82 a normni su do 7.15, da li je to veliko odstupanje?