serklaža

Vedrans

Pozdrav, jučer san radila ujutro serklažu, dobro je prošlo, imala sam male "grčiće" i jedan srednji krvavi isvjedak nakon sto sam se digla, kasnije se pojavilo malo roskaste sluzi i poslje nista vise. Čekam blizance.

Sad koda osjetim mali iscjedak al je proziran, i miris ne osjetim. Možete mi dati koji savjet kako se dalje ponašati, naravno radnje nikakav nedolaze u obzir, no pošto cijelo vrime sam se stavila u strogo mirovanje, da li smim napravit par koraka po kući, jednom otic po stepenicama dnevno jer mi je soba na katu.

Što se tiče utragestana 3*2 pijem za sad, al je bolje ko vaginalno, sad neznam kako je to dole sa seklažom pa bi tila čuti još jedno mišljenje kako da stavljam. Da li mogu kada stavit preventivno vagunalete od lactogyna napravit kuru jer sam ljecila gardanellu..

Serklaža je rađena radi genetski slabog upšća, 19 tj ušće je bilo 20 mm, i slovo u.

Da li je moguče doć u neku sigurnu zonu za bebe sa svim tim. Izgubila sam.bila trudnoću pa nikako se opustit.

I da li se nakon seklaže mogu raditi vaginalni pregledi i brisevi jer imam fobije od infekcije

Puno hvala na odgovorima unapred, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je mirovanje, ali možete se kretati po kući. Izbjegavajte dizanje tereta i duže stajanje. Na kat se možete penjati. Kad se sukrvica potpuno smiri možete utrogestan koristiti vaginalno. Lactogyn također možete koristiti. Nakon serklaže mogu se raditi i pregledi i brisevi.

Vedrans

Da se nadovezem na zadnji post, imam dvije izgubljene trudnoće prva je u 20 tj (bila na terapiji dufaston do 12 tj radi hematoma), druga u 23 tj blizanci( serklaža u 19 tj rađena, eutirox 50/75,ultragestan 3*2, cordipin u bolnici i heparin inhiksa) šivana unutarnje upće slovo u, 1.5 cm. Brisevi svi uredni nakon serklaže cirka 3 tj dolazi do laganog krvarenje,pronađena eserihija, venozno sam dobila penicilin i sumamed. Uz cordipin... Dva dana imala trudnove koje nisam osjetila i prokrvarila i doslo je do poroda. To je bilo u 9 mj. Sad me zanima moram krenut dalje u trudnoću, trudnoće su sve prirodne, gentski predispozicija postoji za slabo ušće, neki smatraju da je ušće problem neki da je problem mpja dijagnoza hasimoto, antiitjela 1000...trenutno sam na terapiji andol 75,i promjena prehrane radi antitijela sirup od stolisnika, vrkuta, probiotici... Kad krenem radit na trudnoći do plusa sam dobila premisol 5 mg (koritikosteroid neznam dal sam dobro napisala) da li može sto on skodit bebi... Endokrinolog tvrdi da antitijela nemaju veze dok ginekolog moj da imaju. Tsh mi je 1.9 i hormoni su ok... Na terpiji sam 50/75 eutiroks... Neki smatraju da se otvaram k radi bakterije koji oni nemogu otkrit brisevima.. Molim vas za neki savjet sto uradit, dal postoje igdje kakvi paneli di mogu napravit na sve bakterije, gljivice... Kako ući u novu trudnoču

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uz Hashimoto (i terapiju) trudnoća se može iznijeti do kraja. Važno je da se hormoni održavaju u granicama normale. Teško je reći razloge spontanih pobačaja. Savjetujem da uradite testove na trombofiliju.

Vedrans

Radila sam trombofiliju, dobivala sam inhiksu u blizanačkoj trudnoći, ovu trudnoću ce me sivati u 13/14 tj .. Serklažu da li postoji još to da mi cerviks neskrati se i da dodem do sigurnog perioda za bebu.. Zanima me da li može kortikosteroid ostaviti kakve posljedice na razvoj bebe... (od pocetka plodnih dana do plusa moram taj mjesec kada planiram uzimati premisod 5 mg)

Ivo Balenović, dr. med.

Te količine lijeka neće ostaviti nikakve posljedice

Vedrans

Hvala, može još samo savjet, Kada je najbolje piti prednizon, decortin 5 mg u koje doba dana, i da li pri kraju dogovorenog roka mogu prestat piti ga samo il smanjit postupno gramažu. ... Pijem eutiroks i andol 75,kao pripremu za trudnoću...pa neznam kako ih je najbolje rasporedit... Dodatni uzimam jos vitamine, selen 100 mg, metafolin 800 mg. (kolika je doza metafolina dovoljna, . Imam mutaciju gdje obicnu folnu nemogu pretvoriti u aktivni oblik.) i pijem željezo radi snizenog fertina. Hvala Vam na svim dogovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Dekortin možete prestati bilo kada, a ostalu terapiju uzimajte u doba dana kada Vama to odgovara, važno je da se pridržavate propisanih doza.

dd1019

Poštovani, zanima me vase misljenje.
Pukao je vodenjak i ja sam rodila ( prva trudnoca) dijete u 37+2 ( po uzv.36+4) hvala Bogu s djetetom je sve u redu.

Imala sam od 22 tjedna skracenje cerviksa kad je dosao na 26 mm, pa za 3 tjedna na 24, pa za 3 tjedna na 20 itd. I tako dok nije skroz nestao.
Pila sam duphastone i roidakal i magnezij i mirovala sam strogo od 22 tjedna.
Nisam imala nikakve zahvate na grlicu niti upale( radili smo briseve).
Bila sam otvorena u 36 tjednu ( par dana prije poroda) samo jedan prst.

Zanima me za potencijalnu buducu trudnocu,postoje li saznanja da li se takva situacija gotovo uvijek ponovi ( ili bude jos gore- ranije skracenje cerviksa?)
Da li se serklaz izvodi kod skracivanja grlica?

Znam da ne postoji garancija za nista u medicini, al svakako ukoliko je sansa da se to opet ponovi velika nebi planirala vise trudnocu..
Unaprijed zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne može se znati kakva bi bila iduća trudnoća. Ne mora značiti da će se ponoviti situacija s cerviksom.

dd1019

Hvala na odgovoru.
Da li se može nesto preventivno napraviti da se to nebi ponovilo? Zbog cega uopce dolazi do skracivanja cerviksa ako nema upala ni prethodno napravljenih zahvata koji su ga mogli skratit?
Ja sam mislila da se serklaz stavlja u takvim situacijama.

Ivo Balenović, dr. med.

Slabost tkiva cerviksa može biti prirođena ili sekundarna (zbog konizacije, dubokih razdora cerviksa ili prethodnog pretjeranog širenja instrumentima). Insuficijencija cerviksa se dijagnosticira kliničkim putem (ginekološki pregled). Serklaža sprječava prijevremeni porod u bolesnica s tri i više prethodna gubitka trudnoće u 2. tromjesečju. U ostalih bolesnica bi postupak vjerojatno trebalo ograničiti na one čija anamneza ukazuje na cervikalnu insuficijenciju, a pretraga ultrazvukom pokazuje skraćenje cerviksa prije 22. do 24. tjedna gestacije.

dd1019

Hvala na detaljnom odgovoru.
Da li ucinjena jedna krioterapija radi cin1 prije 5 godina skracuje cerviks ili to nema veze ukoliko nije bilo konizacije jer se cin povukao nakon krio?

Ivo Balenović, dr. med.

To nema veze sa skraćivanjem cerviksa.

Mirela2011

Poštovani, koja medtoda serklaže je po Vama najbolja i koja ima najmanje rizika od infekcije, rupture membrana i lošeg ishoda trudnoće?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne mogu reći koji je način najbolji jer svaki operativni zahvat, pa tako i serklaža nosi određeni rizik od komplikacija.

Mirela2011

Poštovani, koji je procenat uspešnosti serklaže?

Ivo Balenović, dr. med.

Komplikacije od serklaže su izuzetno rijetke, a stručnjaci se slažu da je u pitanju zahvat čiji rizici ne prelaze korist samog zahvata. Koliki je postotak komplikacija ne mogu odgovorit jer u literaturi nisam našao taj podatak.

Vedrans

Dobar dan, sljedeći tjedan trebala bi ic na serklažu (genetski slabo ušće, 2 izgubljene trudnoće u 2 tromjesečju). Prosli tjedan prilikom uzimanja briseva otkriven mi je polip na cerviksu, zbog kojeg vjerovatno od pocetka znam povremeno imati smeđi iscjedak... Nakon drugog premazivanja mi je prokrvario, tako mi je trajalo dva dana, nakon toga smeđi icjedak tj ko mrvice prilikom mokrenja i brisanja. Sada se sve smirilo, al zna bit par kapi smedeg iscjetka. Brisevi su uredi... Najvise sto me zanima da li se serklaza moze uspjeseno obaviti bez obzira na polip. Trenutno pijem eutiroks 75,hasimoto...ultragestan 2*1 drugi tj bi trebala prestat s njim i navecer andol 100 radi trombofilije. Roidakal 2 puta dnevno. Sto se tice bebe sve je u redu al jednostavno me uvik prate neke komplikacije. Sad sam 14 tj trudnoće. Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, najvjerojatnije se radi o decidulalnom polipu koji se može (relativno često) javiti u početku trudnoće. Najveći dio tih polipa spontano nestane do sredine trudnoće. Ne bi trebao smetati serklaži.