Spolni hormoni!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su potpuno uredni. Mislim da neće biti problema oko trudnoće.

Ive89

Postovani;
Dobila sam uputnicu za vadenje spolnih hormona 3-5 dan ciklusa. Bila sam na hormonskim pilulama-Belara 1 god.ovo mi je sada prvi ciklus koji sam dobila nakon prestanka uzimanja pilula(3.5 zadnja pilula, M 6.5. Sada je dosla menga-bez pilula 10.6 i planirala sam 13.6 ici vadit krv) . Zanima me dali se spolni hormoni mogu vaditi odmah prvi ciklus nakon prestanka pilula ili mora proci vise ciklusa kako bi nalaz pokazao stvarno stanje hormona. Inace imam 27god a pilule sam koristila radi neredovitih menstracija(PCO,visok prolaktin,visok TSH) zato sam i prekinula s pilulama nakon tocno 1god koristenja da mogu provjerit dali se stanje hormona ista promjenilo!!! Dakle da izvadim hormone ovaj ciklus ili da cekam par ciklusa(dva ginekologa imaju razlicita misljenja pa nzn kako da napravim). L.P.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pričekajte iduću menstruaciju.

sneza982

Postovani,

imam 35 godina i neredovne menstruacije, radila sam hormone 5 dan ciklusa, molim Vas za misljenje
T3 1.82 ref.vr 1.3-3,10,
T4

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz T3 (trijodtironina) je u granici normale.

sneza982

Pozdrav,imam 35 godina, i planiram trudnocu, molim vas misljenje o vrijednostima spolnih hormona.
T3 1,82 (1.3 do 3,10)
T4 109,7 (66 do 181)
TSH 4,04 (0,27 do 4,20)
Estradiol 17,4 (12,4 do 233)
LH 7 (2,4 do 12,6)
FSH 6,4 (3,5 do 12,5)
Progesteron 0,05 (0,06 do 0.89)
Prolaktin 577 (102 do 496)
Testosteron 0.37 (0,084 do 0,481)

Radila sam to 5tog dana ciklusa, razlog:zato sto oduvijek imam neredovne cikluse? Da li postoji mogucnost uspostave redovnog, ovulatornog ciklusa i trudnoce? Hvala puno na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, progesteron treba odrediti 21. dana ciklusa tako da se vidi da li imate ovulaciju. Povišen vam je prolaktin pa savjetujem da posjetite endokrinologa. To može biti uzrok neredovitih ciklusa.

Ive89

Postani;
Ima moj post iznad(12.06 sam Vam postavila pitanje) pa da neobjasnjavam opet. Uglavnom poslusala sam Vas savjet i otisla vaditi hormone nakon jos jednog ciklusa, vadila sam;TSH, PROL, FSH, LH, E2, DHEAS, ANDROSRENDIOM, SHBG i TEST. Hormone sam vadila danas na 4 dan ciklusa i receno mi je da ce nalaz bit gotov za 2mjeseca??? Neznam zasto tako dugo inace kada sam vadila hormone spolne i hormone štitnjače cekala sam max.2 tjedna. Jel mi mozete reci dali se inace toliko dugo ceka na nalaz ovi hormona koje sam navela. Vadila sam ih u Klinickom bolnickom centru Osijek...

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaista ne znam zbog čega treba toliko dugo za izradu nalaza. Najbolje da to pitate na odjelu gdje vam ih rade.

Ive89

Poštovani;
Nalaz je ipak gotov ranije mozete li ga prokomentirati;
DHEA 5.2 (2.6-13.9)
E2 201 (77-921)
FSH 4.5 (3.0-8.1)
LH 4.2 (2.4-6.6)
PRL 636.9 (108.8-557.1)
TEST 1.61 (0.48-1.85)
SHBG 96.4 (19.8-155.2)
ANDROSTENDION 1.85 (0.75-3.89)
Hormoni stitnjace;
TSH 3.621 (0.550-4.780)
FT4 16.9 (11.5-22.7)
FT3 5.57 (3.5-6.5)
Anti TPO <25 (do 60)
Da napomenem da su hormoni radeni 3 dan ciklusa osim hormona stitnjace. Imam 28god i neredovite cikluse te jedan spontani pobacaj prije 1.god. iza spontanog pobacaja sam bila 1god na Belari sada neuzimam nikakvu terapiju. Zanima me stanje hormona, te sto Vi savjetujete s obzirom na nalaz?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, povišen Vam je prolaktin - hormon koji potiče proizvodnju mlijeka. Više razine tog hormona mogu uzrokovati neredovite menstruacijske cikluse. Hiperprolaktinemija (višak prolaktina) uspješno se liječi i ne ostavlja nikakve posljedice. Preporučam pregled endokrinologa.

Ive89

Povisen prolaktin imam duze vrijeme i endokrinolog me radi toga uputio na MR hipofize gdje nije naden nikakav adenom on smatra da je stres uzrok visokog prolaktina i nije mi dao nikakvu terapiju(nemam ni iscjedak iz dojki). A ostali hormoni jel uredu omjer jednih naspram drugih? Jel su FSH i LH dobri u tom omjeru?

Ivo Balenović, dr. med.

Svi ostali hormoni su urednih vrijednosti. LH i FSH su u granici normale, a i njihov omjer je zadovoljavajući. Povišenje LH u odnosu na FSH (više od 3 puta) ide u sklopu sindroma policističnij jajnika, što kod Vas nije slučaj.

Al1a

Postovani ,

Obradu hormona sam radila 3.dc. Imam 24. godine , godinu dana ne dolazi do zaceca prirodnim putem. Partner ima 25.god. Doktorica sumnja na pcom. Nalazi:

Fsh 15.04 RIA ref. ( folik faza: 3.5 - 12.5; ovulaciona: 4,7- 21.5; lutealna : 1,7-7,7; menopauza: 25,8-134,8 )
Lh 15.63. Ekl Ref. ( folik.: 2,4- 12,6; ovul: 14-95,6; lut: 1,0-11,4 menopauza: 7,7- 58,5) vr. mlU/mL
Progesteron 0,273 ekl ( fol: 0,6-4,7 ; ovul: 2,4-9,4; luteal: 5,3-86; menop: 0,3-2,5)
Estradiol 5,0 ekl ( fol: 45,4-854 pmol/L ; ovul: 151-1461. ; luteal: 81,9- 1251,0; menop: 18,4-505)
Prolaktin: 255,5 Ekl ( 102- 496 ) .

Testosteron: 0,177 ( zene: 0,084- 0,481)

Tsh: 1,6 ekl ( 0,27- 4,2 za ekl)
Ft3: 5,7 ekl ( 3,1-6,8 )
Ft4: 15,1 ( 12-22)

Obradu sam radila zbog prethodnog razloga tj nezanosenja i neurednih menstruacija ( 42.dana ). Kakvo je Vase misljenje u veezi sa nalazima i da li mogu ikada ostvariti trudnocu? Papa test, OGgt test , brisevi , UZV , Torch test i ostalo je uredno. Svako dobro i hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, FSH i LH su povišeni, a estradiol snižen, što ukazuje na slabu funkciju jajnika. Savjetujem da odredite AMH u svrhu procjene plodnosti i 'rezerve jajnika',

Al1a

Pardon , menstr. ciklus sam dobila u npr srijedu popodne a u petak ujutru vadila hormone sve. Mozda je bilo prerano pa su vrijednosti takve /:

Ivo Balenović, dr. med.

Nije zbog toga, ali možete ponoviti nalaze.

Luci112233

Poštovani,
Ako mi možete rastumačiti nalaz spolnih hormona u prilogu. E2, FSH, LH i ukupni testosteron su rađeni 4. dan m.ciklusa, dok su prolaktin, progesteron, TSH, inzulin, DHEAS, SHBG i kortizol rađeni 21. dan ciklusa . Vrijednosti i referentne vrijednosti su sljedeće:
E2 99 pmol/l (ref. 66-540)
FSH 7,5 IU/L (ref. 2,9-12)
LH 3,3 IU/L (ref. 1,5-8)
Uk.testosteron 2,15 nmol/L (ref. 0,35-3,12)
DHEAS 9,8 mikromol/L (ref. 2,6-13,9)
SHBG 35 nmol/L (ref. 19,8-155,2)
Kortizol (prijepodne) 192 nmol/L (ref. 101,2-535,7)
Prolaktin 22 ng/ml (ref. 5-35)
Progesteron 48,46 nmol/l (ref. 4,77-63,60)
Inzulin 39 pmol/L (ref. 13-161)
TSH 2,24 mIU/L (ref. 0,38-5,32)
Napominjem da imam 25 godina i redovite menstruacije svaki 28 d.ciklusa +\- dva dana.
Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su u granicama normale. Sve je u redu.

MV0910

Poštovani, vadila sam krv za analizu spolnih hormona radi neredovitih menstruacija nakon sto sam prestala uzimati Yaz (prije godinu dana), a zbog želje za trudnoćom. Imam 28 godina, normalne sam tjelesne građe. Krv je izvađena 3. dan ciklusa nakon sto sam pila Duphaston 5x2.

TSH - 1,520
DHEA-S - 4.20
SHBG - 141.30
LH - 8.0
FSH - 6.4
E2 - 32.1
PROLAKTIN - 9.54
TESTOSTERON - 1.84
SLOBODNI TESTOSTERON - 0.11