Spolni hormoni!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale.

Milenaa

Poštovani, zamolila bih vas kratku analizu nalaza spolnih hormona;
FSH 6,1
LH 6,9
PRL 558
E2 42
Testosteron ukupni 0,14
Hipotireoza uz Letrox 50mg uredni nalazi (TSH 2.842, FT3 3.78, FT4 13.14)
34 godine
Unaprijed hvala i srdačan pozdrav,
M.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niste naveli u kojim jedinicama su izražene vrijednosti.

Milenaa

Isprike, dostavljam jedinice;

FSH 6,1 IU/L
LH 6,9 IU/L
PRL 558 mIU/L
E2 42 pg/ml
Testosteron ukupni 0,14 ng/ml
Testirano 4 DC.

TSH2.842 mIU/L
FT3 3.78 pmol/L
FT4 13.14 pmol/L

Puno hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale, samo je prolaktin minimalno povišen. Savjetujem da za dva do tri mjeseca ponovite pretragu.

tana

Poštovani, moram na vađenje krvi 3.-5. dan ciklusa za hormonske pretrage, no ne znam kako odrediti 1. dan ciklusa ukoliko dobijem danas popodne ili navečer. Da li je to onda 1. dan ciklusa ili se uzima sljedeći dan? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Prvi dan je onaj kada krene krvarenje, bez obzira na doba dana.

Judita2333

Postovani,vadila sam hormone 2dc i nalazi su sljedeći: FSH 7.1(3.03-8.08),LH 7.7(1.80-11.78) i
Estradiol 163(77-921).Ono sto me zabrinjava iako su ref.vrijednostima je veća razina lh nego FSH a čitam da bi trebalo biti obrnuto.Menstruaciju imam redovitu,nemam krvarenja usred ciklusa(eventualno jednom do dva puta godišnje sto moj liječnik ne smatra problemom)i ovulacije redovno osjetim(ovaj mjesec sam je potvrdila i lh trakicom ako je to mjerodavno).Iza sebe imam jednu trudnocu ostvarenu odmah ali je nažalost rezultirala spontanim pobačajem u 10tt.Da li mi preporučate da još odradim neke nalaze,promijenim životne navike ili smatrate ovo dostatnim?
Unaprijed Vam se zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u redu. Nema potrebe za dodatnim pretragama, niti za terapijom.

Healy

Poštovani, imam 30 godina, radi problema sa začećem unatrag godine dana (pretpostavljena dijagnoza anovulacija, nedavni nalaz progesterona bio izrazito nizak) plus hipotireoza/Hashimoto, doktor me uputio na vađenje spolnih hormona (bio je 5. dan menstruacije) pa bih Vas molila za tumačenje nalaza? Najljepša zahvaljujem unaprijed!

Glukoza 5.3 mmol/L (4.4 - 6.4)
Inzulin 63.4 pmol/L (20.8 - 173.6)
TSH 0.14 mU/L (0.55 - 4.78)
LH 5.9 IU/L (Faze MC: Sredina folik. faze 2.1 - 10.9; Sredina MC 19.2 - 103; Sredina luteal. faze 1.2 - 12.9; Postmenopauza 10.9 - 58.6)
FSH 7.6 IU/L (Faze MC: Sredina folik. faze 3.9 - 8.8; Sredina MC 4.5 - 22.5; Sredina luteal. faze 1.8 - 5.1; Postmenopauza 16.7 - 113.6)
Testosteron 1.8 nmol/L (< 2.7)
Prolaktin 199 mIU/L (71 - 566; Postmenopauza 58 - 416)
Estradiol 149 pmol/L (Faze MC: Rana folik. faza 82 - 422; Sredina folik. faze 92 - 422; Ovulacija 118 - 1897; Sredina luteal. faze 134 - 903; Postmenopauza <93)
DHEAS 4.8 µmol/L (0.6 - 7.2)
SHBG 59.4 nmol/L (18.2 - 135.5; Postmenopauza 16.8 - 125.2)
FAI 3.0 % (0.7 - 10.9; Postmenopauza 0.2 - 6.8)
AMH 81.7 pmol/L (1.2 - 52.7)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem pregled endokrinologa. Treba regulirati hormone štitnjače.

Đosla

Poštovani,
Radila sam polne hormone, pa me zanima da li su u redu. Imam 36 godina, već dvije godine radim na začeću i još uvijek se ništa ne dešava.
Evo rezultata:
Estradiol 41 ng/L
LH 5,03 mIU/ml
Prolaktin 13,63 ng/mL
Slobodni tiroksin 0,99 ng/dL
Progesteron(PRG) 2,5 ng/mL
Tireotropni hormon(TSH) 2,128 mIU/ml
Folikulostimulirajući hormon(FSH) 12,42 mIU/ml

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bazalne vrijednosti su uredne (ako su rađene između 2. i 5. dana ciklusa), ali trebalo bi uraditi progesteron 21. dana ciklusa da se vid da li imate ovulaciju.

Judita2333

Puno Vam hvala na prethodnom odgovoru.Kako ste i sugerirali poslušala sam Vas.Liječnik me uputio da još izvadim progesteron i da nema potrebe da vise cackam ista.Naveo je da se isto vadi 7 dana nakon ovulacije sto spada sad u nedjelju.Da li mogu odraditi to u ponedjeljak,odnosno osmi dan a da rezultati budu vjerodostojni(unaprijed se ispričavam na svom matematičkom pristupu svemu,svjesna sam da medicina nije samo skup brojeva)?
Još jednom Vam hvala,blagoslovljeni Vam blagdani i svako dobro !
Srdačno Vas pozdravljam

Ivo Balenović, dr. med.

Možete uraditi i 8. dan.