Spuštena maternica

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da bi pomogle. Radi se o Kegelovim vježbama a kako se izvode malo pronjuškajte po internete.

Zurka123

Hvala dr od srca Vam na odgovoru. Jos da Vas pitam da li mogu imati normalne odnose ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete. Ništa se neće dogoditi.

Zurka123

Postovanje dr. Samo da vas pitam da li bi smjela raditi i druge vjezbe kao npr. trbusnjake? Da li ce mi to cemu smetati zbog spustene maternice? Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hoće: Jer na taj način povečavate intraabdominalni tlak i napinjete trbušnu stijenku i mišiće. Isti će izgurivati maternicu i mjehur čak i crijevo na niže.
Dakle to nije opcija.

babylips83

Postovani dr,

Danas sam imala ginekoloski pregled i izvjestaj ljekara je sljedeci:

spoljne genitalije b.o., uterus u avf, uredne velicine, neosjetljiv, PVU dug 1,5 cm, pokretan, adnexa obostrano b.o..

Mene brine duzina cerviksa, citala sam da u trudnoci to dovodi do spontanih pobacaja. Da napomenem da jos uvijek nisam radjala niti bila trudna nikad do sad, a radila sam PA prije 2 mjeseca i bio je II grupa i II stepen cistoce.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Nebi trebali imati nikakvih problema u trudnoći.

sajka89

Postovani dr,

Od cega nastaje zavaljena materica i kako da je vratim u prvobitni polozaj?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spuštena maternica je posljedica slabosti vezivnog tkiva, ligamenata i mišića dna zdjelice. Češća je kod žena koje su rađale. Liječi se operativnim putem, a moguće je i postavljanje vaginalnog pesara koji vraća maternicu u normalan položaj. Savjetujem pregled da se ustanovi stupanj prolapsa i najadekvatnija terapija.

Uporna122

Pozdrav . Može li vaše mišljenje jer trenutno nisam u mogućnosti da odem na pregled ... Imam problem sa spuštenom maternicom ne smeta mi pri hodanju , osjeti se na dodir da je vani , često sam mokra ...neugodnost pri odnosu ... Na prošlom pregledu kažu ako bi bilo vise trebalo bi podvezat ..šta vi mislite da li imate potrebe za time ..već godinu dana nemogu zanijeti da li je problem ta spustena maternica ili ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bez pregleda Vam ništa ne mogu reći. Ukoliko planirate trudnoću nikakav operativni zahvat nije preporučljiv. Položaj maternice nije uzrok neplodnosti.

Dovahkiin

Postovani

Imam 20 godina , hyimen mi nije probijen, u zadnje vrijeme mi se opustio a bio je stegnut i zasvrbi ponekad, mogu da ga vidim pri izlazu cim rasirim usne i nalazio se dublje nego sto je sada a takodje mi se materica sporije cisti ili zadrzava vaginalni iscjedak na hyimen-u ,samo me zanima:
-je li moguce imati spustenu matericu ili zadobiti infekciju iako nisam nikad imala odnose ?
-je li moguce da se hyimen raspada? Ako jeste,hoce li ostati na mjestu ili ce se skroz raspasti...
-mozete li mi navesti razlog sto bi se desavalo ovo sto sam vam navela na pocetku teksta?
Takodje imam ponekad bolnu menstruaciju,bolovi su jaki kao da me boli bubreg ili ipak zbog menstruacije me zaista zaboli bubreg?

Unaprijed Hvala na vasem vremenu i trudu i ovim putem se izvinjavam na predugom tekstu
Srdacan pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom da imate 20 godina sigurno nemate spuštenu maternicu. Genitalnu upalu ne možete imati budući da niste imali odnose. Himen se neće raspasti sam od sebe. Ukoliko imate bolne menstruacije možete koristiti neki od nesteroidnih antireumatika (Brufen, Ketonal, Ibuprofen) tijekom krvarenja, ili se javiti liječniku radi oralne hormonske kontracepcije, koja osim što štiti od neželjene trudnoće smanjuje bolnost i obilnost menstruacije.

Danicica777

Postovani Dr imam dva pitanja,
Naime vec par meseci pijem Seroxat, pre tri meseca sam prestala da pijem pilule Midiana koje sam pila godinama, prvi ciklus bez njih kasnio je 4 dana drugi 16 dana a sada vec treci kasni 7 dana. Da li je to ok pojava uz Seroxat? Drugo pitanje idem na more za par dana i verujem da ce tada menstruacija doci, pre su mi tamponi bili resenje ali sada ne znam kako da se ponasam jer mi je od porodjaja materica ostala skroz nisko, grlic mi je u ravni sa ulazom u vag.kanal. da li smem i da li ce tampon uopste stajati? Nemam pojma sta da radim sada? Imam 25god i dr mi je rekao operacija tek nakon druge druge trudnoce. Hvala puno unapred.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguća nuspojava seroxata su neredovite menstruacije i kašnjenje menstruacije. Moguć je i izostanak menstruacije, ali i pojačana krvarenja. Bez obzira što vam je maternica spuštena možete koristiti tampon. Najgore što se može desiti je da ispadne.