Trombofilija

Buba 5

Poštovani,
Imala sam dva spontana pobačaja,prvom se nezna razlog,drugi je bio mola hidatidosa,oba negdje u 11-om ili 12-tjednu. Dijagnosticiran mi je septum,urađena je histeroskopija,na kontrolnom pregledu nakon zahvata-sve uredno. Zatim sam upuićena na testiranje na trombofiliju i nalaz je slijedeći: genotip 4g/4g u genu za PAI-1, HOMOZIGOT i MTHFR HETEROZIGOT, s urednom koncentracijom HC, uredne kaogulacije, FVL negativan,kao i mutacije i protrombina. Molila bih Vaše cijenjeno mišljenje o planiranju slijedeće trudnoće? Hoću li morati biti na heparinu,da li bi trebalo mirovati i da li treba prije trudnoće započinjati sa kakvom terapijom? Molim Vas još jednom da mi to sve laički pojasnite. Najlijepše zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako prekoncepcijski folnu kiselinu i aspirin. Kad zatrudnite svakako tijekom cijele trudnoće niskomolekularni heparin.

dukarich

Postovanje!
Imala sam spontani pobacaj (ucinjena kirataza 03.10.2012.) u 9.tjednu trudnoce, preciznije 8+5.
Dijagnoza missed ab. Srce je prestalo kucati.
Danas mi je stigao nalaz za trombofiliju,pa bi voljela da mi to malo pojasnite.

Polimorfizam 4G/5G na polozaju 675 u inhibitoru plazminogen aktivatora tip1 (PAI-1):
-prisutan 5G polimorfizam na oba alela.
(ostalo je negativno)

Zanima me sto ce biti u narednim trudnocama,koje pretrage napraviti? Sve pretrage obavljam privatno zato jer nasi lijecnici ne daju uputnice za takav tip pretraga nakon jednog pobacaja. Osobno,meni je bio dovoljan razlog da se pokrenem.

P.S. trenutno sam na kontracepcijskim pilulama Lyndinette 20,koje sam pocela piti pocetkom prve menstruacije nakon kiretaze ( 03.11.2012.).
Mislite li da bi ih trebala prestati uzimati?

Unaprijed zahvaljujem!
Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, pilule svakako nastavite uzimati dalje.
Klinički relevantni genotipovi polimorfizma gena PAI 1 su 4G/4G i 4G/5G . Vaš status je 5G/5G ne spada u skupinu sa povećanim rizikom od spontanog pobačaja.
Dakle trombofilija nije kriva za spontani pobačaj.

dukarich

Predpostavljam da bi se onda morao raditi i kariogram oba partnera,odnosno senzibilizacija,spremiogram itd.
Neki mi govore da ne idem toliko daleko, ali ja bi htjela svakako sve istraziti prije novog pokusaja,ne bi voljela da se to ponovi,ako je to moguce,naravno.
Isto tako moram napomenuti da sam RH negativna (0-), suprug je pozitivan (A+) i da sam nakon kiretaze primila Rhogam.
Imate li koji savjet u vezi pretraga,na sto da se baziramo?
Mislite da ovakav nalaz nije uzrok?

Malo sam uplasena radi pilula i ovakve dijagnoze,mozda bi trebalo izvaditi i koagulaciju? Sto Vi mislite? Svaki savjet je dobrodosao.

Suprug (24) i ja (22) smo vrlo mladi i reklativno zdravi,ovakav splet okolnosti je djelovao jako lose na nas.

Hvala Vam puno!
Postovanje i lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nikakvu dodatnu obradu nakon jednog spontanog pobačaja nije potrebno raditi.
To su algoritmi medicinske struke. O trombofiliji kao što sam vam rekao.
Moj savjet je pauza od 4-6 mjeseci prije iduće trudnoće te folna kiselina pretkoncepcijski.

dukarich

Puno hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

kikica91

Postovani

Radila sam nalaz za trimbofiliju pa bi htjela da mi kazete jesam li za heparin ili je uredan nalaz.... Ja sam izgubila 2 bebe. Prvu u 17tj nakon amniocinteze, na kraju se utvrdilo da sam imala ureoplazmu pa je ina samo izazvala to... A drugu u 9tj srceko je stalo... da napomenem ja sam krvna grupa A- i svaki put sam primila rhogam. A muz je 0+

Evo nalaza:

Faktor V Leiden normalan tip
Faktor II protrombin normalan tip
MTHFER (C677T) homozigot (mutacija)
PAI-1(4G/5G) homozigot 4G

Antitrobin III 1.07
Protein C 1.25

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan nalaz.

kikica91

Postovani doktore

Danas sam se javila sa nalazom u petrovu i doktorica mi je rekla da moram uzimati folnu kiselinu i jos neke tablete... a kada bude zacece da se javim za niskorizicni heparin.... pitala sam je dali moram to ipak uzimati rekla je da nebi morala, ali posto sam izgubila trudnocu prvu i 17tj da moram..??? Reci te mi ako je nalaz u redu zasto sad odjednom heparin??

kikica91

Postovani doktore

Danas sam se javila sa nalazom u petrovu i doktorica mi je rekla da moram uzimati folnu kiselinu i jos neke tablete... a kada bude zacece da se javim za niskorizicni heparin.... pitala sam je dali moram to ipak uzimati rekla je da nebi morala, ali posto sam izgubila trudnocu prvu i 17tj da moram..??? Reci te mi ako je nalaz u redu zasto sad odjednom heparin??

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je više radi prevencije zbog pobačaja. Postupite tako.

Dragić

Poštovani, nakon mrtvorođene bebe u 35. nedjelji trudnoće u oktobru, radila sam MTHR i PAI prije 10 dana i nalaz je sljedeći:

Metilentetrahidrofolat reduktaza (MTHFR; C677T) Detektovana Heterozigotna mutacija

Plazminogen Aktivator Inhibitor-1 (PAI-1) 4G/4G genotip (Homozigot)

Kakvu terapiju trebam uzimati prije sljedeće trudnoće i u trudnoći?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Heparin.Sugeriram i ostale nalaze koji se rade u tromofiliji (vidite gore)

Dragić

Hvala na odgovoru. Još samo jedno pitanje. Koliko je rizična trudnoća sa ovim mutacijama i da li uz odgovarajuću terapiju mogu bez problema iznijeti trudnoću bez rizika za zrdavlja mene i bebe?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je to jedini uzrok svakako da tom terapijom povećavate šansu da je iznesete do kraja i da sve bude u redu.

vanilija4

Pozdrav,poštovani prosle godine u 9 mjesecu sam imala missed ab u 9 tj trudnoce. Obavila sam pretrage koje su mi preporucili svi su u redu osim jednog koji me malo zbunio. To je za trombofiliju. Faktor V Leiden (r506q) normalan tip
Faktor ll protrombin (G20210A) normalan tip
MTHFR(C677T) HOMOZIGOT (MUTACIJA)
PAI-1(4G/5G) HETEROZIGOT 4G/5G.
Mene zanima posto planiram trudnocu trebam li biti zabrinuta zbog toga. I hocu li trebat heparinsku terapiju. Da napomenem imam djete od 6 i pol godina zdravo.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
obzirom na mutaciju na MTHFR genu preporučio bih heparinsku terapiju u idućoj trudnoći.

Eva333

Poštovani,
2015 u tri navrata radila IVF bez uspjeha
2016 spontano zanijela ali taj i potom još 2 -ukupno 3 miss ob
Kod posljednjeg provođena heparinska terapija(od otkucaja 7tj a miss ob bio u 9 tj.)
Radila nalaze trombofilije
FaktorV nema mutacije
Faktor Ii nema mutacije
MTHFR heterozigot(mut/wt)
PAI-1 prisutan 4G poliformizam na oba alela

KOALUGACIJA
antitrombin 0.91
protein c. 0.94
put proteina c 1.20
lupus antikoalugant neg

Kariotipovi uredni

Svi hormoni su mi uredni

Molila bih Vas za iskreni savjet jer se pripremam na ponovni IVvF a gin.opće prakse smatra da nema smisla buduci da sam vec u 44-godini(tek sam u 40-oj počela s pokušajima)

Unaprijed zahvaljujem