Trombofilija

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, testovi za trombofiliju su uredni. Iskreno, veći problem je Vaša dob.

Eva333

Hvala Vam na brzom odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

M
Nema na čemu.

Marta21

Poštovani,
Zanima me da li su dole navedeni nalazi uredni, te da li je u slijedećoj trudnoći ili prije nje potrebna terapija niskomolekularnim heparinom.
PV - uredan
APTV - 22,2 (24,0 - 33,0)
Fibrinogen - 4,7 (1,8 - 4,1)
FVIII - uredan
FXIII - 1,40 (0,70 - 1,40)
Lupus antikoagulant - negativan
FXII - uredan
C3 - uredan
C4 - uredan
Feritin - 8,6 (15,0 - 150,0)
Nije dokazana prisutnost PNH klona kao niti mutacija JAK2
PAI-1 - heterozigot 4G/5G
MTHFR - utvrđen homozigot(CC) za polimorfizam C667T i heterozigot(AC) za polimorfizam A1298C
FII - G/G homozigot divljeg tipa
FV Leiden -G/G homozigot divljeg tipa
Protein C - uredan
Protein S - uredan
IgG - negativan
IgM - negativan
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pošto ste heterozigot za PAI1, te homozigot za polimorfizam MTHFR, trebalo bi razmisliti o heparinu i posavjetovati sa hematologom u slučaju trudnoće.

dunja.dunja

Poštovani doktore, zanimaju me rezultati testova na teombofiliju, pa ako bi mi mogli reći, s ovakvim nalazima... Mogu li koristiti kontracepciju i kako će ovi nalazi utjecati na eventualnu trudnoću jednog dana. Dijagnoza mi je PCOS.

***MOLEKULARNA ANALIZA TROMBOFILNIH FAKTORA***

Faktor V = Normalan alel (+) / Heterozigot (-) / Mutirani alel (-)
Faktor V Leiden G1691A = Normalan alel (+) / Heterozigot (-) / Mutirani alel (-)

Protrombin (II) = Normalan alel (+) / Heterozigot (-) / Mutirani alel (-)
Protrombin (II) G20210A = Normalan alel (+) / Heterozigot (-) / Mutirani alel (-)

MTHFR 677C = Normalan alel (-) / Heterozigot (+) / Mutirani alel (-)
MTHFR 677T = Normalan alet (-) / Heterozigot (+) / Mutirani alel (-)

MTHFR 1298A = Normalan alel (+) / Heterozigot (-) / Mutirani alel (-)
MTHFR 1298C = Normalan alel (+) / Heterozigot (-) / Mutirani alel (-)

PAI-1 4G/5G:
homozigot 4G/4G = Normalan alel () / Heterozigot () / Mutirani alel (+)
heterozigot 4G/5G = Normalan alel () / Heterozigot (-) / Mutirani alel ()
homozigot 5G/5G = Normalan alel (-) / Heterozigot () / Mutirani alel ()

Mišljenje: Ispitanica posjeduje normalan tip gena koji kodiraju faktor koagulacije V, Faktor II, protombin i enzim MTHFR A1298. Hemozigot je za mutaciju PAI-1 4G/4G, a heterozigot za MTHFR C677T.

***NALAZ TESTOVA KOAGULACIJE***

Protrombinsko vrijeme = 1.22 (0.70-1.40)
Protrombinsko vrijeme INR = 0.92 INR
Aktiv. parc. teomboplastinsko vrijeme = 28.70 s (25.00-40.00)
Aktiv. parc. tromboplast. vrijeme - R = 0.88 (0.80-1.20)
Fibrinogen = 3.91 g/L (1.80-4.00)
Antitrobin III = 1.03 (0.75-1.25)
Protein C = 1.10 (0.70-1.40)
Protein S = 100.4 % (50.00-130.00)
APCR [1/1] = 5.02 1/1 (>1.80)
Lupus antikoagulant probir = 33.99 s (31.00-45.00)

***ODJEL ZA SPECIJALNU BIOKEMIJU I LABORATORIJSKU IMUNOLOGIJU***

aCL-IgM (s) = <2 U/ml (negativna <12 / pozitivna >12)
anti-Beta-2-GPI IgG (s) = 10.52 RU/mL (negativna <20 / pozitivna > 20)
aCL- IgG (s) = 2.14 U/mL (negativna <12 / pozitivna >12)
anti-Beta-2-GPI IgM (s) = 20.00 RU/mL (negativna <20 / pozitivna >20)

***HORMONI I TUMORSKI BILJEZI***
- rađeno 3 dan ciklusa nakon uzimanja Duphastona.

T3 - 2.66
fT4 - 16.7
TSH - 2.21
Prolaktin - 344.1
FSH - 7.0
LH - 16.8
Estradiol - 141.7
DHEA-S - 6.82
Testesteron - 2.54
SHBG - 34.0
FAI - 7.47

Hvala Vam na odgovorim.
Srdačan pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste homozigot za mutaciju PAI 1 4G/4G imate blago povišen rizik za tromboemboliju. To ne znači da će do nje doći, nego samo da je rizik nešto veći. To neće utjecati na trudnoću. Kontracepciju možete koristiti.

tamarakata

Posrovani..radila sam nalaz trombofilije zbog 2 pobacaja, rezultat je sljedeci
Faktor V -normalan tip
Faktor II - normalan tip
MTHFR (C677T) -heterozigot
PAI-1 - heterozigot4G/5G

Da li je potrebna heparinska terapija u sljedecoj trudnoci?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija nije potrebna.

Župa

Poštovani,

Izgubila sam bebu u 24tt. Suprug i ja smo bili na genetskom savjetovanju i receno nam je da moram napraviti test na trombofiliju jer na obukciskom nalazu od djeteta su nasli pocetak trombofilije,te da se ujedno vidi da li sam ja sklona trombofiliji i da se sprijeci da ponovno ne dode do toga.
Nikada se nisam susrela sa tombofilijom te uopce ne znam koje sve testove moram raditi jer je sama trombofilija opsirna.
Molim vas ako mi mozete napisati sta se sve podrazumjeva pod te testove za trombofiliju da znam reci svojoj dr jer ona me poslala na hematologiju a ja mislim da to nije to.

Župa

ali oke i to trebam napraviti.
Zanima me i molim vas kaj treba pisat na uputnici za trombofiliju da sutra mogu ponovo traziti?kakve sve testove moram napraviti da vidim da li cu morati koristiti heparin ili ne? Te da li sam trombofilijo sklona i da li sam je nasljedno dobila... POMOZITE
Unaprijedd hvala od srca!!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, testiranje se radi u zavodu za transfuziju krvi. Genetički biljezi trombofilije su: Faktor V Leiden (mutacija A1691G), Faktor II protrombin (mutacija G20210A), MTHFR – metilentetrahidrofolat reduktaza (mutacije C677T i A1298C), PAI-1 – inhibitor plazminogen aktivatora 1- polimorfizam 4G/5G. Dovoljno je na uputnicu napisati testiranje na trombofiliju.

Župa

Hvalaa na brzom odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.