Trombofilija

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredan nalaz.

anee_6

Poštovani,

poslije gubitka djeteta u 24. tjednu rađena mi je između ostalih nalaza, na moje inzistiranje, i analiza gena za trombofiliju:

Faktor II (G20210A) - G/G Homozigot divljeg tipa
MTHFR - nije rađen
PAI-1 (5G-4G) - 4G/4G Mutirani homozigot

Faktor VIII 174 (ref interval 70-150)
Protein C 150 (ref interval 70-140)

Antitrombin, Faktor V i Faktor IX su uredni.

Molim Vas mišljenje vezano za nalaz i uzimanje heparina u idućoj trudnoći ili bilo kakvih lijekova prije trudnoće?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba heparin.

AndreaDeja

Poštovani

Nakon gubitka prve trudnoće učinjene su pretrage na trombofiliju,dijagnoza je sljedeća:MTHFR homozigot,PAI-I heterozigot4g/5g.Terapija je fragmin 5000 do kraja trudnoće.Dali s obzirom na dijagnozu bi trebalo terapiju povećavati kad trudnoća bude veća i koje pretrage se rade za vrijeme terapije da se vidi dali terapijua djeluje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Terapija je cijelo vrijeme ista. Za detalje savjetujem da konzultirate hematologa.

Eva1

Poštovani,

jesu li mutacije Faktor 5 Leiden heterozigot i MTFFR C677T heterozigot za liječenje heparinom u trudnoći?

Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za faktor V da.

nellly

Postovani
Prije 5 godina u 39-om tjednu trudnoće, iz uredne trudnoće rodila sam mrtvorođenče, po obdukcijskim nalazima zdravo. Vidljiva tri čvora (ugruška) na pupčanoj vrpci. Nakon tri mjeseca nova trudnoća i zdrava muška beba rođenda sa punih 37 tjedana. U ožujku 2015. godine rodila sam po treći put, iz navodno uredne trudnoće, na samom porodu (ponovno 39 tjedan) beba opet umire, na obdukciji vidljiv ugrušak u pupčanoj vrpci. Obe mrtvorođene bebe su bile razvijene i imale su preko 4kg.

Prije par tjedana sam napravila pretrage na trombofiliju na vlastito inzistiranje. Nalazi su sljedeći:

Normalan tip gena za faktor V
Normalan tip gena za faktor II
Heterozigotni tip gena CT
Insercijski polimorfizam 4G/5G
Insercijsko delecijski genotip ID

Molim Vas da mi protumačite nalaze, da li se usuditi na sljedeću trudnoću i uz koju terapiju, te da li uz neku terapiju postoji mogućnost ponavljanja gubitka bebe?
Unaprijed hvala na Vašem odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalazi su vam normalni. Nije stvar u trombofiliji. Svakako konzultirajte i hematologa prije trudnoće ali napravite i drugu obradu; ogtt, tsh, acl, ana i dr.

Mmiinnaa123

Postovani,
U prvoj trudnoci je bio zastoj u rastu i beba je rodena mala.
Zbog toga je radena pretraga na trombofiliju ciji su slijedeci rezultati:
FV normalan tip gena
FII heterozigotni tip gena
MTHFR heterozigotni tip gena (CT)
PAI-I insercijski polimorfizam 5G/5G
ACE insercijski genotip (II).
Da li u slijedecoj trudnoci treba terapija heparinom?

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba.

Nikyrich

Pozdrav!! Radila sam test na trombofiliju poslije spontanog u 7 tj trudnoće.. A nalaz glasi ovako sve normalan tip.. A pai-1 homozigot 5g dal je to u redu il sam kandidat za heparin?? LP

Nikyrich

Poštovanje zanima me sljedeće poslije spontanog u 7tj trudnoce sam radila test na trombofiliju nalaz je ovakav:
Faktor v leiden(R506Q) normalan tip
Faktor ll protrombin (G20210A) normalan tip
MTHFR (C677T) normalan tip
Pai-1 4g/5g homozigot 5g..
Dal sam kandidat za heparin? Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste.

Nikyrich

Poštovanje!!
Kažete nisam za heparin neki kažu da imam neku mutaciju.. i da moram napravit još neke nalaze protein c i s. Antitrombin.. antikardiolipinska protutjela.. itd.. lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.

karmen77

Postovani..
Pokusavam ostati trudna i radila sam nalaze za trombofiliju
Normalni tip gena faktor V
Normalni tip gena faktor II
Heterozigotno tip gena (CT)
Delecijski genotip(4G/4G)
Insercijsko-delecijski genotip(ID)
Trombofilija???
Andol prije trudnoce??
Heparin??
Hvala..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne treba terapija.

Mimica79

Radila sam faktore za trombofiliju zbog pobacaja u 5 mesecu sa blizanackom trudnocom i rezultata je sledeci:
-homozigot za faktor II(oba alela normalna)
-heterozigot za MTHFR(jedan normalan a jedan mutirani alel)
-homozigot za faktor V(oba alela normalna)
-homozigot za PAI-1(oba alela su normalna 5G-5G)
Da li je potrebna neka terapija u mom slucaju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba.