Trombofilija

v.alfa

Poštovani,
Poštovani, poslije 2 spontana u 8 i 9. tjednu rađena mi je između ostalih nalaza i analiza gena za trombofiliju koja glasi,
Faktor V - normalni tip gena za faktor V
Faktor II - normalni tip gena za faktor II
MTHFR - normalni tip gena (CC)
PAI-I - insercijsko-delecijski genotip 4G/5G
ACE - insercijsko-delecijski genotip (ID)
Smatrate li da mi je potreban heparin u narednoj trudnoći ili se pak radi o nekom složenijem problemu?
Samo da napomenem da su obje trudnoće bile blizanačke.

Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba.

Lara84

Poštovani,

poslije gubitka djeteta u 39. tjednu rađena mi je analiza gena za trombofiliju i to na sljedeće mutacije:
MTHFR --> C6777
PAI-1 --> 4G/5G
MTHFR --> At298C
Factor-XIII --> v34L
Factor-Il Prothrombin --> G2O2TOA
Factor-V Leiden --> G1691A

Analizom je ustanovljeno prisutstvo mutiranog homozigota na lokusu PAI-1.

Molim Vas ako bi ste bili ljubazni da mi kažete da li je taj PAI-1 mogao dovesti do gubitka djeteta u 39 tjednu?
Ako jeste šta bi ste savjetovali da se uključi u terapiju za sljedeću trudnoću?
Možete li mi preporučiti koje nalaze bi bilo potrebno još uraditi da se opet isto ne bi ponovilo?

Unaprijed hvala na odgovoru!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o trombofiliji, no ne možete na osnovu toga zaključiti da je do smrti ploda došlo zbog toga.
Prije iduće trudnoće savjetujem pregled hematologa, jer je on taj koji će preporučiti još neke koagulacijske faktore te odrediti terapiju za iduću trudnoću,.

belita

Poštovani, imam sljedeći nalaz molekularno- genetičke analize MTHFR : GENOTIP C677T: CC, GENOTIP A1298C: AA. Tumačenje: Analizom DNA utvrđen je homozigot (CC) za polimorfizam C677T i homozigot (AA) za polimorfizam A1298C. Što to znači za buduću trudnoću? Ostali nalazi za trombofiliju još nisu gotovi.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Po ovome ne treba profilaksa u trudnoći, no pričekajte sve nalaze.

astojanovic

Poštovani, poslije spontanog u 26. tjednu rađena mi je između ostalih nalaza i analiza gena za trombofiliju koja glasi,
Faktor V - normalni tip gena za faktor V
Faktor II - heterozigotni tip
MTHFR - heterozigotni tip
PAI-I - homozigotni mutirani 4G/4G
Kakve terapije se preporučuju u ovom slučaju? Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Potrebno je napraviti i ostale faktore koagulacije. No prema opisanom mislim da ste za heparinsku profilaksu u idućoj trudnoći.

belita

Poštovani, da li je mutacija PAI 1 4g/5g indikacija za bilo kakvu terapiju antikoagulansima u trudnoći?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Homo ili heterozigot?

belita

Heterozigot

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nužna bi bila terapija heparinom nakon dokaza vijabilnosti ploda.

mermaid

Pozdrav, molim Vas možete li mi reći imam li trombofiliju ili ne? Hvala

Faktor V Leiden (R506Q) - normalan tip
Faktor II protrombin (G20210A) - normalan tip
MTHFR (C677T) - normalan tip
PAI-I (4G/5G) - homozigot 4G

Dejan Šakoronja, dr. med.

Na osnovu ovih par faktora, nemate.

kikikiki

Posle dve neuspele trudnoce u ranom periodu 8-9 nedelja koje su se zavrsile kiretazom, rađena su ispitivanja na trombofiliju, rezultat je:
Protrombin II - homozigot za normalan alel,
Faktor V (laiden V) - homozigot za normalan alel,
MTHFR - heterozigot alel visokog rizika,
PAI-1- homozigot za visokorizični alel 4g/4g.
Da li je potrebna terapija pre trudnoce i tokom trudnoce, i koja terapija?
Hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Potrebnu su i drugi testovi. Ako je suditi prema ovome, heparin kad ostanete trudna.

Decapitare

Poštovanje,

nakon 2 spontana u razmaku od godinu dana, 6+4 i 9+2, supruga je napravila testove na trombofiliju, koagulogram i hormone. Rezultati su:

Homocistein (i): 5,6 μmol/L - ref. interval: do 15
Antikardiolipinska antitijela IgG (c): 1,1 GPL-U/ml - ref. interval: <10 negativno
Antikardiolipinska antitijela IgM (c): 4.3 MPL-U/ml - ref. interval: <10 negativno

Faktor V Leiden (R506Q) - normalan tip
Faktor II protrombin (G20210A) - normalan tip
MTHFR (C677T) - heterozigot
PAI-1 (4G/5G) - heterozigot 4G/5G

Protrombinsko vrijeme: 1,06 - ref. >0,7
Protromb. v. INR: 0,98 - ref. 2,00-3,50
Aktiv. parc. tromboplast. v.: 29,56 - ref. 21,40-32,20
Aktiv. parc. tromboplast. v. - R: 1,09 - ref. 0,80 - 1,20
Fibrinogen: 2,50 - ref. 1,80-3,50
Protein C: 1,10 - ref. 0,65-1,40
Protein S aktivnost: 0,80 - ref. 0,58-1,27
Agregacija Trombocita - ADP: 69 - ref. 38-65
Trombociti: 292 - ref. 156-424
Lupus antikoag. probir: 32,31 - ref. 30,50-40,60

Folitropin (FSH) 6,5
Lutropin (LH) 2,4
Prolaktin (CLIA, BC) 423,8
Testosteron (CLIA, BC) 1,4
Estradiol (CLIA, BC) 304

Test na spolno prenosive bolesti kod oba partnera uredan, spermiogram uredan. Ne znam koliko je bitno, ali i krvne grupe su nam istog RH faktora, ona 0+, ja B+.
Molim savjet za iduću trudnoću, odnosno je li supruga kandidat za heparinsku terapiju ili samo andol ili nesto trece?

Hvala i lijepi pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, heparinska terapija neće biti potrebna.

Decapitare

Poštovani,

zahvaljujem na brzom odgovoru, ali zamolio bih Vas kratko pojašnjenje. Među prvim postovima odgovorili ste pacijentici koja ima iste rezultate kao i moja supruga:

Faktor V Leiden (R506Q) - normalan tip
Faktor II protrombin (G20210A) - normalan tip
MTHFR (C677T) - heterozigot
PAI-1 (4G/5G) - heterozigot 4G/5G

kako će joj biti potrebna heparinska terapija, dok nama kažete da neće biti. Malo smo zbunjeni, odnosno što je uvijet (možda od ovih dodatnih pretraga) da mthfr i pai-1 heterozigoti trebaju odnosno ne trebaju heparin?

Hvala na objašnjenju.
LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, oprostite što sam previdio da ste u anamnezi naveli dva spontana pobačaja. Bio sam koncentriran na nalaze. Polimorfizam 4G/5G u predviđanju tromboze je sporan, a samo homozigoti (što gospođa nije) za mutaciju na genu MTHFR imaju povećanu sklonost trombozi. Dakle upitan je samo polimorfizam 4G/5G. Obzirom na pobačaje u anamnezi trebalo bi razmisliti o terapiji iako je povezanost trombofilije i uteroplacentarne tromboze koja dovodi do pobačaja kontroverzna.