Tumacenje nalaza hormona

Lolypop100

Šaljem dodatne informacije u slučaju da je potrebno.
TSH 2,49 mIU/L (0,35 - 4,94)
FSH 4,0 IU/L (Folikularna faza 3,0 - 8,1)
LH 3,5 IU/L (Folikularna faza 1,8 - 11,8)
Prolaktin 440,3 mIU/L (108,8 - 557,1)
Ukupni testosteron 1,26 nmol/L (0,48 - 1,85)
Estradiol 117 pmol/L (Folikularna faza 77,1 - 921,2)
SHBG 80,5 nmol/L (19,8 - 155,2)
Indeks slobodnih t. 1,6 % (0,7 - 8,7)
DHEA-S 10,4 µmol/l (3,6 - 11,1)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granici normale. Savjetujem da odredite vrijednost progesterona 21. dana ciklusa. Na taj se način može ustanoviti da li imate ovulaciju.

ana1991

Poštovani,

Nakon 2 godine pokušavanja nije došlo do trudnoće pa smo muž i ja krenuli sa pretragama. Meni je 29, njemu 30 godina.
Njegov spermiogram je uredan, normozoospermia.

Moji nalazi su sljedeći (izvađeni 4 dan ciklusa):

BIOKEMIJA
Feritin 162 ng/mL (13-150) H
CA 125 43.3 kIU/L (0-35) H

HORMONI I VITAMINI
25-hidroksi vitamin D 70.4 nmol/L (preporučeno >75)
LH 5.44 IU/L (2.4-12.6)
FSH 5.2 IU/L (3.5-12.5)
Prolaktin 514 mIU/L (102-496) H
Estradiol 274 pmol/L (98.1-571)
SHBG 129 nmol/L (26-110)
Ukupni testosteron 0.958 nmol/L (0.29-1.67)
DHEA-S 5.75 μmol/L (2.68 - 9.23)
Androstendion 6.60 nmol/L (1.05 - 8.38)
AMH 15.30 pmol/L (4.11-58.0)
AMH 2.14 ng/mL
TSH 2.030 mIU/L (0.5-5.1)

Papa test i brisevi uredni.

Ginekologica mi je na pregledu početkom devetog mjeseca ove godine primjetila cistu od 1cm na lijevom jajniku zbog čega sumnja na endometriozu (ponovit ću pretragu za CA 125 jer je vađen za vrijeme menstruacije).
Na osnovu ovih nalaza dobila sam kao terapiju vitamin D kapi kako bi se vrijednosti tog vitamina povećale. Ono što me iznenadilo je to što sam dobila i Femara tablete za stimulaciju ovulacije da ih pijem u idućem ciklusu pa da dođem na ultrazvuk 8 dana ciklusa.
Molila bih Vas kratki komentar na nalaze i odgovor na pitanje je li se moglo još nešto izvaditi ili obaviti koje pretrage prije nego krenem piti tablete za stimulaciju ovulacije?

Hvala i lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi su u granicama normale. Ca 125 je uobičajeno povišen za vrijeme menstruacije, a vrijednosti vitamina D će se normalizirati na terapiju. Budući da dvije godine pokušavate trudnoću (uz normalan spermiogram), predložio bi ispitivanje prohodnosti jajovoda (sono HSG)

diesel

Poštovani,
imam 39 god, nisam rađala, imam endometriozu (ciste).
Molim vas komentar nalaza, posebno - koliko je opasan visok estradiol?
Šanse za trudnoću su minimalne, pretpostavljam?
Hvala

AMH 0.3 AMH 0.3 pmol/L
TSH 2.79 mU/L 0.27 - 4.20

estradiol 723.60 pmol/L
žene folikularna faza 46.00 - 607.00

LH 12.96 IU/L
ž.folikularna f. 2.4 - 13

FSH 10.34 IU/L
ž.folikularna f. 3.5 -12.5

Vitamin D, 51.2 (25-OH)D nmol/L
Preporuka: 50.0 - 200.0

glukoza * 5.4 ( o ) mmol/L 4.4 - 6.4
kolesterol * 8.2 ( ) > mmol/L preporuka < 5,0
HDL-kolesterol * 1.6 ( o ) mmol/L ž preporuka > 1.2
LDL-kolesterol 5.8 ( ) > mmol/L preporuka < 3,0
VLDL-kolesterol 0.8 ( ) > mmol/L 0.1 - 0.5
trigliceridi * 1.8 ( ) > mmol/L preporuka < 1.7
index ateroskleroze (S) 4 ( o ) 1 - 5
kalij * 3.3 < ( ) mmol/L 3.9 - 5.1
natrij * 137 (o ) mmol/L 137 - 146
kalcij * 2.24 ( o ) mmol/L 2.14 - 2.53
magnezij * 0.73 (o ) mmol/L 0.65 - 1.05
željezo * 9 (o ) μmol/L 8 - 30

eritrociti * 3.98 (o ) 10e12/L 3.86 - 5.08
hemoglobin * 119 (o ) g/L ž 119 - 157
hematokrit * 0.365 (o ) 0.350 - 0.470
MCV * 91.7 ( o ) fL 83.0 - 97.0
MCH * 29.9 ( o ) pg 27.4 - 33.9
MCHC * 326 ( o ) g/L 320 - 345
distr. eritro. * 12.7 ( o ) % 9.0 - 15.0
trombociti * 186 (o ) 10e9/L 158 - 424
MPV * 9.8 ( o) fL 6.8 - 10.4
leukociti * 6.3 ( o ) 10e9/L 3.4 - 9.7
neutrofili * 56.3 ( o ) % 44 - 72
# 3.52 ( o ) 10e9/L 2.06 - 6.49
limfociti * 32.3 ( o ) % 20 - 46
# 2.02 ( o ) 10e9/L 1.19 - 3.35
monociti * 6.9 ( o ) % 2 - 12
# 0.43 ( o ) 10e9/L 0.12 - 0.84
eozinofili * 4.0 ( o ) % 0 - 7
# 0.25 ( o ) 10e9/L 0.00 - 0.43
bazofili * 0.5 ( o ) % 0 - 1
# 0.03 ( o ) 10e9/L 0.00 - 0.06

Prepisala sam sve, isprike ako je previše.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti estradiola variraju tijekom ciklusa, te se povisuju prema sredini i kraju ciklusa. No, kod Vas je smanjena razina AMH, što ukazuje na smanjenu plodnost. AMH je glikoprotein čije vrijednosti koji izravno ovise o broju preostalih folikula (jajnih stanica) u jajniku. Kako se broj folikula (jajnih stanica) jajnika smanjuje s dobi, istodobno se smanjuje i razina AMH, što nam služi kao jedan od pokazatelja preostale rezerve jajnika.

diesel

Ovo su nalazi (tek) 2 dan ciklusa zato me brine visina estradiola, postoji li kakva terapija za to? Hvala.

diesel

S obzirom da je ovo estradiol 2. dana ciklusa je li onda ipak previsok? Postoji li terapija za to? Hvala na mišljenju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, povišena razina estradiola može biti povezana s povećanim udjelom masnog tkiva (estrogeni nastaju iz kolesterola), prehrani s previše masnoća, te prekomjernom konzumiranju alkohola. Ne postoji terapija, ali regulacija tjelesne težine pomaže uspostavi hormonske ravnoteže.

lotus996

Poštovani, već 4 mjeseca mi traje posljednji ciklus. I ranije sam imala neredovne cikluse i imam 24 godine. Uradila sam laboratorijsku analizu . Analize sam radila kada nisam imala mjesečnicu. LH 20.45 mIU/mL, progesteron 0.703 nmol/L ,
Prolaktin 554.3 µIU/mL , Estradiol 191.6 pmol/L i FSH 5.75 mIU/mL.
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazima (nizak progesteron) radi se o anovulatornom ciklusu - izostala je ovulacija. Javite se liječniku radi terapije kojom će se potaknuti krvarenje.

Black08

Poštovani,
26 mi je godina i skoro 10 godina uzimala sam kontracepcijske pilule. Krajem prošle godine odlučila sam prestati s korištenjem zbog povišenog kolesterola te kako bih vidjela kako će mi tijelo reagirati te kakav će mi biti ciklus. Zadnju pilulu popila sam 5.11., nakon toga je nastupilo krvarenje (9.-14.11.) Sljedeći mjesec dobila sam menstruaciju 17.12. te od tada više nisam dobila menstruaciju. Bila sam na pregledu kod ginekologinje i vađenju hormona te su nalazi sljedeći:
UZV uterus 5.03x1.87 cm, endometrij 4.0 mm, DO 3.01x1.47 cm, LO 3.21x1.70 cm, oba guste strome, rubno puno sitnih folikula, retrouterino nema sl tek
(S) Tireoidni stimulirajući hormon - Tireotropin 1.96 mIU/L 0.35-4.94
(S) DHEA-S 2.94 μmol/L 2.17 - 15.2
(S) Progesteron PROG 1.0 nmol/L
(S) Folikulostimulirajući hormon FSH 9.2 U/L
(S) Luteinizirajući hormon LH 18.6 U/L
(S) Estradiol E2 349 pmol/L
(S) Ukupni testosteron 0.7 nmol/L 0 - 2.5
(S) Globulin koji veže spolne hormone(SHBG) 118 nmol/L 18 - 144
(S) Slobodni testosteron 0.01 nmol/L 0.006 - 0.055 računska
(S) Prolaktin ukupni 96

Doktorica je preporučila uzimanje Diane 35 minimalno 6 mjeseci zbog inverznog odnosa LH/FSH, no nije mi ništa objasnila pa me zanima ukazuju li nalazi na pcos ili nešto drugo te slažete li se s preporučenom terapijom? Je li uopće moguće kontracepcijom trajno ispraviti taj omjer ili se na taj način samo prekriva problem koji će se ponovno pojaviti kod prestanka uzimanja pilula? Također, budući da nema ciklusa, pilule mogu početi uzimati bilo kada? Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema UZV nalazu i LH/FSH omjeru kod Vas se radi o pcos sindromu. Liječenje sindroma je vrlo individualno, ovisi o dobi bolesnice, BMI, poremećaju ciklusa, razini inzulina, želji za trudnoćom itd. Ako su bolesnice povećane tjelesne težine treba se riješiti prekomjernih kilograma jer se mnogi simptomi poprave nakon reguliranja tjelesne težine. Liječenje ovisi i o tome da li bolesnica želi trudnoću. Kod žena koje ne žele trudnoću a imaju problema s pojačanom dlakavošću i aknama uspješna je terapija s kontracepcijskim tabletama koje sadrže antiandrogene (Diane). U slučaju da žena želi trudnoću, a nema ovulacije ili ima rijetke ovulacije potrebno je potaknuti ovulaciju. Problem koji je najčešće uzrok sindroma policističnih jajnika, je inzulinska rezistencija, odnosno slab učinak inzulina. Bilo bi dobro uraditi OGTT i odrediti vrijednosti inzulina.

blowfish

Poštovani,

imam 26 godina i posljednjih 7 godina pijem oralne kontraceptive u svrhu reguliranja menstrualnog ciklusa. Prije oralnih kontraceptiva, mjesečnicu bih dobivala svakih 4,5, mjeseci. Tijekom tih 7 godina zbog učestalih upala jednom sam prestala piti kontraceptive na 6mj te sam unutar tih 6 mj samo jednom dobila mjesečnicu.
Mjesečnice su bile izuzetno bolne prije kontraceptiva, a čak i tijekom pijenja kontraceptiva morala sam uzimati tablete protiv bolova prvih dan, dva ciklusa zbog bolova. Naglašavam da nemam probleme s tjelesnom težinom te sam sportski aktivna.

Još uvijek ne planiramo djecu, ali razmišljamo o tome u skorijoj budućnosti, pa me doktorica zbog neredovitih i bolnih ciklusa poslala na vađenje hormona. Prilažem vam svoj nalaz (referentni interval u zagradi) koji sam radila treći dan ciklusa.

Anti-Mullerov hormon - 20.26 (8.57-64.60)
Prolaktin - 664.12 (108.78-557.13)
Prolaktin nakon taloženja s 25% PEG - 379.46
Folitropin (FSH) - 4.54 (folikularna faza 3.03-8.06)
Lutropin (LH) - 0.79 (folikularna faza 1.80-11.78)
Estradiol <77 (folikuarlna faza 77-922)
Testosteron 1.01 - (0.52-1.72)
Testosteron - slobodni 6.52 (3.5-30)
SHBG - 132.5 (19.8-155.2)
TSH - 1.15 (0.35-4.94)
Inzulin 0 min - 2 (2-22)
Inzulin 120 min -18

Doktorica je preporučila uzimanje Estrofem tableta, Evinih kapi ili vrkute, dok je drugi doktor rekao da on ne bi preporučio nikakvu terapiju sve dok ne bih vidjela da ne mogu zatrudnjeti.

Možete li mi reći vaše mišljenje o nalazu? Vidim da su neke vrijednosti povišene, a neke snižene, pa me zanima postoji li šansa za neplodnost ili teže začeće te hoće li odgađanje trudnoće za godinu, dvije biti rizično.
Nadam se da sam vam napisala sve potrebne informacije.

Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niste naveli kada ste prestali uzimati kontreceptive? Nakon prestanka s uzimanjem oralnih kontraceptiva ponekad je potrebno neko vrijeme (dva do tri mjeseca) da se uspostavi potpuna hormonska ravnoteža. Potrebno je odrediti i vrijednost progesterona (21. dana ciklusa). Na taj se način može ustanoviti da li kod Vas dolazi do ovulacije, a ovulacija je uvjet za trudnoću i redovite ciklusa.

blowfish

Postovani, tek sam prestala piti kontraceptive. Posljednji sam popila 23.04.2021.

Ivo Balenović, dr. med.

Treba pričekati prirodni ciklus, te ponoviti nalaze. Drugi do peti dan nakon prave menstruacije.

Janset

Postovani
Molim Vas za tumacenje nalaza hormona.
Imam 45 godine i nalazi su sledeci:
TSH 0.68 mU/L
LH 7.36 mIU/ml
FSH 11.5 mIU/ml
Estradiol 147.9 pg/ml
Prolaktin 7.85 ng/ml

Hvala unapred!
Srdačno!

Boliglava

Poštovani,
molim Vas da mi protumačite nalaz, imam 26 godina, nisam nikad bila trudna niti rodila. Hvala unaprijed.

Albumin 44.9 g/L
Feritin 24 ng/mL
25-hidroksi vitamin D 57.4 nmol/L
LH 9.39 IU/L
FSH 7. 74 IU/L
Prolaktin 749 mIU/L
Estradiol 49.8 pmol/L
SHBG 55.6 nmol/L
Uk. testosteron 0.622 nmol/L
Slob. testosteron 0.008 nmol/L
Slob. testosteron 1.26%
Bioraspol. testosteron 30.70%
DHEA-S 5.02 umol/L
Androstendion 4.76 nmol/L
Anti-Mullerian hormon 13.10 pmol/L
Anti-Mullerian hormon 2 1 83 ng/mL

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Janset, nalazi su u granici normale.