Tumacenje nalaza trombofilije

helenamitrak

Hvala od srca na ovako brzom odgovoru. Imam jednu vidljivu proširenu venu na pregibu između lista i butine (dužine 5cm), pa je moj hematolog rekao da to smatra rizičnim faktorom i da će me možda staviti na terapiju, dok vidi ostale nalaze. Da li vi mislite da bih zbog te vene trebala koristiti terapiju, vodeći se datim nalazima?

Ivo Balenović, dr. med.

Mislim da terapija nije neophodna, ali ne može štetiti niti u kom pogledu.

Agej

Pozdrav i sve najbolje. Ja sam iz Makedonije i pratim vas. Sada imam problem.
Imam 28 godina. Prva trudnoca nakon 5 mjeseci pokusaja u prosincu i missed ab. Fetus se razvijao sporo i nije imao nikakvu srcanu reakciju. Travanj opet nista, sada molarna trudnoca. Moje mutacije su heterozigotni MTHFR 677, PAI-1 5G> 4G, ITGA2 i homozigotni MTRR A66.
Hemostaza, d-dimeri, PS, PC, LA, AFA su normalni. Postoji li problem s tim genetskim mutacijama? Trebam li drugu terapiju osim metil folata i b12 metila?
Hvala vam

jana992

Poštovani,

imala sam dva spontana pobačaja. 1 u 8. tjednu trudnoće i 2. u 12.
Nalazi za trombofiliju su mi:
FVII 1.28 (0.67-1.43)
Faktor V leiden: normalan tip
Faktor II protrombin: normalan tip
MTHFR: normalan tip
PAI-1: heterozigot 4g/5g
Homocistein 5,0 (5.0-15.0)

OGTT pretraga:
glukoza 0h 5.1 (6.1-7.0)
Glukoza 2h 4.5 (7.8-11.1)

Ovo su jedini rezultati s odstupanjima u pretragama. Glukoza koja ukazuje na inzulinsku rezistenciju te pa1 koji je heterozigot.
Preporuka od ginekologa za iduću trudnoću je terapija heparinom. Mislite li da je to uzrok spontanih pobačaja? I trebam li koristiti u idućoj trudnoći terapiju za inzulinsku rezistenciju?

Unaprijed hvala na odgovoru.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovane, trombofilija nije bila uzrok spontanih pobačaja. Smatram da nema potrebe za terapijom.

maju

Poštovani,
molim Vas za savjet i tumačenje nalaza.
Trudnica sam u 27+4 tt. Nalazi su rađeni prije tri mjeseca te mi je moj ginekolog kod kojeg trudnoću vodim privatno rekao kako nije riječ o trombofiliji te da ne trebam terapiju. Preporučio mi je jedino uzimanje folacina do kraja trudnoće što i činim. Smatrate li Vi da mi je za ove rezultate nalaza trebala biti uvedena terapija u nekom od oblika? Prva je trudnoća u pitanju. Do sada na svakom pregledu uredna.
'Problem' nastaje u srijedu kada sam otišla kod svoje ginekologice kod koje idem preko zdravstvenog zbog otvaranja komplikacija itd. Koja mi na ove nalaze govori kako trebam uvesti terapiju ANDOL 75, svaki dan po jednu tabletu iza ručka. Kupila sam andol, dva dana pila tablete dok u uputama slučajno nisam pročitala kako se ANDOL 75 nikako ne preporuča u zadnjem tromjesečju (u kojem sam trenutno) jer može dovesti do komplikacija po majku i dijete. Odmah sam kontaktirala svoga privatnog ginekologa koji navodi kako je terapija za gen tj mutaciju mthfr je isključivo folna kiselina. Nije ni acetilsalicilna kiselina (andol) a nije ni fragmin te uzinanje andola s toga obzirom da on nije terapija nema medicinskog smisla. Sto se tice rizika uzimanja andola on postoji ali je jako mal, ali se postavlja se pitanje zasto uzimati uopce nešto sto ima ikakav rizik kad to u mom slucaju nema medicinskih dokazane koristi.
Njegova preporuka je prestati sa andolom te nastaviti uzimati Folacin od 5mg.
Jako sam preplašena i ne znam što mi je činiti. U jednu ruku ako ne uzimam andol po preporuci prve ginekologice može li mi to dovesti do tromba i negativnog ishoda? Ili pak ako nastavim uzimati a ako isti nema potrebe u mom slučaju hoće li dovesti do oštećenja bebe?

*Na vađenje nalaza za trombofiliju sam upućena zbog toga što je otac dobio trombozu nakon ozljede ranjavanja i ne adekvatnog liječenja u 40oj godini života.

MOLEKULARNA ANALIZA GENA ZA TROMBOFILIJU
1) Umnažanjem dijela gena koagulacijskog faktora V, pomoću PCR, uz specifične probe za normalni i mutirani tip gena (FVQ506), utvrđen je normalni tip gena za faktor V
2) Umnažanjem dijela gena koagulacijskog faktora II, pomoću PCR, uz specifične probe za normalni i mutirani tip gena (G20210A), utvrđen je normalni tip gena za faktor II
3) Umnažanjem dijela gena za metilen-tetrahidrofolat reduktazu (MTHFR), uz specifične probe za C677T, utvrđen je heterozigotni tip gena (CT)
4) Umnažanjem promotorskog dijela gena za plazminogen aktivator inhibitor (PAI-1), uz specifične probe, utvrđen je insercijsko delecijski genotip (4G/5G)
5) Umnažanjem dijela gena za angiotenzin konvertirajući enzim (ACE), uz specifične probe, utvrđen je insercijsko delecijski genotip (ID).

(P) PV 1.34 > 0.70
(P) APTV 23.4 s 23.2 - 30.4
(P) APTV-omjer 0.87 0.8 - 1.2
(P) Fibrinogen 4.0 H g/L 1.8 - 3.5
(P) Protein C 0.84 1/1 0.70 - 1.40

(P) Protein S 0.62 L 1/1 0.70 - 1.40
(P) Antitrombin 0.96 1/1 0.75 - 1.25
(P) Lupus antikoagulant 0.92 1/1 <1.20

Homocistein 3.96 μmol/L
Preporučeno <10 μmol/L
Prihvatljivo 10-12 μmol/L
Umjereno povećano 13-30 μmol/L
Jasno povećano 31-100 μmol/L
Izrazito povećano >100 μmol/L

Antitijela protiv kardiolipina-IgM (aCL-IgM) 1.1 MPL/mL neg . < 10 poz. > 10
Antitijela protiv kardiolipina-IgG (aCL-IgG) 0.0 GPL/mL neg. < 10 graničan 10 - 2 poz. > 20

Smatrate li da je još potrebno i provjeriti nalaze (sada kada sam u 27+4 tt): INR, PV, FIBRINOGEN, D DIMERE, APTT

Ispričavam se na dugom postu te se unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

jana992

Poštovani doktore, s obzirom da nije trombofilija uzrok, što još pretpostavljate da bi moglo biti? Tj, koje dodatne pretrage da napravim?

Brisevi su mi uredni.
D vitamin, folna, željezo, kks, magnezij, feritin, panel štitnjače sve ok.

Ksenija36

Dobar dan, ja bih volela ako biste mogli da mi odgovorite da li je kod mene ima trombofilije, ovako pre 8 god imala sam spontani u 21. nedelji dijagnoza Placenta previja, posle dve godine rodim sina i sada sam trudna 23. nedelja radila analize na trombofiliju i sledecu su Leiden V nisam nosilac, Protrombin 2 nisam nosilac, MTHFR nisam nosilac, PAI 1 nosilac 5G/5G.d dimer u 12 nedelji bio 700 i uz fraksiparin pao na 140,a poslednji bio 248.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nemate trombofiliju. D dimer je fiziološki povišen u trudnoći.

satine0

Poštovani,

radila sam testove trombofilije i svi nalazi su unutar referentnih vrijednosti osim MTHFR (C677T), genotipizacija metilentetrahidrofolat reduktozza- rezultat je C/T (Heterozigot).
Budući da sam imala spontani u 6-tom tjednu zanima me bih li trebala preći na terapiju acetil salicine kiseline?
Trenutno pije ele natal koji u sebi sadrži "folna kiselinu i biološki aktivan oblik folata kalcijev- L metifolat" no je li potreban dodatno još i folacin?

Puno hvala

radana94

Poštovanje doktore,
31. avgusta 2022. godine sam imala spontani pobačaj u 10. nedjelji trudnoće (missed ab). Ovo mi je bila prva trudnoća. Odradila sam nalaze za trombofiliju i rezultati su sljedeći:

Homozigot za MTHFR (C677T) - oba alela su mutirana;
Homozigot za MTHFR (A1298C) - oba alela su normalna;
Homozigot za F II (G20210A) - oba alela su normalna;
Homozigot za F V Leiden (G1691A) - oba alela su normalna;
Homozigot za PAI 1 (5G/5G) - oba alela su normalna;

Faktor VIII - vrijednost 62% (referentna vrijednost 50-150);
Antitrombin III - vrijednost 110% (referentna vrijednost 80-120);
Protein C - vrijednost 98% (referentna vrijednost 70-140);
Protein S - vrijednost 60% (referentna vrijednost 54-123);
APTT - vrijednost 27,2 (referentna vrijednost 22,1-30).

Možete li mi reći da li su nalazi uredni, da li je neophodna terapija u trudnoći ili prije trudnoće?
Takođe, kada bih mogla planirati narednu trudnoću?

Hvala Vam puno unaprijed!