Tumačenje rezultata kombiniranog probira

Buncurka

Molim Vas za objasnjenje nalaza mog kombiniranog probira.
Starosna dob: 33,5 godina
Gestacijska starost pro mjerenju 11+6
Gestacijska starost na dan vadjenja 12+0
Crl: 51.5 mm
NT: 1.6 mm 1.163 MoM
FBhCG: 54.4 iu/l 1.275 MoM
Papp-a: 1.249 iu/l 0.466 MoM

Trisomy 21:
Dobni rizik 1:364
Biohemijski rizik 1:116
NT rizik 1:1650
NT rizik+ add market 1:9153
NT + biohemijski rizik 1:525
Kombinirani rizik 1:2910

Trisomy 13 rizik 1:20000
Trisomy 18 rizik 1:16821

Molim vase misljenje, geneticarka me zbog velikog biohemijskog rizika salje na amniocentezu. Da li je ovaj nalaz stvarno toliko los. Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kombinirani probir radi se zbog izbjegavanja lažno pozitivnih nalaza kojih bi bilo puno više kada bi se gledao samo biokemijski rizik. Vaš kombinirani probir (UZV mjere + biokemija) je u skupini niskorizičnih. On je puno niži nego li je očekivano za Vašu dob.

dandek

Poštovani,
ljubazno Vas molim tumačenje laboratorijskog nalaza kombiniranog testa probira:

Dob: 31

Biokemijski biljezi i korigirane MoM vrijednosti:
PAPP-A (s): 8,3
MoM: 1,91
Slobodna B pojedinca hCG: 80,3
MoM: 2,09

Ultrazvucni podatci:
CRL: 66
NT: 0, 7
MoM: 0,42
Gestacijska dob prema CRL: 12+6
Gestacijska dob na dan uzorkovanja: 13+0

Procijenjeni rizici (granicni rizik 1:250) na osnovi kombiniranog probira:
Trisomija 21... 1:4954
Trisomija 18 i 13.... <1:100000
Dobni rizik.... 1:469

Procijenjeni rizici (granicni rizik 1:250) na osnovi biokemijskih biljega:
Trisomija 21... 1:810

Zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom niskorizičnom rezultatu testa.

dalmatinka81

Poštovani,

molila bih vas ako biste mi protumačili nalaz kombiniranog probira; 38 godina, 1. trudnoća.
U trenutku izrade testa trudna 10 tjedana; CRL od tjemena do trtice 37 mm

Izračuni višekratnika medijana (MoM):
Jedinice Rezultat mjerenja MoM
Nuhalni nabor (NT) mm 1,3 1,21
f-β HCG IJ/L 44,880 0,93
PAPP-A mIJ/L 2130 2,26

Izračun rizika na dan probira:
Rizik
Za dob trudnice 1 / 96
Za Downov sindrom (trisomija 21) 1 / 2680
Za trisomiju 18 (Edwards) i trisomiju 13 (Patau) 1 / 75894

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom niskorizičnom testu.

Iv@s

Poštovani, molim Vas za cijenjeno tumačenje nalaza.

Starost na dan testa :33,2g

Biokemijski podaci:
PAPP-A 1, 3 mlU/ml Kor. MoM 0,47
Sl.beta-hCG 59,5 ng/ml Kor. MoM 1,84

Rizici na dan vađenja krvi:
Dobni: 1: 394
Biokemijski T21 rizik : 1:94
Kombin. rizik za trisomiju 21 1: 548
Rizik za trisomiju 13/18 +NT uz nuhalni nabor je manji od 1:10000,što ukazuje na nizak rizik.

Uzv podaci:
Gestacijska dob: 12+6
Tjeme-trtica : 66mm
Nuhalni nabor : MoM 0,89
Nosna kost : prisutna

Molim Vas za daljnju preporuku, obzirom na biokemijski T21 rizik i biokemijske podatke, rezultate PAPP-A i beta hcg. Što mi je činiti, ranu amniocintezu, nifty test ili nešto drugo.
Unaprijed zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spadate u skupinu umjerenog rizika za trisomiju 21. Kod trudnica s umjerenim rizikom daljnje pretrage nisu potrebne ukoliko su uzv markeri negativni - što je slučaj kod Vas. No, ukoliko želite, možete uraditi nifty test da se uvjerite da je sa djetetom sve u redu.

Iv@s

Poštovani, iskreno zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Iv@s

Poštovani, ako mogu biti slobodna postaviti još koje pitanje.
Naime, upućena sam od strane ginekologija da ukoliko i isključimo T21, rezultati slobodne beta hcg i PAAP - a upućuju na visokorizičnu trudnoću, mogući spontani, smanjena porođajna težina djeteta.. I da ne na brajam čitav niz poteškoća.
Ono što me interesira, da li je u tome slučaju upitna koncentracija bete (59,5) i PAPP - a(1,3). Nepoznate su mi referentne vrijednosti. Ili liječnika pritom govori o vrijednostima Mom-a?Beta (1,84) i PAPP-a (0,47). Također, osim što je navedeno pri izradi statistike da sam dijabetičar, je li moguće da na rezultate utječe uporaba lijekova kao što su inzulin, euthyrox, uzrogestan?
Hvala Vam na iskrenom odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodni ß-hCG i PAPP-A biokemijski su biljezi koji pokazuju najveću osjetljivost za fetalne trisomije u prvom tromjesečju. Moguće ih je analizirati od 8. do 13. tjedna, idealno je prije 12. tjedna. U trudnica koje nose plod s Downovim sindromom, MoM vrijednost slobodne podjedinice ß-hCG je gotovo dvostruko viši nego u normalnim trudnoćama dok je PAPP-A 50%, ili više snižen nego u trudnoćama sa zdravim plodom. Specifičnost PAPP-A poslije 13. tjedna značajno opada. Čimbenici koji utječu na koncentraciju biljega (i na njihove MoM vrijednosti) su: višeplodna trudnoća, točnost u izražavanju gestacijske dobi, težina trudnice, pušenje cigareta, inzulin-ovisni dijabetes trudnice, krvarenje, raniji broj trudnoća i poroda te spol ploda. Stoga je specifičnost i osjetljivost samih biljega ovisna o veličini utjecaja ovih čimbenika i zbog toga ih treba uvažiti pri izračunu individualnog rizika. Da bi se izbjegli lažno pozitivni nalazi kada bi se u obzir uzimali samo biokemijski biljezi radi se kombinirani probir (UZV biometrija + biokemija). Odstupanja u vrijednostima free beta hcg-a i PAPP-A nisu povezani s mogućim komplikacijama u daljnjoj trudnoći.

Maja35

Poštovani molim tumačenje nalaza:

PAPP-A rezultat: 6.45 MoM ( 2.26)
hCG rezultat: 73.0 MoM ( 2.61)

CRL rezultat: 67
NT rezultat: 2.1 MoM (1.23)
Gestacijska dob prema CRL i na dan uzorkovanja krvi 13+0
trisomija 21 rezultat: 1:610 granični rizik 1:250
trisomija 18 i 13 rezultat : <1:100000 granični rizik 1:250
dobni rizik rezultat : 1:216
Na osnovi biokemijskih biljega
trisomija 21 rezultat: 1:276 grančni rizik 1:250
Ovo mi je 3 trudnoća i imam 35 godina.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spadate u skupinu umjerenog rizika za trisomiju 21, no rizik je niži od očekivanog za Vašu dob. Budući da su ultrazvučni biljezi uredni nije potrebna daljnja dijagnostika.

Maja35

Hvala puno!!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Monika88

Poštovani doktore, molim Vas tumačenje nalaza :
Dob 31 godina
Gestacijska dob 11+1
CRL 39 mm
Nuhalni nabor 2 mm, MoM 2,17
Beta 120575, MoM 0,77
Papa 484, MoM 1.02
Dobni rizik T21 1:765
Kombinirani probir (biok. + uzv) za T21 1:370
Kombinirani rizik za T18 1:2410.

Hvala unaprijed!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spadate u skupinu s umjerenim rizikom za trisomiju 21 (1:370). Kod trudnica s umjerenim rizikom nisu potrebni daljnji dijagnostički postupci ukoliko su uzv biljezi negativni (nuhalni nabor manji od 3 cm, prisutnost nosne kosti i dvije umbilikalne arterije)

Monika88

Poštovani doktore, hvala Vam na odgovoru. Nuhalni nabor je manji od 3 mm i iznosi 2 mm, za nosnu kost i arterije ne znam jer ih doktorica nije ni komentirala, ali nije ni rekla da bi bilo dobro odraditi neki od dodatnih testova (govorim na temelju uzv jer nalaz još nije vidjela). Mišljenja sam da bi se naručila za detaljniji uzv, to jest anomaly scan. Imate li Vi preporuku ili mišljenje što bi trebala dalje napraviti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite anomaly scan i to je dovoljno. Nuhalni nabor (2 mm) je manji od graničnog, a ukoliko će i ostali ultrazvučni biljezi biti u fiziološkim granicama, nisu potrebne dodatne pretrage. Smatram da će biti sve u redu.

Nazad
1 ... 35 36 37 38 39 40 ... 46
Naprijed