Tumačenje rezultata kombiniranog probira

Bebitos_2

Dodala bih da je trudnoca po uzv manja 2 tjedna ukoliko je i to bitna informacija, zanima me vase misljenje i savjet za dalje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kombinirani probir se radi između 11. i 14. tjedna trudnoće. Budući da je trudnoća manja za 2 tjedna, test je urađen izvan preporučenog perioda (sa 10 i 2/7 tjedana). Savetujem da ponovite test. Ukoliko bi rizik i tada bio povišen potrebna je daljnja obrada.

Bebitos_2

Postovani,

zahvaljujem na odgovoru.

Propustila sam navesti da je na dan uzv/vadenja krvi navedena trudnoca po uzv 12 +2, a po zadnjoj menstruaciji je zapravo bilo 14 +0..

To bi pretpostavljam znacilo da je svakako preporuka za daljnju obrada u vidu amniocentoze, obzirom da je na danasnji dan trudnoca 15 +1?

Lp,

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju savjetujem amniocentezu.

nataly002

Rođena: 25.06.1982

Biokemijski biljezi* i korigirane MoM vrijednosti
Rezultat Jedinica MoM
PAPP-A (s) 3,9 IU/L 1,04
slobodna β-podjedinica hCG (s) 13,1 IU/L 0,5
*Mjerna metoda: ECLIA, analizator Cobas E601 (Roche)
Ultrazvuĉni podatci (11. – 13. (+6) tjedan trudnoće)
Datum UZV pregleda:6.8.2019.
Liječnik:Sanja Jurica
Rezultat Jedinica MoM
CRL 75 mm
NT 1,1 mm 0,6
Gestacijska dob prema CRL (tjedni+dani): 13+4
Gestacijska dob na dan uzorkovanja krvi: 13+6

Procijenjeni rizici* fetalnih aneuploidija na dan uzorkovanja krvi
A) na osnovi kombiniranog probira (biokemijski biljezi +NT)
Rezultat Graniĉni rizik
trisomija 21 <1:10000 1:250
trisomija 18 i 13 1:40522 1:250
dobni rizik 1:141 1:250
B) na osnovi biokemijskih biljega
Rezultat Graniĉni rizik
trisomija 21 1:1742 1:250
* Računalni program za izračunavanje rizika: SsdwLab 5.0 (Roche)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom rezultatu.

ulala17

Poštovani,

Išla sam na kombinirani probir u trenutku starosti 29,7, po menstruaciji trudna 12+3, po UZV 13+1.

Rezultati kombiniranog probira su mi sljedeći:

Biokemijski podatci:
PAPP-a 5,76 mIU/ml - 1,74 MoM
sl. beta-hCG 124 ng/ml - 4,02 MoM

UZV podatci:
Tjeme-trtica 67,6 mm
Nuhalni nabor - MoM 0,53 i prisutna nosna kost

Rizici na dan vađenja:
Dobni 1:681
Biokemijski T21 1:357
Kombinirani T21 1:1868
Rizik za 13/18 <1:10000

U zaključku piše da je izračunati rizik za trisomiju (s debljinom NN) manji od granične vrijednosti, odnosno nizak, međutim, piše i da je koncentracija slobodnog beta-hCG visoka te vam se zbog toga javljam. Može li se nalaz smatrati niskorizičnim ili bi svejedno trebala nešto poduzeti na temelju bete-hCG? Naručena sam tek za dva tjedna.

LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kombinirani test je niskorizičan. Kombinirani test (uzv + biokemija) se radi upravo zato da se izbjegnu lažno pozitivni nalazi koji bi se dobili uzimajući u obzir samo biokemiju.

Maya_78

Poštovani,
Molim tumačenje nalaza.
Gestacijska dob prema CRL 61,5 12+4
Gestacijska dob 12+5
/Fetus 1
/dob 41

Rizici:
FreeBhcg 39,12 IU/L — 1,27 MoM
PAPP-A 2,13 IU/L — 0,78 MoM
NT 1,13 mm (CRL 61,5 mm) — 0,71 MoM

Rizik za Down: 1:451 (manji od graničnog); dobni rizik 1:46

Rizik za Edwards/Patau: 1:28535 (manji od graničnog)

Biokemijski rizik za Down: 1:74 (veći od graničnog)

Zanima me posebno Vaše mišljenje uz biokemijski rizik - je li tu presudna moja dob od 41 god? Ili se temelji samo na nalazima iz krvi?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, rizik je, prema kombiniranom probiru manji od očekivanog za dob. Da bi se izbjegli lažno pozitivni nalazi kada bi se izračunavao samo biokemijski rizik, radi se kombinirani probir (uzv biometrija + biokemija). U obzir se uzima i dob trudnice.

Luli29

Postovani, Imam 27 godina (prva trudnoca, IVF). Radila sam kombinirani probirni test (12+0 tjedana). Da li mi mozete protumaciti sljedece nalaze: Biokemijski biljezi: PAPP-A (s) 2,1 IU/L 1,4 slobodna β-podjedinica hCG (s) 39,5 IU/L 1,14 *Mjerna metoda: ECLIA, analizator Cobas E601. CRL 54,1 mm NT 1,15 mm 0,8 Gestacijska dob prema CRL (tjedni+dani): 12+0 Gestacijska dob na dan uzorkovanja krvi: 12+0. Na osnovi kombiniranog probira (biokemijski biljezi +NT): Rezultat: trisomija 21 <1:10000 (granicni rizik 1:250) trisomija 18 i 13 <1:100000 (granicni rizik 1:250) dobni rizik 1:680 (granicni rizik 1:250). Na osnovi biokemijskih biljega Rezultat trisomija 21 1:3336 (granicni rizik 1:250). Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o urednom, niskorizičnom rezultatu.

DV84

Poštovani,
molila bih Vas za tumačenje nalaza.

Dob : 35
Gestacijska dob prema CRL 49mm 11+4, na dan vađenja krvi također 11+4

Free bhcg 104 IU/L : 2,32 MoM
PAPP-A 1,59 IU/L : 0,77 MoM
NT 1,2 mm(CRL 49mm) : 0,9 MoM
Težina 64,5

Rizik za Down 1:533
Dobni rizik 1:211
Biokemijski rizik za Down 1:97
Rizik za Edwards i Patau 1:100 000

Da li su potrebne daljnje pretrage?
Unaprijed zahvaljujem

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, spadate u grupu umjerenog rizika (1:533) za sy Down. To znači da će od 533 trudnice s istim nalazima kao što su Vaši nositi dijete s Downovim sindromom. Taj rizik je ipak niži od očekivanog za dob. U dobi od 35 godina jedna od 211 trudnica nosi dijete s Downovim sindromom. Smatram da daljnje pretrage nisu potrebne, ali Vi odlučite.

DV84

Hvala Vam puno na odgovoru. Napravila sam još i Harmony za svaku sigurnost. Nadam se da će bit u redu.
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga da ne bude sve u redu. Pozdrav.

Maya_78

Poštovani,
obzirom na dob (41.god) i ove rizike savjetovana mi je amniocenteza:

FreeBhcg 39,12 IU/L — 1,27 MoM
PAPP-A 2,13 IU/L — 0,78 MoM
NT 1,13 mm (CRL 61,5 mm) — 0,71 MoM

Rizik za Down: 1:451 (manji od graničnog); dobni rizik 1:46
Rizik za Edwards/Patau: 1:28535 (manji od graničnog)
Biokemijski rizik za Down: 1:74 (veći od graničnog)

Radila sam i NIFTY test (s 12+5 tjedana) koji je došao uredan niskorizičan, međutim % fetalne frakcije je 3,99%.
Laboratorij jamči pouzdanost rezultata obzirom na broj očitanja i metodu uzorkovanja, međutim, moj ginekolog nesklon je vjerovati rezultatima NIPT testova obzirom da nisu dijagnostička metoda nego isključivo test probira.
UZV morfologija ploda s 17+0 bila je uredna i sugerirano mi je da ne radim amniocentezu.
Molim Vaše mišljenje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kombiniranim probirom utvrđeno je da je rizik za Down puno niži od očekivanog za dob. To je potvrdio i NIFTY. Udio fetalne frakcije mora biti 4% da bi rezultati bili relevantni. Mislim da ovih 0.01% ne igra nikakvu ulogu. To potvrđuje i uredan ultrazvučni nalaz.

DV84

Poštovani,
rezultati Harmony-a su došli i sve je u redu. Hvala na odgovorima i ugodan dan Vam želim.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Također.

Nazad
1 ... 34 35 36 37 38 39 ... 46
Naprijed